Šodien valstī startē ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projekta 4. kārta, kurā ikviens strādājošais vecumā no 25 gadiem var pieteikties mācībām, lai iegūtu jaunas kompetences vai pārkvalificētos. «Šajā projekta kārtā Jelgavā kā jaunums ir mācību programmas mūžizglītības kompetencēs, piemēram, uzņēmējiem, kā arī cilvēkiem, kuri tikai sāk attīstīt savu biznesa ideju. Plašs izglītības programmu piedāvājums pilsētā pieejams arī būvniecības, kokrūpniecības, metālapstrādes, enerģētikas un ēdināšanas jomās,» stāsta pieaugušo izglītības projekta koordinatore Jelgavā Līga Miķelsone. Pieteikties mācībām, kuras plānots uzsākt jūlijā un augustā, iespējams līdz 28. jūnijam.
Mācībām projekta «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» 4. kārtā piedāvātajās programmās, tāpat kā iepriekš, var pieteikties strādājošie no 25 gadu vecuma, tostarp pašnodarbinātie un jaunie vecāki, kas ir darba attiecībās un devušies bērna kopšanas atvaļinājumā. Šoreiz mācības pieejamas tādās nozarēs kā tekstilizstrādājumu, apģērbu izstrādājumu ražošana, pārtikas rūpniecība un lauksaimniecība, ēdināšanas pakalpojumi un tūrisms, drukas un mediju tehnoloģijas, transports un loģistika, enerģētika, ķīmiskā rūpniecība, būvniecība, kokrūpniecība, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības.
«Mērķtiecīga un plānota pieaugušo izglītība ir viens no risinājumiem darba tirgus izaicinājumiem, tāpēc mācību saraksts katrā kārtā top, ņemot vērā Ekonomikas ministrijas un Labklājības ministrijas darba tirgus prognozes un darba devēju ieteikumus,» akcentē Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās. Viņa papildina, ka līdz šim kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā īstenotas jau trīs kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 17 tūkstoši strādājošo, un arī šoreiz, projekta 4. kārtā, interesentiem ir pieejams gana plašs izglītības programmu piedāvājums. Strādājošie Latvijā var izvēlēties kādu no 82 izglītības iestāžu piedāvātajām 800 izglītības programmām, kas ir teju divtik vairāk nekā pērn.
Jelgavā projektā iesaistījušās četras izglītības iestādes – Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC), Jelgavas tehnikums, Jelgavas Amatu vidusskola, mācību centrs «Buts» –, kuras piedāvā kopumā 46 izglītības programmas. Strādājošajiem pieejamas gan profesionālās tālākizglītības programmas, gan profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmas. Kā jaunums šogad ir iespēja apgūt datorsistēmu tehniķa, inženierkomunikāciju tehniķa un viesmīlības pakalpojumu speciālista profesijas Jelgavas tehnikumā. Tāpat līdz šim nebijis piedāvājums ir ZRKAC neformālās izglītības mūžizglītības kompetenču nozarē. Piemēram, programma par dizaina domāšanu uzņēmējiem, ieceres izstrādi veiksmīgai uzņēmējdarbības uzsākšanai, komandas darba vadīšanu, produkta veidošanu un pārdošanu. Savukārt mācību centrā «Buts» šogad piedāvātas gan līdz šim pieprasītas, gan jaunas izglītības programmas enerģētikas, metālapstrādes, kokrūpniecības, tūrisma, IT un citās jomās. Kā jaunums, piemēram, ir programma «Latviska arhitektūra, interjers un ainava lauku tūrisma uzņēmējiem» par lauku tūrismu mūsdienās, «Ēdināšanas pakalpojumi» par ēdināšanas uzņēmuma izveidi un «Transportlīdzekļa virsbūves detaļu krāsošana ar aerogrāfu» par krāsām un formām. Savukārt Jelgavas Amatu vidusskola, tāpat kā līdz šim, aicina apgūt profesiju ēdināšanas pakalpojumu, metālapstrādes un tekstilizstrādājumu ražošanas jomā. Ar izglītības programmu piedāvājumu iespējams iepazīties mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka projekts tiek īstenots ar ES un valsts atbalstu, tādēļ strādājošajam jāsedz tikai līdzmaksājums 10 procentu apmērā no mācību maksas. Izglītības iestādēs ir noteikta maksa par mācību programmām – atbilstoši izvēlētajai mācību programmai konkrētā izglītības iestādē mācību maksu 90 procentu apmērā segs ES fondi un valsts, savukārt atlikušie 10 procenti būs strādājošā līdzmaksājums. Nodarbinātajiem ar maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu mācības tiek nodrošinātas bez maksas.
Būtiski uzsvērt, ka šogad mainījusies pieteikšanās kārtība – pirmo reizi projekta laikā tā norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, izmantojot latvija.lv autentifikāciju un e-pakalpojumu. Iedzīvotājiem vairs nav jāsūta pieteikums e-pastā vai jādodas uz izglītības iestādi klātienē. Mācībām pieteikušos personu dati tiks pārbaudīti dažādu iestāžu reģistros, nosakot personu atbilstību mērķa grupas prasībām, bet vēlāk ar strādājošajiem sazināsies konkrētās izglītības iestādes pārstāvji. Paredzēts, ka grupu komplektācija un mācību uzsākšana notiks jūlijā un augustā. Jāpiebilst, ka strādājošais projektā var iesaistīties vienu reizi.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā, strādājošie aicināti vērsties pie pilsētas projekta koordinatores L.Miķelsones ZRKAC. To iespējams izdarīt gan pa tālruni, gan klātienē pirmdienās – no 9 līdz 12 un no 14 līdz 20, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās – no pulksten 9 līdz 13 un no 14 līdz 18, bet piektdienās – no pulksten 9 līdz 15.30. Par konsultācijas laiku vēlams iepriekš vienoties pa tālruni 63012155.
Jāpiebilst, ka projektu «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva