Saeima šodien otrajā, galīgajā lasījumā steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā «Par budžetu un finanšu vadību», kas paredz, ka finanšu ministram noteiktos gadījumos būs tiesības dot rīkojumu Valsts kasei apturēt maksājumus.
Grozījumus likumā Saeima šodien pieņēma bez debatēm, 63 deputātiem balsojot par grozījumiem, 20 – «pret», bet vienam deputātam atturoties.
Pieņemtais likumprojekts paredz, ka finanšu ministram būs tiesības dot rīkojumu Valsts kasei noteiktam periodam aizkavēt vai samazināt asignējumus, ja šāda darbība nav pretrunā Satversmei, likumiem un Ministru kabineta noteikumiem un vienlaikus izpildās divi nosacījumi.
Ja trīs mēnešu periodā valsts budžeta nodokļu un nenodokļu faktiskie ieņēmumi attiecībā pret attiecīgajā periodā paredzētajiem ieņēmumiem samazinās vairāk nekā par 0,5% no gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās iekšzemes kopprodukta prognozes vai faktiskais uzkrātais valsts budžeta finansiālais deficīts trīs mēnešu periodā pārsniedz attiecīgajam periodam paredzēto valsts budžeta finansiālo deficītu par vairāk nekā 0,5% no gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktās iekšzemes kopprodukta prognozes, vai Valsts kases kontos nav pietiekama līdzekļu apjoma, lai segtu nākamajam mēnesim plānotās maksājumu saistības.
Finanšu ministram būs tiesības aizkavēt maksājumus, ja izpildās viens no iepriekšminētajiem apstākļiem un ministrs ir par to saņēmis rakstisku Valsts kases ziņojumu.
Valsts kase, izpildot rīkojumu un ievērojot tajā norādītos nosacījumus, noteiks asignējumu aizkavēšanu vai samazināšanu noteiktam periodam un nekavējoties informēs par to ministrijas un citas centrālās valsts iestādes.
Šādu pilnvaru izmantošanas gadījumā finanšu ministram par rīkojuma izdošanu būs jāinformē Ministru kabinets un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija septiņu darba dienu laikā. Ministru kabinets lemj par asignējumu aizkavēšanu vai samazināšanu un, ja nepieciešams, izdara grozījumus Ministru kabineta noteikumos vai lemj par attiecīgu likumprojektu iesniegšanu Saeimai. Tādējādi Ministru kabinetam būs arī iespēja lemt par plašāku ierobežojumu veikšanu, nekā sākotnēji rīkojumā paredzējis finanšu ministrs.
Šāda asignējumu aizkavēšana vai samazināšana kopumā varēs tikt noteikta uz laiku ne ilgāku par trim mēnešiem.
Aizkavēt vai samazināt asignējumu tādām neatkarīgajām institūcijām kā Valsts prezidenta kancelejai, Augstākajai tiesai, Satversmes tiesai, Valsts kontrolei, Tiesībsarga birojam, rajonu un apgabalu tiesām un prokuratūrai finanšu ministrs būs tiesīgs tikai pēc attiecīgās institūcijas piekrišanas saņemšanas.
Attiecībā uz asignējuma aizkavēšanu vai samazināšanu Saeimai Ministru kabinets būs tiesīgs lemt tikai pēc tam, kad saņemta Saeimas prezidija piekrišana.
Komisija vienojās, ka šādas īpašās pilnvaras finanšu ministram tiek piešķirtas uz nekonkrētu laiku, neparedzot pilnvaru termiņa beigas.
Grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.
Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis iepriekš norādīja, ka šādas pilnvaras un likuma grozījumi tiek veidoti, lai varētu preventīvi reaģēt jebkuras nepieciešamības gadījumā.
«Netiek regulēta budžeta dotāciju izmaksa pa dienām un nedēļām. Nevarētu pieļaut, lai Ministru kabineta noteikumu realizācija tiek apturēta pa mēnešiem,» Bičevskis kliedēja deputāta Kārļa Leiškalna bažas, ka šādi likuma grozījumi būtu pretrunā pastāvošajām tiesību normām vai Satversmei.
Bičevskis arī paskaidroja, ka Valsts kases likviditātes problēmu gadījumā viens no risinājumiem būtu apturēt lielo projektu kontraktu maksājumus un vienoties ar projektu realizētājiem par citu atmaksas grafiku.
Ja Valsts kase paziņotu, ka nākamajā mēnesī ir likviditātes problēmas, finanšu ministrs varētu izvēlēties konkrētas maksājumu grupas, kurām netiktu veikti maksājumi. Tad tālāku rīcību pārrunātu Ministru kabinetā un ar attiecīgajiem nozaru ministriem.
Ja sarežģījumi padziļinātos, tad ar valdības lēmumu varētu veikt attiecīgo Ministru kabineta noteikumu grozījumus, kas regulē to vai citu nozari, lai kādus maksājumu aizkavētu ilgāk vai nepieciešamības gadījumā iesniegtu budžeta grozījumus Saeimā.
www.leta.lv