Saeima šodien pieņēma «Pilsoniskās savienības» frakcijas un vairāku citu opozīcijas deputātu pieprasījumu Ministru prezidentam Ivaram Godmanim par kapitālsabiedrību padomes un valdes locekļu atalgojumu izskatīšanu.
Par pieprasījumu nobalsoja 39, pret – 26, atturējās 12 deputāti. Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Saeimas pieņemtajam pieprasījumam var tikt pievienots lēmumprojekts par neuzticības izteikšanu Ministru prezidentam.
Kopā ar opozīcijas deputātiem par pieprasījumu nobalsoja arī divi koalīcijas deputāti – Guntis Eniņš no ZZS un Imants Kalniņš no TB/LNNK.
Kā skaidro Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš, nākamceturtdien, 13. novembrī, premjeram Godmanim Saeimā būs jāsniedz atbilde uz deputātu priekšlikumu un notiks šīs atbildes apspriešana. Ja parlaments nebūs apmierināts ar premjera atbildi, 10 deputāti var iesniegt lēmumprojektu par Ministru prezidenta demisiju, par kuru būs jābalso tajā pašā Saeimas sēdē.
Kusiņš piebilda, ka Saeimas līdzšinējā vēsturē tas ir ļoti rets gadījums, kad tiek pieņemts pieprasījums valdības vadītājam.
Deputāti pieprasījumā vēlas noskaidrot, cik Latvijā ir valsts kapitālsabiedrību, valsts kontrolēto kapitālsabiedrību un privāto kapitālsabiedrību, kur kapitāla daļas vai akcijas pieder arī valstij.
Godmaņa rakstiskajā atbildē teikts, ka saskaņā ar Uzņēmumu reģistra apkopoto informāciju Latvijā ir 134 kapitālsabiedrības, kurās kapitāla daļas pieder valstij. Latvijā ir arī 552 kapitālsabiedrības, kurās kapitāla daļas pieder pašvaldībai.
Kopumā 686 kapitālsabiedrībās ir 1247 valdes locekļi un 614 padomes locekļi.
Deputāti arī vēlās uzzināt, cik lieli naudas līdzekļi 2007. gadā ir bijuši nepieciešami, lai nodrošinātu šīm amatpersonām noteikto mēneša atlīdzību un sociālās garantijas.
Premjers bija spējis saņemt šo informāciju tikai no Aizsardzības, Ārlietu, Finanšu, Izglītības un zinātnes, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, Veselības un Zemkopības ministrijas, pārējās ministrijas nebija uzskatījušas par vajadzīgu sniegt valdības vadītājam Saeimas komisijas pieprasīto informāciju.
Godmaņa rakstiskajā atbildē apgalvots, ka 2007. gadā valdes locekļiem noteiktajai mēneša atlīdzībai bija nepieciešami 2 685 407 lati, sociālajām garantijām – 213 615 lati. Katru mēnesi atalgojumā valdes locekļiem bija jāizmaksā 278 561 lats, sociālajām garantijām – 8495 lati.
Pieprasījumā arī jautāts, cik Latvijā ir valsts kapitāla daļu turētāja pārstāvju un atbildīgo darbinieku, kuru pamatdarba vieta ir tiešā valsts pārvalde.
Arī uz šo jautājumu Godmaņa atbilde bija nepilnīga. Šādu kapitāla daļu turētāju esot 117, bet vēl neesot saņemta atbilde no Satiksmes, Tieslietu un Vides ministrijas.
Valsts kapitāla daļu turētāja pārstāvjiem 2007.gadā no kapitālsabiedrību līdzekļiem atalgojumā izmaksāti 62 880 lati, bet no ministriju līdzekļiem – 5946 lati, sociālajās garantijās izmaksāti 3775 lati.
2007.gadā valsts kapitāla daļu turētāja atbildīgo amatpersonu atalgojums bija 68 719 lati no kapitālsabiedrības līdzekļiem, 6496 lati no ministrijas līdzekļiem un 3099 lati sociālām garantijām.
Godmanis arī informējis deputātus, ka, pamatojoties uz Valsts kontroles priekšlikumiem, Valsts kanceleja ir izstrādājusi grozījumus likumā «Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām», lai izslēgtu regulējumu, kas paredz kapitāla daļu turētāja pārstāvja un atbildīgā darbinieka tiesības saņemt atlīdzību par šajā likumā noteikto pienākumu pildīšanu.
Atbilstoši minētajiem grozījumiem ir sagatavoti arī grozījumi Ministru kabineta noteikumos par valsts un pašvaldības kapitālsabiedrību padomes un valdes locekļu skaitu, padomes un valdes locekļu atlīdzību, valsts un pašvaldību daļu turētāja pārstāvja un atbildīgā darbinieka atlīdzību.
www.leta.lv