Kāds portāla www.jelgavasvestnesis.lv lasītājs vēlas zināt, ko darīt ar izdegušām kvēlspuldzēm. «Latvijā tās nu jau kādu laiku vairs nav iespējams iegādāties, taču mājās man tādas vēl bija. Ja tās klasificējamas kā bīstamie atkritumi, tad kur izdegušās kvēlspuldzes Jelgavā var nodot?» jautā lasītājs.
Sintija Čepanone
SIA «Zemgales Eko» valdes loceklis Aleksejs Jankovskis norāda, ka parastās kvēlspuldzes nav klasificējamas kā bīstamie atkritumi – tās tiek uzskatītas par videi relatīvi nekaitīgām, tādēļ kvēlspuldzes izmetamas sadzīves atkritumiem paredzētajos konteineros. «Jāuzsver, ka kvēlspuldzes jāizmet tieši sadzīves atkritumu konteinerā, nevis zaļajos konteineros, kas paredzēti stikla iepakojumam,» tā A.Jankovskis.
Taču viņš vērš iedzīvotāju uzmanību uz to, ka sadzīves atkritumos nedrīkst izmest energoefektīvās jeb ekonomiskās spuldzes, dienasgaismas un citas spuldzes, kas nav kvēlspuldzes, jo tās ir uzskatāmas par videi bīstamiem atkritumiem. «Visos trīs dalīto atkritumu vākšanas punktos Jelgavā – Salnas ielā 20, Paula Lejiņa ielā 6 un Ganību ielā 84 – tiek organizēta bīstamo atkritumu, tostarp visu veidu spuldžu, pieņemšana, un iedzīvotājiem, tās nogādājot kādā no atkritumu šķirošanas laukumiem, tiek nodrošināta iespēja tās nodot videi draudzīgā veidā,» atbildīgi izturēties pret vidi aicina A.Jankovskis.
Jāpiebilst, ka alternatīva spuldžu nodošanai pilsētā izveidotajos laukumos ir atsevišķi veikali, kuri saviem pircējiem piedāvā iespēju nodot videi bīstamos atkritumus – nolietotas baterijas, spuldzes. «Jelgavas Vēstnesis» noskaidroja, ka šādu iespēju piedāvā, piemēram, veikals «K-rauta». Tiesa, šajā veikalā izdegušās videi bīstamās spuldzes var nodot tikai tie, kuri šajā veikalā vietā iegādājas jaunas spuldzes. Savukārt uzņēmuma «Mītavas elektra» veikalā spuldzes var nodot ikviens iedzīvotājs. «Gluži tāpat kā izlietotās baterijas, savā veikalā pieņemam arī izdegušas spuldzes, un tas attiecas uz visiem cilvēkiem neatkarīgi no tā, vai pie mums tiek iegādātas jaunas,» skaidro veikalā.
Jāatgādina, ka ievest un ražot kvēlspuldzes visās ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā, aizliegts kopš 2012. gada septembra. Pamatojums kvēlspuldžu aizliegumam balstās apsvērumos, ka šīs spuldzes 95 procentus izlietotās enerģijas pārveido siltumā un tādējādi ir neekonomiskas, bet elektroenerģijas šķērdēšana ir pretrunā ar ES klimata sargāšanas plāniem.