«LLU studē ap 6000 studentu, kuri šeit ne tikai mācās, bet arī dzīvo, izmanto visu, ko pilsēta piedāvā. Tāpēc ir svarīgi, lai arī mēs kaut ko Jelgavai dotu, veidotu ciešāku saikni starp LLU un pašvaldību, lai arī no studentiem būtu labums. Jelgava taču ir Studentu pilsēta!» atzīst LLU Studentu pašpārvaldes vadītāja Signija Dziļuma.
Ritma Gaidamoviča
Studenti tikās ar Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāju Andri Rāviņu, lai iepazītos ar pašvaldības darbu, izzinātu tās vēlmes attiecībā uz studentiem un runātu par turpmāko sadarbību. Mērs tikšanās reizē atzīmēja, ka Jelgava vienmēr pozicionēta kā Studentu galvaspilsēta, kas īpaši tiek uzsvērts 17. novembrī – Studentu dienās, taču pēdējās pilsētas iedzīvotāju aptaujas liecinot, ka iedzīvotāji Jelgavu vairs īsti neizjūt kā Studentu galvaspilsētu, tāpēc ir kaut kas jāmaina. A.Rāviņš studentus aicināja iesaistīties kopīgos projektos. «Arī uzņēmēji izteikušies, ka nejūt mācībspēkus un studentus pilsētā. Viņiem gribētos ciešāku saikni, sadarbību. Mēs tiešām gaidām idejas no jums,» tā mērs, piebilstot, ka pilsētā ir biznesa inkubators un jau sākotnējā vēlēšanās esot bijusi, lai tieši studenti paši vai kopā ar mācībspēkiem šeit veidotu firmas, kas varētu strādāt ar atvieglojumiem. Diemžēl šobrīd tādas prakses nav, kas liecinot par kūtrumu no studentu puses vai arī to, ka kaut kas nav izdarīts līdz galam.
Studenti, ejot pie pilsētas mēra, bija sagatavojuši vairākus konkrētus piedāvājumus, kas arī apspriesti. Viņi norādīja, ka labprāt vēlētos vairāk sadarboties ar pilsētu, rīkojot Studentu dienas, veicinot atpazīstamību un piesaistot lielāku uzmanību Jelgavai.
Viņi būtu arī gatavi sadarboties, iesaistoties praktiskās aktivitātēs, piemēram, Lauku inženieru fakultātes studenti varētu kaut ko projektēt pilsētai, stādīt kokus, Pārtikas tehnoloģiju fakultātes studenti izgudrotu vēl kādu pilsētas recepti.
Domājot par to, kā viņi varētu piesaistīt tūristus Jelgavai, jaunieši uzvēra, ka labprāt, tiklīdz būs sakārtota Pasta sala, iesaistītos kāda liela festivāla organizēšanā tur. «Vasarās daudz kur notiek dažādi lielie festivāli, koncerti, piemēram, «Positivus». Varbūt mēs arī savā pilsētā varētu ko līdzīgu noorganizēt,» tā S.Dziļuma. Studenti labprāt gribētu arī pilsētā ar pašvaldības atbalstu ierīkot botānisko dārzu. «LLU ir zaļā augstskola, un mūsu universitātē darbojas Zaļās iniciatīvas grupa, kas šobrīd brauc darboties uz Rīgas botānisko dārzu, taču labprāt gribētu, lai tāds atrastos arī Jelgavā,» tā pašpārvaldes vadītāja. A.Rāviņš izteica ideju, ka varbūt turpmāk katrs Stādu dienu tirgotājs varētu atstāt Jelgavai dāvanā kādu stādu, kuru studenti iestādītu un par kuru rūpētos. Ievērojot to, ka šī ir zaļā augstskola, studenti rosina pilsētai vairāk padomāt par to, lai pilsēta kļūtu velosipēdistiem draudzīgāka. Proti, pilsētā tiktu izvietots vairāk velonovietņu. «Mūsuprāt, lielāka uzmanība ir jāpievērš videi draudzīgiem transportlīdzekļiem, lai mēs visi kopā saudzētu dabu,» tā S.Dziļuma.
Runājot par tūristu piesaisti, studenti vēl uzvēra, ka viņi jau šobrīd piesaista ar kartingiem «Rullītī», Jelgavā ir arī savs Studentu teātris, kur šobrīd diezgan bieži notiek dažādas izrādes, brauc viesmākslinieki. Šonedēļ pat uzstāsies aktieru trupa no ASV.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka jaunajam gājēju tiltam pār Driksu tika meklēts nosaukums, starp kuriem varēja balsot arī par nosaukumu «Studentu tilts». Tomēr saskaņā ar balsojuma rezultātiem jaunais tilts būs Mītavas tilts, taču studenti mēram lūdza izskatīt iespējas to pārdēvēt par Studentu tiltu, jo tas atrodas tuvu Tehniskajai fakultātei, pa to pārvietosies daudz studentu. Tāpat jaunieši ierosināja, ka studentiem domāto skulptūru, ko iecerēts novietot pie Driksas, drīzāk varētu likt pie Studentu teātra pils parkā.
«Varbūt pašvaldība varētu piešķirt arī kādas 20 kvotas uz vietām pašvaldības bērnudārzā LLU pasniedzēju un studentu bērniem,» tā S.Dziļuma. A.Rāviņš atzina, ka šī ideja ir apdomājama. Visticamāk, tas varētu notikt aiznākamajā mācību gadā, kad Jelgavā plānots atvērt vēl vienu bērnudārzu. Izskanējis arī ierosinājums pašvaldībai piešķirt stipendiju labākajam Jelgavas studentam, kas mācās LLU. Studenti uzsver, ka LLU studē jaunieši no visas Latvijas – 68 procenti no lauku novadiem, 22 procenti no republikas nozīmes pilsētām, bet desmit procenti no Rīgas.
Foto: Ivars Veiliņš