Lai nodrošinātu ātrāku un efektīvāku palīdzības sniegšanu situācijās, kad cilvēkam pēkšņi apstājusies sirds darbība, «Rimi» veikalos tirdzniecības centrā «Vivo centrs» un «RAF centrs» uzstādīti ārējie automātiskie defibrilatori jeb dzīvības glābšanas ierīces. Tās nepieciešamības gadījumā varēs izmantot un pirmo palīdzību sniegt gan veikalu darbinieki, gan lielveikalu apmeklētāji.
Pērn Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) reģistrējis 279 izsaukumus pie pacientiem, kuriem sabiedriskā vietā apstājusies sirdsdarbība un bijusi nepieciešamība veikt atdzīvināšanas pasākumus. 81 pacientam pirmo palīdzību snieguši līdzcilvēki, veicot atdzīvināšanu vēl pirms mediķu ierašanās.
Ideju veikalos izvietot dzīvības glābšanas ierīces atzinīgi vērtē NMPD reanimatologs Roberts Fūrmanis, kurš vairākus gadus vadīja NMPD Zemgales reģionālo centru un bieži publiskajā telpā izsakās par dažādām medicīnas nozares novitātēm. «Galvenais jautājums ir, vai cilvēki ārkārtas situācijā spēs noreaģēt un atrast šo ierīci. Ja tas izdosies, palīdzības sniedzējam noteikti pietiks zināšanu prast ar to rīkoties, turklāt klāt ir pievienota arī lietošanas instrukcija,» atzīst reanimatologs, norādot, ka šādām cilvēku dzīvības glābšanas ierīcēm vajadzētu būt ne tikai veikalos, bet visās sabiedriskajās vietās, jo vairākas reizes nedēļā ātrā palīdzība steidzas glābt cilvēka dzīvību arī uz publiskām vietām.
«Katru dienu ar ieslēgtām bākugunīm mēs traucamies palīgā cilvēkiem, kuriem apstājusies sirdsdarbība. Lielākā daļa no šiem pacientiem parasti atrodas mājās, taču tas notiek arī uz ielas, lielveikalos vai kādā citā vietā. Sabiedriskās vietās tie ir apmēram pieci seši izsaukumi ik nedēļu. Šādos gadījumos līdzcilvēku iesaiste ir ļoti svarīga, jo tās ir situācijas, kad izšķirošas ir pirmās minūtes, un tūlītēja pirmās palīdzības sniegšana dod lielākas iespējas glābt cilvēka dzīvību. Tieši tāpēc sabiedrības iesaiste ir tik būtiska. Aicinām ikvienu nebaidīties sniegt pirmo palīdzību. Veikt sirds masāžu nav sarežģīti, jo nepieciešamas vien rokas un griba rīkoties,» norāda NMPD neatliekamās medicīnas ārsta palīgs Ervīns Šmatčenko.
To, ka līdzcilvēku iesaiste ir ļoti svarīga un nereti pat izšķiroša, apliecina arī nesen publiskajā telpā plašu rezonansi guvušais gadījums, kad Rīgā «Rimi» darbinieka Emīla ātra reaģēšana un savlaicīga iesaiste atdzīvināšanas pasākumos lielveikalā ļāva glābt dzīvību kādai sievietei.
«Rimi Latvia» informē, ka šobrīd defibrilatori ir uzstādīti «Rimi» veikalos ar lielāko cilvēku plūsmu – ierīces pieejamas veikalu info centros. Tie ir publiski redzami un atpazīstami pēc zaļas krāsas norādes ar uzrakstu «AED» un baltas krāsas sirds attēlu. «Nepieciešamības gadījumā defibrilatorus var lietot un dzīvības glābšanas pasākumus veikt ne tikai «Rimi» darbinieki. Palūdzot defibrilatoru «Rimi» info centra darbiniekam, to var izmantot arī ikviens veikala apmeklētājs, kurš būs gatavs iesaistīties pirmās palīdzības sniegšanā,» stāsta «Rimi Latvia» hipermārketu tīkla direktors Gatis Pakalnieks.
Šādu atdzīvināšanas ierīču izveidošana sabiedriskās vietās ir ierasta prakse daudzviet pasaulē, un tas ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem gadījumos, kad cilvēkam ārpus slimnīcas apstājusies asinsrite un primāri ir defibrilējams sirds ritms.
Foto: publicitātes