Šonedēļ Jelgavā notiek starptautiskā nometne bērniem «Mācies būt stiprs», kuras mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par operatīvo dienestu darbu. Tajā piedalās 20 pusaudžu 12–14 gadu vecumā no Latvijas un Lietuvas, kuri caur teorētiskām un praktiskām aktivitātēm mācās par ugunsdrošību, apgūst pirmās palīdzības sniegšanu un izzina, kā droši atpūsties uz ūdens.
«Caur šīm aktivitātēm vēlamies likt bērniem aizdomāties par to, ko no cilvēka prasa darbs operatīvajā dienestā, uzsverot, ka ugunsdzēsējam, policistam vai cita operatīvā dienesta pārstāvim nepieciešama gan fiziskā, gan garīgā sagatavotība. Tāpat šī nometne sniedz skolēniem iespēju jēgpilni pavadīt brīvo laiku, uzlabot savu fizisko sagatavotību un mācīties sadarboties starptautiskā komandā – bērni nometnē daudz strādā grupās,» stāsta Jelgavas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes projektu vadītāja Aiga Anitena, papildinot: viens no nometnes mērķiem ir ieinteresēt bērnus par darbu operatīvajā dienestā un motivēt viņus nākotnē izvēlēties kādu no nometnē iepazītajām profesijām. Līdztekus izzinošajām nodarbībām katru dienu notiek arī vispārējās fiziskās sagatavotības aktivitātes un spēles dabā.
Nometnes aktivitātes, kas notiek Zemgales Olimpiskajā centrā, atpūtas un sporta kompleksā «Zemgale», kā arī Pasta salas slidotavā, organizē hokeja klubs «Zemgale/LLU», bet ar operatīvo dienestu darbu iepazīstina šo dienestu pārstāvji. Piemēram, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki bērniem vadīja teorētisku un praktisku nodarbību par to, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā. Pusaudži izspēlēja situāciju reālā vidē, iztēlojoties, ka viesnīcas numuriņā jūtami dūmi, un soli pa solim izrunājot un izpildot ieteicamās darbības. VUGD pārstāve Viktorija Gribuste uzsvēra, ka, sajūtot dūmus, nekavējoties jāzvana pa tālruni 112, pēc tam jāpatausta durvis, kas ved ārā no telpas: ja tās ir karstas, otrpus durvīm ir liesmas un tad iet ārā ir bīstami, savukārt, ja durvis ir vēsas, var doties ārā, bet labāk to darīt rāpus, jo tuvāk zemei ir mazāk dūmu. Tāpat viņa aicināja pievērst uzmanību evakuācijas plānam un norādēm, kurām jāseko evakuācijas laikā.
«Šī nometne ir iespēja iemācīties parūpēties pašai par sevi – praksē pielietot visu to, ko mācījuši vecāki. Tāpat man interesē ugunsdzēsēju darbs, un priecājos par iespēju to iepazīt tuvāk,» atklāj 11 gadu vecā nometnes dalībniece Evelīna. Bet divpadsmitgadīgā Arianna papildina, ka šajā nometnē ir daudz fizisko aktivitāšu, kas viņai ļoti patīk, jo ikdienā tik daudz sportot nesanāk. «Mans tētis ir ugunsdzēsējs, tādēļ man interesē šī profesija – labprāt par to mācos vairāk, taču pati nākotnē vēlētos kļūt par policisti. Mēs šeit daudz tiekam iesaistīti fiziskās nodarbēs – ir nedaudz grūti, bet man patīk,» stāsta Žaklīna, kurai ir 12 gadu. Jāpiebilst, ka piektdien nometnes dalībnieki dosies uz Rīgas ugunsdzēsēju depo, kur viņiem būs iespēja apskatīt un piemērīt ugunsdzēsēju glābēju ekipējumu un iepazīt ugunsdzēsības sportu.
Līdzīga nometne, kurā arī piedalīsies latviešu un lietuviešu bērni, septembra beigās notiks Šauļos.
Starptautiskā nometne «Mācies būt stiprs» notiek Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam projekta «Tehniskā bāzes un operatīvo dienestu speciālistu fiziskās kapacitātes uzlabošana Latvijas un Lietuvas pierobežas reģionā («All for safety»)» gaitā.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»