Jau gandrīz gadu Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) ar Jelgavas pašvaldības atbalstu notiek nodarbības, kurās Jelgavas jaunieši apgūst žurnālistikas un audiovizuālās mediju mākslas pamatus. Lai praktizētu gūtās zināšanas, izveidots Jelgavas jauniešu sociālais medijs «Jaunā Jelgava», kurā jaunieši publicē savus veidotos materiālus. Šodien jaunie reportieri vecākiem un citiem interesentiem ZRKAC prezentēja, ko paveikuši.
«Jaunā Jelgava» ir viena no Jelgavas pašvaldības atbalstītās mērķprogrammas «Junioru universitāte», kas darbojas ZRKAC, programmām. Projekta idejas autore un īstenotāja ir jelgavniece žurnāliste Marija Burgarte.
«Pērn februārī pie mums vērsās Marija Burgarte ar savu ideju par žurnālistikas pulciņu, uzsverot, ka Jelgavā ir jaunieši, kuri grib sevi izteikt vārdos. Radām iespēju un izveidojām nodarbības, kurās jaunieši var sevi pilnveidot šajā jomā. Ar prieku noskatos, ka Marijas degsme nedziest, un kopīgiem spēkiem ir izdevies veiksmīgi īstenot šo projektu. Tiesa, uz pirmo nodarbību atnāca vairāk nekā 50 jauniešu, kuri tikās ar jomas speciālistiem, mācījās, taču, kad sākās reāls darbs – bija jāsāk veidot sižeti, materiāli –, dalībnieku rindas saruka. Taču, manuprāt, interešu grupā ir palikuši labākie, uzņēmīgākie un talantīgākie šajā jomā,» tā ZRKAC direktore Sarmīte Vīksna, jauniešiem vēlot noturēt stabilu sastāvu un turpināt sevi attīstīt. «Gribu vēlēt, lai jūs augtu ne tikai profesionalitātē, bet arī profesionālajā stājā un ētikā, lai no jums var mācīties citi,» tā S.Vīksna.
Projekta producente un skolotāja M.Burgarte uzsver, ka mērķis ir sasniegts – ir izveidota jauniešu platforma «Jaunā Jelgava», kurā pārstāvēti jaunieši no dažādām Jelgavas pilsētas skolām. Tajā šobrīd aktīvi darbojas vairāk nekā 20 jauniešu, taču pulkā joprojām tiek gaidīti jauni dalībnieki, kuri vēlas sevi attīstīt žurnālistikā un audiovizuālajā mediju mākslā. Nodarbības ir bez maksas un notiek divas reizes nedēļā – pirmdienās un trešdienās no pulksten 16 vai 17, atkarībā no situācijas. «Mēģinu savas zināšanas un fanātismu pret darbu nodot arī citiem,» tā M.Burgarte, uzsverot, ka jaunieši pa šo laiku ļoti mainījušies. «Pa šiem astoņiem mēnešiem viņi ir kļuvuši profesionālāki, veidojot sižetus, arī platformas saturs ir mainījies – kļuvis nopietnāks,» tā M.Burgarte, sakot paldies pašvaldībai un ZRKAC, kas noticēja viņas idejai un dod jauniešiem iespēju attīstīt sevi šajā jomā.
Uzrunātie jaunieši, kuri darbojas medijā «Jaunā Jelgava», atzīst, ka ir vairāki ieguvumi. Vispirms jau iemācījušies pārvarēt savas bailes uzrunāt cilvēkus, saprast, kā atšķirt svarīgo no nesvarīgā, veidojot materiālus, kā labāk uzsākt sarunu, kā praktiski filmēt, kam pievērst uzmanību un citas lietas. «Pirms astoņiem mēnešiem man bija bail pieiet svešam cilvēkam un kaut ko pajautāt, taču šobrīd tas man problēmas nerada. Jau esmu iemācījusies, kā labāk uzsākt sarunu, lai cilvēks tev neatteiktu,» atzīst «Jaunā Jelgava» dalībniece Jūlija Jureviča no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, kura savu nākotni vēlas saistīt ar žurnālistiku, jo arī viņas opis kādreiz bijis žurnālists.
Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolēns Niks Murāns atzīst, ka darbošanās «Jaunajā Jelgavā» uzlabojusi viņa latviešu valodas gramatikas zināšanas. «Veidojot rakstus, tas ir ļoti būtiski,» tā Niks, piebilstot, ka iemācījies arī pareizi uzdot jautājumus intervējamajai personai, kā arī domāt par saistošiem virsrakstiem. «Viens no interesantākajiem materiāliem, ko veidojām – intervija ar pilsētas mēru Andri Rāviņu,» tā Niks.
Prezentācijā jaunieši demonstrēja īsu pašu veidotu filmu par to, kā viņi praktiski devušies ielās un uzrunājuši jelgavniekus, uzdodot dažādus jautājumus. Piemēram, ar ko viņiem asociējas Jelgava, ko viņi gribētu mainīt Jelgavā, par ko gribētu pateikties Jelgavai. Tāpat jaunieši uzfilmējuši materiālu par to, kā dažādās valodās skan frāze «Es mīlu Jelgavu», intervējuši pilsētas domes priekšsēdētāju A.Rāviņu, Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītājas Guntu Auzu.
Jauno reportieru darbus var novērtēt mājaslapā jaunajelgava.tk, sociālajā tīklā facebook.com un Instagram kontā.
Foto: Ivars Veiliņš