Valdība šodien iepazīsies ar Finanšu ministrijas sagatavoto ziņojumu par likumprojekta par vienotu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu atlīdzības sistēmu izstrādes gaitu.
Likumprojekta mērķis būs apvienot vienā jumta likumā visus svarīgākos noteikumus, kas attiecas uz valsts darbā strādājošo darba samaksu un sociālām garantijām. Tāpat plānots būtiski samazināt pastāvošo darba samaksas sistēmu skaitu un kopumā darba samaksas sistēmu valstī padarīt vienkāršāku un saprotamu, kā arī ieviest vienotu terminoloģiju darba samaksas un sociālo garantiju jomā.
Iecerēts, ka likumprojekts attieksies uz Valsts prezidentu, Saeimas un pašvaldību domes deputātiem, Ministru kabineta locekļiem, visās no valsts budžeta finansētajās iestādēs nodarbinātajiem, Latvijas Bankas prezidentu, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāju, valsts augstskolās nodarbinātajiem, pašvaldību iestādēs nodarbinātajiem, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļiem, ostu valdes locekļiem un ostas pārvaldniekiem.
Plānots, ka atlīdzības sistēmu veidos darba samaksa plus sociālās garantijas un citi labumi. Darba samaksa būs mēnešalga, piemaksas, prēmijas un sociālās garantijas – pabalsti, kompensācijas, atvaļinājumi, apdrošināšana, izdienas pensijas, bet darba devēja piešķirtie labumi varēs būs dienesta automašīnas, mobilie tālruņi, kā arī citi maksājumi.
Mēnešalga tiks piesaistīta ar koeficientu iepriekšējā gada oficiālajā statistikas paziņojumā publicētajam valstī strādājošo vidējās darba algas apmēram. 2010. gadā izmantos 2008. gada datus.
Šo rādītāju piemēros Saeimas un pašvaldību domes deputātiem, Valsts prezidentam, valdības locekļiem, neatkarīgo institūciju vadītājiem – valsts kontrolierim, CVK priekšsēdētājam, tiesībsargam, SPRK priekšsēdētājam, NRTP priekšsēdētājam, Latvijas Bankas prezidentam, FKTK priekšsēdētājam, kā arī tiesnešiem un prokuroriem. Savukārt valdības noteiktajā kārtībā mēnešalgu noteiks, klasificējot amatus atbilstoši amatu katalogam un nosakot amatam atbilstošo mēnešalgu grupu, un ņemot vērā darbinieka kvalifikācijas pakāpi.
Šī norma tiks attiecināta uz valsts tiešās pārvaldes iestāžu darbiniekiem, CVK darbiniekiem, pedagogiem no 2010. gada 1. septembra, tiesu un prokuratūras darbiniekiem, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbiniekiem, Latvijas Valsts prezidenta kancelejas darbiniekiem, Saeimas darbiniekiem, Valsts kontroles darbiniekiem, SPRK darbiniekiem, Tiesībsarga biroja darbiniekiem, IeM sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm.
Savukārt atbilstoši dienesta pakāpēm un izdienai mēnešalga tiks noteikta profesionālā dienesta karavīriem, atbilstoši kapitālsabiedrības lielumu raksturojošiem kritērijiem – valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrību vadītājiem, bet atbilstoši ostas lielumu raksturojošiem kritērijiem – ostu valdes locekļiem un ostas pārvaldniekiem.
Mēnešalgas apmēru noteiks, ņemot vērā amata vērtību un darbinieka individuālās prasmes un novērtējumu un nepārsniedzot mēnešalgu maksimālos apmērus, kādi ir noteikti līdzīgas sarežģītības un atbildības amatiem valsts tiešās pārvaldes iestādēs – atvasinātām publiskām personām un to izveidotām iestādēm – Valsts augstskolu un to izveidotu iestāžu amatpersonām un darbiniekiem, pašvaldību un to izveidoto iestāžu amatpersonām un darbiniekiem, plānošanas reģionu amatpersonām un darbiniekiem.
Saistībā ar piemaksām tiks noteikti vienoti nosacījumi visiem – par prombūtnē esoša darbinieka amata pienākumu pildīšanu, par vakanta amata pienākumu pildīšana papildus tiešajiem amata pienākumiem, par papildu pienākumu pildīšanu, par nakts darbu, virsstundu darbu vai darbu svētku dienās. Izņēmums šajā ziņā būs karavīri.
Speciālās piemaksas varēs būt atsevišķām amatu vai profesiju grupām, piemēram, par darbu īpašos apstākļos, kas saistīts ar paaugstinātu risku amatpersonas drošībai vai veselībai, kā arī par dalību starptautiskajās misijās un operācijās.
Savukārt prēmijas varēs izmaksāt par ikgadējo darba rezultātu novērtējumu reizi gadā, par augstiem darba rezultātiem, par izcili veiktiem ārkārtējiem uzdevumiem, kā arī par drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību, veicot darba pienākumus ārkārtas situācijās.
Rosināts noteikt vienotus nosacījumus vispārējo pabalstu piešķiršanai, tos maksājot bērna piedzimšanas gadījumā, sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi un amatpersonas nāves gadījumā. Vienota kartība tiek plānota arī atvaļinājuma pabalstiem, atlaišanas pabalstiem, pabalstiem, ja, pildot amata pienākumus, ir gūts ievainojums vai sakropļojums un nevar turpināt pildīt amata pienākumus.
Speciālie pabalsti varēs būt pārcelšanās pabalsts, palīdzība amatpersonas nāves gadījumā, ja amata pienākumu izpilde saistīta ar paaugstinātu risku amatpersonas drošībai vai veselībai, kā arī pabalsts par dienestu ārvalstīs.
Vienota sistēma tiks ieviesta attiecībā uz kompensācijām, kuras maksās kā kompensācija mācību izdevumu segšanai, kā arī kompensācija ceļa izdevumu segšanai.
Speciālās kompensācijas varēs saņemt saistīto izdevumu kompensācijai, kompensācijai par dzīvojamās telpas īri un komunālajiem pakalpojumiem, kompensācijai par sakaru izdevumiem, materiālo zaudējumu kompensācijai, reprezentācijas izdevumu kompensācijai, uzturdevas kompensācijai.
www.leta.lv