Divās Jelgavas skolās – Jelgavas 4. sākumskolā un Jelgavas 2. pamatskolā – šajā mācību gadā uzsākts jauns projekts. Proti, pirmklasnieki un otrklasnieki apgūst šaha spēli. «Šahs iemāca bērniem domāt, pastāvīgumu, pieņemt lēmumus un apzināties, ka katrai rīcībai ir sekas,» saka šaha meistare Guna Skujiņa, kura abās skolās vada šaha pulciņu. Viņa piebilst, ka šobrīd skolēni vēl iepazīst spēles figūras, kur katrai no tām laukumā jāatrodas, taču mācību gada noslēgumā plānots aizvadīt pirmo skolas turnīru.
Iecere par šaha nodarbībām Jelgavā jau no agra vecuma Izglītības pārvaldei rādās pēc pērnā gada pirmās Latvijas Skolu šaha olimpiādes, kuras atklāšanas posms notika pie mums Jelgavā. Šogad ar pašvaldības un Eiropas Sociālā fonda projekta «Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai» atbalstu rasta iespēja to īstenot, piedāvājot šahu apgūt šo abu skolu pirmklasniekiem un 4. sākumskolā arī 2. klašu skolēniem.
Skolotāja šaha meistare G.Skujiņa stāsta, ka 2. pamatskolā pulciņu apmeklē 53 divu 1. klašu skolēni, bet 4. sākumskolā – 175 pirmklasnieki un otrklasnieki. «Lai gan nodarbības notiek nedaudz ilgāk nekā mēnesi, var redzēt, ka lielākajai daļai skolēnu acis deg. Viņiem tiešām patīk. Protams, līdz īstai šaha spēlei mums vēl tālu, šobrīd tikai iepazīstam figūras un to, kur tām jāatrodas uz dēlīša, taču interese ir, un tas ir pats svarīgākais,» spriež pulciņa vadītāja. Viņa atklāj, ka dažiem skolēniem jau ir nelielas priekšzināšanas, kas gūtas mājās no tēta vai vectēva, taču lielākajai daļai šahs ir kaut kas pilnīgi pavisam jauns. «Ne reizi vien esmu dzirdējusi teikumu: «Iedodiet man obligāti darba lapu, mamma arī grib izlasīt un kopā ar mani mācīties». Tas ir kolosāli,» saka šaha meistare.
Nodarbības bērniem notiek divas reizes nedēļā pa 40 minūtēm. «Manuprāt, Jelgava ir spērusi ļoti progresīvu soli, piedāvājot šādu iespēju bērniem, domājot par viņu attīstību, personību pilnveidošanu. Tā ir milzīga investīcija nākotnē,» uzsver pasniedzēja, piebilstot, ka būtu patiesi priecīga, ja kāds no šiem audzēkņiem kļūtu arī par Latvijas čempionu šahā un sasniegtu vēl augstākas virsotnes, taču pats svarīgākais ir tas, ka šis sporta veids māca bērniem domāt. «Domāt vairākus gājienus uz priekšu – tas attīsta loģisko domāšanu, trenē atmiņu. Tā ir spēle, kas māca patstāvību, jo spēlētājam pašam ir jāpieņem lēmums par katru gājienu un arī par to jāatbild. Šis ir lielisks veids kā bērniem iemācīt to, ka katrai rīcībai ir sekas, ko šodien bieži vien bērni nesaprot, domājot: ai, man jau nekas par to nebūs. Tāpat šis ir sports, kas māca pacietību,» spriež skolotāja.
Jelgavas 4. sākumskolā sastaptie otrklasnieki atzīst, ka viņi šaha nodarbības gaida ar nepacietību un ir apņēmības pilni iemācīties šaha spēli, lai mācību gada noslēgumā varētu piedalīties skolas turnīrā. «Man tētis ir armēnis un Armēnijā jau maziem bērniem tiek iemācīta šī spēle, tāpēc tētis grib, lai arī es to protu. Līdz šim tētis jau man bija iemācījis, kur katrai figūrai laukumā jābūt, bet šeit es to atkārtoju un ceru, ka iemācīšos spēlēt tā, lai varētu tēti vinnēt. Man šis pulciņš ļoti patīk,» saka 2.e klases skolnieks Rafaels. «Mums kādreiz mājās bija šaha galdiņš un tētis man maziņai bija iemācījis, kā sakārtot kauliņus, taču līdz spēlēšanai nebijām tikuši. Šeit es gribu iemācīties spēlēt, lai varētu piedalīties sacensībās. Tētis saka, ka šī spēle trenē domāšanu, jo jāparedz vairāki gājieni uz priekšu,» stāsta otrklasniece Laura.
Skolēniem šis pulciņš notiek bez maksas. Šaha galdiņi un pārējais aprīkojums skolām iegādāts par Jelgavas pašvaldības līdzekļiem, bet nauda pedagoga atalgojumam rasta no Eiropas Sociālā fonda.
Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Tija Aleksandrova stāsta, ka šis ir izmēģinājuma gads, lai saprastu, vai bērniem patīk un kādi ir ieguvumi, taču ir iecere nākamajā mācību gadā jau vairākās pilsētas skolās piedāvāt skolēniem apgūt šahu.
Jāpiebilst, ka atsevišķās pilsētas skolās jau ir senas šaha tradīcijas un joprojām darbojas šaha pulciņi. Šahu iespējams apgūt arī Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā – nodarbības notiek Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā un 6. vidusskolā.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis»