Šogad pirmo reizi tiek rīkota Latvijas skolu šaha olimpiāde, kas šodien notiek Jelgavā. Mūsu pilsētā pulcējās 84 skolēni, lai Zemgales reģiona finālā cīnītos par iespēju nokļūt uz šaha olimpiādes lielo finālu Rīgā. Meistarību šahā Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) apliecināja arī ap 40 Jelgavas skolu skolēni.
No mūsu pilsētas šaha olimpiādē piedalījās 2. pamatskolas, 3. un 4. sākumskolas, 4., 5. un 6. vidusskolas, Valsts ģimnāzijas un Tehnoloģiju vidusskolas skolēni meiteņu un zēnu konkurencē visās trīs vecuma grupās: 1.–4. klasei, 5.–9. klasei, 10.–12. klasei.
Uzrunātie Jelgavas skolēni atzīst, ka šahs jauniešu vidū mūsu pilsētā nav populārs. Viņi pieļauj, ka tam izskaidrojums ir pirmā asociācija par šahu – tā ir grūta spēle. Taču pirmais iespaids esot maldīgs. «Līdz ko zini, ko katra figūra laukumā dara, iemācies kombinācijas – pārējais ir sīkums. Vajadzīga tikai loģiskā domāšana,» saka olimpiādes dalībnieks Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 9. klases skolnieks Reinis Feldmanis, kurš šaha spēli sestdienās apgūt Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā pie trenera Viktora Krūmiņa. Reinis šahu spēlē deviņus gadus un nereti piedalās dažādās sacensībās. «Pirmajā klasē man mamma jautāja – iesi dejošanā vai kādā citā pulciņā? Es nosliecos par labu šaham un savu izvēli nenožēloju. Šīs ir manas nopietnākās sacensības. Manuprāt, ir forši, ka tāpat kā mācību priekšmetos, arī šahā tiek rīkota olimpiāde un tev ir iespēja sacensties ar citu Latvijas skolu skolēniem. Vari redzēt, cik daudz skolēnu spēlē šahu, un pārbaudīt savas spējas. Tikai ar pulciņa dalībniekiem jau nav interesanti sacensties,» spriež Jelgavas 5. vidusskolas 11. klases audzēknis Gļebs Čerkašins.
Savus spēkus šaha olimpiādē šodien pārbaudīja arī Jelgavas 4. sākumskolas 6. klases skolnieki Armands Livandovskis un Helmuts Dauksts. Viņi šajā mācību gadā sākuši apmeklēt loģisko domāšanu attīstošās nodarbības skolā pie skolotāja Mika Kapša, kurās notiek arī šaha apmācība. Helmuts spriež, ka viņam visvairāk patīk tas, ka šajā spēlē katrai figūrai ir savas spējas. «Šahs ir daudz interesantāks nekā dambrete, taču lielākā daļa skolēnu tomēr dod priekšroku dambretei. Manuprāt, šahs ļoti attīsta domāšanu, trenē atmiņu, spēju ātri noreaģēt, un tas jau arī ikdienā noder,» saka Armands, spriežot, ka olimpiāde būs lieliska iespēja apjaust savas spējas Latvijas līmenī, kā arī varbūt te varēs iemācīties kādu jaunu stratēģiju. Puišu skolotājs M.Kapsis piekrīt, ka dambrete viņu skolā iemantojusi lielāku popularitāti nekā šahs, un pieļauj, ka šaha olimpiāde varētu veicināt šīs spēles popularitāti jauniešu vidū. «Patiesībā šādu sacensību pietrūkst, jo bērniem nepārtraukti gribas sevi pierādīt. Esmu novērojis: ja sacensības notiek tikai skolas mērogā, interese par konkrēto lietu ātri rūk. Lai augtu šaha popularitāte, noteikti vajag vairāk sacensību un entuziastus, kuri gatavi skolās pasniegt šādu pulciņu,» atzīst M.Kapsis. Jāpiebilst, ka viņš 4. sākumskolā māca angļu valodu. «Kādreiz trenējos šahā Jelgavas Valsts ģimnāzijā, un, zinot to, 4. sākumskolas vadība man piedāvāja bērniem pasniegt loģisko domāšanu attīstošās nodarbības, spēlējot galda spēles. Skolēniem ļoti patīk. 2. un 3. klasē šo esam ieviesuši kā obligāto priekšmetu,» stāsta skolotājs.
Šodien šaha olimpiādes Zemgales finālā tiks noskaidroti uzvarētāji – trīs puiši un trīs meitenes – katrā vecuma grupā, kuri 15. maijā tiksies pirmās Latvijas skolu šaha olimpiādes lielajā finālā Juglas vidusskolā.
Olimpiādes Zemgales kārtas noslēgumā 2017. gada Latvijas čempione šahā Linda Krūmiņa aizvadīs simultanta spēli ar 15 olimpiādes dalībniekiem. Proti, L.Krūmiņa spēlēs 15 partijas vienlaicīgi.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis»