«Paralēli Brīvības cīņu pasākumiem, kas šodien notiek Latvijā, sākušās arī Dzejas dienas svinības, kas ir liela vērtība ar vairāk nekā 40 gadu tradīcijām. Un tā šoreiz tiek atzīmēta Raiņa dzimšanas dienā,» ar šādiem vārdiem šorīt Jelgavas 1. ģimnāzijā ieskandināta Dzejas stunda un reizē arī Dzejas svētki pilsētā, kas norisināsies visas dienas garumā. Rīta pusē jaunie un jau pieredzējušie dzejnieki tiekas Dzejas stundā skolās, pulksten 15 ikviens aicināts uz pasākumu pie Raiņa pieminekļa, savukārt pulksten 18 Jelgavas kultūras namā tiks atklāta jaunākā dzejas grāmata «Zemgales vācelīte 2009».
Ritma Gaidamoviča
Dzejas stundu Jelgavas 1. ģimnāzijā šodien vadīja ne tikai dzejniece no Kurzemes Maija Laukmane, kura izdevusi jau septiņas bērnu dzejas grāmatas, bet arī ģimnāzijas 12. klases skolnieces Rita, Kristīne, Gita un Elīna, kuru dzeja publicēta jaunākajā Jelgavas Latviešu biedrības dzejas kluba «Pieskāriens» veidotajā dzejas krājumā «Zemgales vācelīte 2009».
Jaunās dzejnieces skolas biedriem bija sagatavojušas pa diviem dzejoļiem no katras krājuma, bet M.Laukmane jauniešu iepazīstināja gan ar savu dzīves stāstu, gan nolasīja vairākus dzejoļus no savām dzejoļu grāmatām.
«Atzīšu, ka rakstīt dzeju nav viegli, tāpēc man prieks, ka meitenes tomēr to dara. Dzejas grāmata nav tā, kuru katrs lasīs ik dienu. Tā tas var būt ar romānu, taču bez dzejas tik un tā nevar dzīvot. Tie ir īpaši vārdi, kurus dzejniekam izdevies savirknēt īsās rindās, un tās mērķi sasniegušas, ja lasītājam skrien skudriņas, to lasot. Talants ir viena lieta, bet pavisam kas cits ir darbs,» tā M.Laukmane.
Jelgavas 1. ģimnāzijas skolniece Elīna Degusa atzīst, ka Dzejas stunda nav nekas obligāts, bet gan skolas tradīcija un visas humanitārās klases zina – septembra sākumā būs jādodas tikties ar kādu dzejnieku. «Īstenībā Dzejas dienu es saistu ar Raiņa svētkiem un savu dzimšanas dienu, kas arī ir šodien,» tā Elīna.
Kristaps Aivars atzīst, ka šī esot reize, kad iegūt papildu zināšanas par dzeju un rakstniekiem. «Es gan to vairāk uzskatu par tādu vēstures stundu, jo daudz tiek runāts par Raini, par viņa veikumu. Noteikti tā ir lieliska iespēja arī redzēt skolas biedrus, kuri izvēlējušies rakstīt dzeju,» tā Kristaps. Savukārt dažus, tostarp Mārtiņu Jankovski, gan dzeja neskaista, viņš Dzejas stundu drīzāk uzskata par obligāto pasākumu.
Jāatzīst, ka vairākiem jauniešiem šis nebūt nešķita saistošs pasākums. Viņi labprātāk izvēlējās sarunāties ar klasesbiedriem, nedaudz iesnausties vai darīt ko citu sev saistošāku.
Dzejas dienas pasākumi pilsētā šodien turpinās – pulksten 15 skolēni, skolotāji un visi interesenti uz tikšanos ar dzejniekiem gaidīti Raiņa parkā, kur norisināsies īpašs Dzejas dienām veltīts pasākums. «Te jelgavniekiem būs iespēja dzirdēt ne tikai mums zināmos autorus, bet arī Kirovas pilsētas dzejnieka un vēsturnieka Jurija Maliha lasījumus. Par muzikālo pavadījumu gādās Jelgavas 4. vidusskolas pūtēju orķestris Agra Celma vadībā,» stāsta Latviešu biedrības valdes locekle Vija Zelmene. Jāpiebilst, ka tradicionālajiem pasākumiem šajā gadā pievienojies vēl viens – Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā pulksten 16 visiem dzejas mīļiem būs iespēja tikties ar jau minēto viesi no Kirovas, bet aktieris Jānis Dūrējs un 1. ģimnāzijas absolvents Artūrs Jankovskis bibliotēkā lasīs vēstules no Raiņa un Pētera Stučkas sarakstes. Par mūziku gādās Indris Egle.
Dzejas diena noslēgsies ar kārtējā dzejoļu krājuma «Zemgales vācelīte 2009» atklāšanu Jelgavas kultūras namā. Pirmajā dzejoļu krājumā publicēti 45 Jelgavas un rajona autoru darbi, pērn – 68, taču šajā gadā autoru skaits audzis līdz 85, piepulcinot ne tikai literātus no Zemgales, bet arī Cēsīm, Siguldas, Jūrmalas, Tukuma, Rīgas un citām vietām.
Foto: Ivars Veiliņš