Lelde Laure, pašreizējā Jelgavas Ledus sporta skolas direktora vietniece, ar smaiļošanu un kanoe airēšanu sāka aizrauties 7. klasē, kad nodarbības peldbaseinā apmeklējis arī četrkārtējais pasaules čempions smaiļošanā Aleksandrs Avdejevs, kurš viņai un draudzenēm ieteica izmēģināt spēkus smaiļošanā.
Tolaik Lelde apmeklēja Mūzikas skolu, taču, kā atzīst sportiste, viņai mūzika nav bijusi sirdslieta, bet gan vecāku noteikts diktāts. «Vienreiz neizturēju un Mūzikas skolu sāku bastot. Vairākus mēnešus slepus gāju uz baseinu, mani vecāki par to neko nezināja. Tomēr – cik tad ilgi noslēpsi?! Tētis to uzzināja, atbrauca uz pārkāpuma vietu un sāka bārties, taču ātri saprata, ka tas ir bezcerīgi. Tiklīdz izmēģināju smaiļošanu, tā saslimu ar to. Tieši smaiļošana deva ievirzi visai manai turpmākajai dzīvei,» teic L.Laure.
«Zinu, ka daudzi šaubīgi skatās uz sievietēm pie airiem vai arī izmet tādu frāzi kā «airētāja – viņa noteikti izskatās šausmīgi», taču tā saka cilvēki, kuri paši ar sportu aktīvi nenodarbojas. Mūsu meitenes nav nekādas pauerliftinga sporta kluba «Apolons» absolventes – arī es ne, taču ar airēšanu lieliski tiekam galā. Protams, tas nav viegls hobijs – nemaz nerunājot par lielo fizisko slodzi, laivā vienmēr nākas sēdēt samirkušam, bet aukstā laikā salst arī rokas,» bilst smaiļotāja.
Viņa arī atzīst, ka smaiļošanā un kanoe airēšanā vīriešiem un sievietēm noteikumi ir praktiski vienādi. «Jā, sievietēm nav olimpiskās distances 1000 metri, taču Latvijas čempionātā distances ir vienādas. Meitenēm ir mazāki airi, taču tas nenozīmē, ka viņām ar tādiem obligāti ir jāairē. Pasaules klases smaiļotājas sacensībās izmanto vīriešu airus, kam ir lielāka lāpstiņa – viss atkarīgs no pašas fiziskā spēka,» norāda L.Laure.
«Ar vīriešiem smaiļošanas sacensībās neesmu sacentusies, jo viņus uzvarēt praktiski nav iespējams, taču agrā vecumā meitenes par zēniem parasti ir spēcīgākas – savulaik pārspēju arī savu nākamo vīru. Viņš, protams, vēlāk atspēlējās ar uzviju,» joko Lelde. Saprotams, vīrieši airē ātrāk, taču pēc tehnikas neesot iespējams pateikt, vai pie airiem ir vīrietis vai sieviete. «Kaut gan es bieži varu atšķirt, kuras Latvijas sporta skolas audzēknis ir kāds sportists – atšķiras tehnikas nianses,» tā sportiste.
Lelde arī piebilst, ka jebkurā sporta veidā neiztiek bez jokiem un pārpratumiem un arī smaiļošana nav izņēmums. «Reiz, kad atnācu mājās ar smaiļošanas airi, mani vecāki brīnījās, kāpēc es esmu atnesusi tikai vienu airi un kur palicis otrs,» smejas Lelde. Nezinātājiem jāpiebilst, ka smaiļošanas airim lāpstiņas ir abos galos.