Šodien Jelgavas pilsētas domes vadība, Jelgavas Latviešu biedrības, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra un iestādes «Kultūra» pārstāvji devās uz Rīgas Meža kapiem, lai godinātu aktrises Elzas Radziņas piemiņu.
«Mani pirmie soļi mākslā bija nenozīmīgi. Manam gaitu sākumam nav nekāda salīdzinājuma ar tagadnes jaunajiem aktieriem, kuri jau pēc pirmās lomas saņem preses uzmanību, par viņiem runā radio un televīzijas pārraidēs, un tas ir labi, ka nav jānoveco, gaidot pirmos panākumus,» tā, stāstot par savu dzīvi, reiz sacījusi aktrise E.Radziņa, kurai šogad apritētu simts gadi. Izcilā aktrise un Jelgavas Goda pilsone sniegusi lielu ieguldījumu latviešu kultūrā, un šonedēļ, godinot viņas jubileju, E.Radziņu piemin arī Jelgavā.
«Elza Radziņa mums, jelgavniekiem, ir īpaša – esam redzējuši viņu spēlējam kopā ar Ādolfa Alunāna teātra aktieriem, darbā ar mūsu idejām bagāto režisori Lūciju Ņefedovu. Izcilā aktrise vienmēr bijusi spējīga aizkustināt, darbā ielikt sirdi, dvēseli un milzu atdevi. Mēdz teikt, ka aktiera darbs ir gaistošs kā smiltis vējā, bet ir aktieri, kuru vārdi un nospēlētās lomas ir mūsu tautas kultūras vērtība,» E.Radziņu raksturo iestādes «Kultūra» vadītāja vietniece Inta Englande. Šajā nedēļas nogalē, 12. februārī, Jelgavas kultūras namā notiks E.Radziņai veltīts piemiņas pasākums «Es palikšu jums neizdibināma. Elzai Radziņai 100», kurā piedalīsies teātra zinātniece Rita Melnace, režisore L.Ņefedova, Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra aktieri, sieviešu vokālais ansamblis «Guns» un citi E.Radziņas talanta cienītāji, daloties atmiņu stāstījumos par viņu. Bet līdz pat februāra beigām Jelgavas pilsētas bibliotēkas nozaru literatūras abonementā būs skatāma izstāde «Teātra karalienei Elzai Radziņai – 100», kurā apkopotas grāmatas un raksti par izcilo latviešu aktrisi. «Domāju, ka Elzas Radziņas māksla ir stipra – kā saka par sauli vai salu, kā saka par smaržīgu zāļu tēju vai vīnu. Elzas Radziņas māksla ir dabiska un bez aizturēm pārdzīvojuma atklāsmē,» monogrāfijā «Elza Radziņa» 1973. gadā rakstījusi grāmatas autore teātra zinātniece un rakstniece Lilija Dzene.
Godinot E.Radziņas simtgadi, «Latvijas Pasts» izdevis īpašu aploksni – tās speciālā zīmogošana notiks šo piektdien, 10. februārī, Latvijas Nacionālajā teātrī no pulksten 10 līdz 18. Aploksne «Elzai Radziņai 100» izdota 1000 eksemplāru tirāžā, un tās dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. «Uz aploksnes attēlots Elzas Radziņas portrets, kā arī teātra un kino mākslas simboli, norādot uz aktrises ciešo saistību ar abām minētajām mākslas jomām. Par jaunās aploksnes zīmogošanas vietu izvēlēts Nacionālais teātris, jo aktrise, kas spēlēto lomu dēļ nereti dēvēta par skatuves karalieni, tajā strādāja kopš 1954. gada,» informē «Latvijas Pastā».
E.Radziņa (Podniece) dzimusi 1917. gada 10. februārī Harkovā. No 1925. līdz 1929. gadam mācījusies Jelgavas Skolotāju institūta paraugpamatskolā, bet no 1929. līdz 1936. gadam – Jelgavas hercoga Pētera ģimnāzijā. Pēc skolas beigšanas 1936. gadā E.Radziņa sāk darboties Jelgavas latviešu teātra trupā kā koriste un dejotāja. Pirmā uzstāšanās bija Rūdolfa Blaumaņa lugas «Skroderdienas Silmačos» uzvedumā, kur viņa dejo Jāņu skatos un dzied līgodziesmas, bet 1942. gadā aktrise iestājas Jelgavas teātra studijā. E.Radziņa apgūst skatuves mākslas pamatus pie ievērojamā padomju aktiera un režisora Osvalda Glāznieka. Viņa režijās 1942. gadā top pirmās lomas – Arabella (F.Šillera «Fiesko») un Guste (R.Blaumaņa «Indrāni). No 1945. līdz 1953. gadam E.Radziņa ir Jelgavas Drāmas teātra aktrise. 1949. gadā viņa debitē kino ar Raiņa māsas Doras Stučkas lomu Rīgas Kinostudijas filmā «Rainis». 1953. gadā viņa īslaicīgi bija Valmieras Drāmas teātra aktrise, bet no 1954. gada strādāja Valsts akadēmiskajā drāmas teātrī. Aktrise ir nospēlējusi ļoti daudzas teātra un kinolomas, kas viņai nesušas vairākas nozīmīgas godalgas – viņa ir Nopelniem bagātā skatuves māksliniece, Tautas skatuves māksliniece, ieguvusi Triju Zvaigžņu ordeni, Spīdolas balvu, Jelgavas Goda pilsones titulu un citus nozīmīgus apbalvojumus. Māksliniece mūžībā aizgāja 2005. gada 18. augustā.
Foto: Austris Auziņš