«Atceros tikai to, ka mans mērķis bija iemūžināt pēc iespējas vairāk šo cilvēku, kuri, nedomājot ne par ko, brauca uz barikādēm, stāstus. Kāpēc viņi to darīja? Neviens jau nezināja, kas ar mani un viņiem notiks. Ja nu viņu vairs nebūtu?! Nepārtraukti skraidījām ar kamerām un sekojām līdzi visam, pat naktīs strādāja divi operatori. Viss bija jāiemūžina,» atmiņās par barikādēm dalās kino dokumentālists Zigurds Vidiņš.
Ritma Gaidamoviča
Šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notika 1991. gada barikāžu atceres pasākums, kurā jelgavniekiem bija iespēja noskatīties Z.Vidiņa filmu «Tēvu barikādes» un pēcāk tikties pie ugunskura muzeja priekšā. Uz pasākumu bija ieradušies vairāk nekā 20 cilvēku, kuri vai nu paši piedalījušies barikādēs, vai aktīvi tām sekojuši līdzi. Tiesa, skatītāju rindās nebija manāmi skolu jaunieši, kuriem šo notikumu aculiecinieki varētu pastāstīt daudz. Par to paši barikāžu dalībnieki saka: «Ļoti žēl!»
Pasākumā uzklausīts arī jelgavnieka Jāzepa Kivlenieka, kurš 1991. gadā bija Lauktehnikas šefs, atmiņu stāsts. Viņš klātesošajiem sniedza mazu vēstures pārskatu, kā mēs nonācām līdz barikādēm, arī to, kā viņš iesaistījies. Atceras, ka tieši viņa vadītās Lauktehnikas smagā tehnika bija viena no pirmajām, kas devās uz Rīgu un stāvēja pie Ministru kabineta, televīzijas torņa. Tāpat uz Rīgu devušies darbinieki ar pieciem lielajiem autobusiem. «Kā šodien atceros to cilvēku entuziasmu, ar kādu viņi devās, degsmi viņu acīs, kopības sajūtu, ka mēs visi kopā esam spēks. Vēlme atgūt Latvijas neatkarību bija daudz lielāka par bailēm no kaut kā nezināma,» tā J.Kivlenieks.
Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie pasākuma dalībnieki atzīst: ja vajadzētu, uz barikādēm nedomājot dotos arī šodien. Neesot aprakstāmas tās sajūtas, cīnoties par brīvību. Tiesa, viņi pauž nožēlu, ka šodien mainījušies ideāli. Latvijai klājas grūti un ir zudusi tautas ticība, vienotība. Katrs cīnās par sevi, cilvēki ir ļoti mantkārīgi, domā, ka tik sev vairāk kādu labumu iegūtu. Vairs neesot tās sajūtas – viens par visiem, visi par vienu. Tāpēc viņu novēlējums būtu tautai kļūt vienotākai.
Jāpiebilst, ka barikāžu atceres pasākumi galvaspilsētā notiks svētdien, 20. janvārī. Doma laukumā pulksten 11.30 notiks piemiņas ugunskura iedegšana. Pulksten 12 sāksies piemiņas dievkalpojums Rīgas Doma baznīcā. Pulksten 14 plānota ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā.
Doma laukumā, blakus ugunskuram, no pulksten 12 līdz 17 apmeklētājiem būs atvērta 1991. gada muzeja ceļojošā izstāde muzeobusā.
Foto: Ivars Veiliņš