«Mēs šodien nedrīkstam aizmirst to vēstures apziņu, ko ir izlolojuši mūsu senči – apziņu par brīvu un neatkarīgu valsti,» uzrunājot klātesošos komunistiskā genocīda upuru atceres brīdī Svētbirzē, sacīja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Šodien, atceroties 1949. gada deportācijas un godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, Svētbirzē notika atceres brīdis, pulcējot gan represētos, gan tos, kuri pieminēja savus laika biedrus un ģimenes locekļus. «Notikumi, kas risinājās pirms pirms 68 gadiem, daudziem iepotēja ilgas pēc dzimtenes, kas aicināja ceļā mājup, taču daudzi savā tēvzemē tā arī neatgriezās,» norādīja Jānis Ābele, kurš arī pats bijis represēts. «Arī šodien mums ir jābūt modriem, vienotiem un varošiem pierādīt mūsu pretošanās spējas». J.Ābele aicināja klātesošos pierakstīt savas atmiņas un stāstīt saviem bērniem un mazbērniem šo rūgto pieredzi, lai vairs nekad šādi netiktu izpostīti cilvēku likteņi.
Piemiņas pasākumā klātesošie nolika ziedus pie piemiņas akmens un memoriālās sienas «Ciešanu ceļš».
1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem. Prom no mājām tika izsūtīts vairāk nekā 41 tūkstotis mierīgo civiliedzīvotāju – trīspadsmit ar pusi tūkstoši ģimeņu, kurās bija arī bērni un gados veci cilvēki.
Foto: Austris Auziņš