Šodien pie kultūras nama «Rota» notika 1945. gada komunistiskā genocīda represiju upuru piemiņas pasākums. Tieši šajā vietā Otrā pasaules kara beigās uz Sibīriju tika izsūtīti 6000 cilvēki. «Prieks, ka šajā pasākumā piedalās arī jaunatne. Es jums novēlu izzināt katram savu dzimtas koku, jo Latvijā ir maz tādu ģimeņu, kuru nebūtu skārušas deportācijas. Cerams, ka tad, kad jūs vēlēsieties noskaidrot savu senču vēsturi, jums vēl būs kam jautāt,» tā vairāk nekā 70 klātesošos uzrunāja politiski represēto apvienības «Staburadze» valdes priekšsēdētāja Valda Dzintare.
Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš savā runā norādīja, ka jaunajai paaudzei jāspēj laikus pamanīt pasaulē mītošās briesmas: «Šajā laikā pirms vairākiem gadu desmitiem notika mūsu tautas iznīcināšana. Abas lielvaras izmantoja gandrīz vienus un tos pašus instrumentus, lai Latvijas tautu pakļautu iznīcībai. Šo visu atceroties, mums ikdienā ir jāveic svarīgi uzdevumi, lai nosargātu savu neatkarību. Valsts brīvība šobrīd tiek uztverta dažādi – mēs dzīvojam nemierīgā laikā, taču jāsaprot, ka ne vienmēr kādas valsts pakļaušanai tiek izmantoti tanki. Es tiešām novēlu jaunajai paaudzei domāt, analizēt un reaģēt uz visiem pasaulē notiekošajiem procesiem. Mūžīga piemiņa tiem, kas cīnījās par Latvijas brīvību un neatkarību. Lai Dievs svētī Latviju!»
«Mans opis arī tika deportēts, tāpēc es šodien esmu te un pieminu viņu,» portālam www.jelgavasvestnesis.lv pastāstīja Jelgavas 1. internātpamatskolas 3. klases skolniece Aurēlija. Jāatzīmē, ka piemiņas brīdi klātienē apmeklēja vairāku izglītības iestāžu pārstāvji: Jelgavas 4. vidusskolas 9. klase, Jelgavas 6. vidusskolas skolēni, kā arī Jelgavas 1. internātpamatskolas 3. klase.
Jāatgādina, ka pie kultūras nama «Rota» pēc Otrā pasaules kara, 1945. gadā, atradās nometne. Tajā pirms izsūtīšanas uz nometinājuma vietām Krievijā tika formēti vilcienu vagoni ar aizturētajiem Jelgavas un citu pilsētu un novadu iedzīvotājiem, kurus uz Sibīriju izsūtīja 1945. gada februārī.
Foto: Austris Auziņš