«Pēdējo gadu pieredze liecina – Jelgavas sabiedrība vairs nav jāpārliecina par to, ka jāmācās. Tagad mūsu uzdevums jau ir cits: turpināt izstrādāt arvien saistošāku kursu programmas, kā arī censties, lai tās būtu pieejamas pēc iespējas plašākam cilvēku lokam,» spriež Jelgavas reģionālā Pieaugušo izglītības centra (JRPIC) vadītāja Sarmīte Vīksna.
Kristīne Langenfelde
Viņa arī uzsver, ka Jelgava ir īpaša ar to, ka mums ir divi 1. septembri – viens, kad uz skolu dodas bērni un jaunieši, bet otrs, kad jauno mācību gadu pieaugušajiem atklāj JRPIC. Šogad šī diena būs 12. septembrī, kad pulksten 16 Jelgavas reģionālais Pieaugušo izglītības centrs ikvienu aicina uz Atvērto durvju dienu.
«Šajā dienā ikvienam ir iespēja iepazīties ar mūsu kursu piedāvājumu, piedalīties mācību programmu prezentācijā, iepazīties ar potenciālajiem pasniedzējiem, kā arī izvēlēties kursus un tiem pieteikties,» tā S.Vīksna.
Centrs attīstās ar katru gadu, un, ja vēl pērn tika piedāvāta 101 kursa programma, tad šogad jelgavnieki jau var izvēlēties saistošāko no 118 programmām.
«Mēs cenšamies pēc iespējas ātrāk reaģēt uz sabiedrības vajadzībām, pieprasījumu. Piemēram, ja vēl pirms laika tika spriests, ka būtu nepieciešami krievu valodas kursi, tad mēs jau pagājušajā gadā pirmo reizi tos arī piedāvājām – iespēju izmantoja pirmie desmit cilvēki. Interese ir, tāpēc arī šajā sezonā krievu valodas kursi būs,» piebilst S.Vīksna.
Lai būtu vieglāk orientēties centra piedāvājumā, tas ir strukturēts atbalsta līnijās, un jāteic, ka gandrīz katrā no tām šogad ir arī jaunumi.
Jaunumu netrūkst
Pati pieprasītākā joma ir valodu apmācība. S.Vīksna uzsver, ka šeit gan piedāvājums, gan pieprasījums gadu gadiem ir ļoti stabils. «Taču tas nenozīmē, ka arī te nevaram piedāvāt ko jaunu. Tie ir jau minētie krievu valodas kursi, kā arī šogad iecerētā poļu un lietuviešu valodas apmācība. Šo ieceri plānojam īstenot sadarbībā ar mūsu pašu lietuviešu un poļu nacionālajām biedrībām. Ja jelgavnieki izrādīs interesi un grupā pieteiksies vismaz seši cilvēki, mums šogad būs gan lietuviešu, gan poļu valodas kursi,» stāsta S.Vīksna.
Uzņēmējdarbības atbalsta līnijā šogad īpaši padomāts par pilsētas topošajiem uzņēmējiem. «Līdztekus esošajiem kursiem piedāvāsim apgūt uzņēmējdarbības pamatus interesentiem biznesa jomā. Jau pagājušajā gadā īstenojām projektu, kura gaitā jaunajiem uzņēmējiem bija iespēja iegūt vispusīgas zināšanas par biznesa uzsākšanu. Pieprasījums un interese bija liela – ne katrs varēja iekļauties projekta apmācībā, tāpēc tagad to piedāvāsim apgūt kursu formā,» skaidro S.Vīksna.
Tāpat šajā grupā kā jaunumu var minēt arī kursus par alternatīvās saimniekošanas iespējām laukos.
Savukārt datorzinību jomā saistošs varētu būt piedāvājums apgūt pašam savas interneta mājas lapas izveidi, kā arī izmantot iespēju iegūt 3. līmeņa kvalifikāciju specialitātēs: programmēšanas tehniķis vai datorsistēmu tehniķis. Šīs programmas var apgūt neklātienē e-studiju veidā.
Inženierzinātņu un tehnoloģiju jomā īpaša uzmanība pievērsta jauniešiem, jo ar Jelgavas pašvaldības atbalstu viņiem būs iespēja bez maksas apgūt divas turpmākajām studijām noderīgas mācību programmas – «CNC manuālā programmēšana» un «Tehniskā grafika vidusskolēniem».
Tāpat novitātes ir pedagogu izglītības jomā. «Esam izstrādājuši kursu programmu skolas bibliotekāriem darbam informācijas vidē, iekļaujot gan profesionālos, gan psiholoģiskos aspektus. Programma tapusi, ņemot vērā bibliotekāru vajadzības, tāpēc šķiet, ka tur tiešām ir iekļauts viss, kas bibliotekāru darbā būtu nepieciešams.»
Ja savulaik pieaugušo izglītība vairāk asociējās ar nepieciešamību cilvēkiem pārkvalificēties, iegūt jaunas zināšanas, lai rastu savu vietu darba tirgū, tad nu jau labu laiku jelgavnieki ir gatavi atvēlēt gan laiku, gan līdzekļus, lai mācītos savam priekam. Un jāteic, ka viena no šādām atbalsta līnijām neapšaubāmi ir «Sev, mājai, ģimenei». «Te mēs piedāvājam virkni programmu, kurās cilvēks var attīstīt savu personību, pilnveidoties. Iespējams, šīs zināšanas nav nepieciešamas, lai labāk konkurētu darba tirgū, taču apgūtais noteikti ir milzu ieguvums sava redzesloka paplašināšanai. Tā, piemēram, kursos var apgūt datordizainu – tas lieti noderēs tiem, kas plāno dzīvokļa remontu. Proti, atsevišķu telpu vai pat visas mājas dizains vispirms top virtuāli un ļauj sistemātiskāk plānot darbus. Tāpat kursu programma «Mājas interjers komfortam un labsajūtai» – arī tās būs papildus zināšanas, kā labāk iekārtot vidi sev apkārt. Tāpat šogad esam raduši iespēju mūsu programmu «Floristika» licencēt, kas nozīmē, ka pēc kursiem cilvēks iegūs izglītības dokumentu profesionālās pilnveides programmā,» skaidro S.Vīksna.
Turpinās arī darba meklētāju un bezdarbnieku apmācība, jaunajā sezonā piedāvājot papildu apgūt arī kursus datorprogrammā «Adobe Photoshop». «Tāpat turpināsim piedāvāt iespēju apgūt aukles arodu. Pilsētā pieprasījums pēc labām auklītēm aug ar katru gadu, ceram, ka darba meklētājus ieinteresēs arī šis piedāvājums,» spriež S.Vīksna.
Kad teorija kļūst par praksi
S.Vīksna uzsver, ka, sabalansēti un plānveidīgi strādājot, Pieaugušo izglītības centrs katrā reģionā varētu būt ievērojams atbalsts pašvaldībai. «Mūsu pilsētas attīstības stratēģijā ir konkrēti definēti uzdevumi un mērķis, noteiktas prioritātes arī pieaugušo izglītības jomā. Šogad ir saņemts pašvaldības finansējums izglītības programmām, kas saistītas ar jauniešu profesionālo orientāciju, pedagogu kvalifikācijas pilnveidi, izglītības iestāžu vadošo darbinieku rezerves sagatavošanu «Jauno vadītāju skolā», Pašvaldības policijas darbinieku profesionālās meistarības papildināšanu un pilsētas Atkarību profilakses programmas īstenošanu,» stāsta S.Vīksna.
Jau oktobrī sāksies kursi pašvaldības un valsts policistiem, kā arī pilsētas pedagogiem, lai pilnveidotu viņu zināšanas atkarību profilakses jomā. Mēs vēlamies no speciālistiem katrā konkrētā situācijā redzēt atbilstošu rīcību, taču nereti viņu zināšanas ir nepietiekamas. Tieši tāpēc tapusi šāda mācību programma, kurā iekļautas papildus prasmes un iemaņas, kas būtu nepieciešamas policistiem un pedagogiem atkarību profilakses darbā. Piemēram, policistiem ikdienas darbā nākas saskarties ar atkarības vielu lietotājiem, taču ne vienmēr viņi uzreiz ir spējīgi identificēt šādu personu, zina, kā palīdzēt. Kā būt drošam, vai cilvēks, kurš guļ uz ielas, nav pārdozējis narkotikas?
Tāpat policisti apgūs saskarsmes iemaņas ar atkarības vielu lietotājiem, mācīsies, kā identificēt šādas personas, kā veidot saskarsmi ar nepilngadīgu personu, kas atrodas apreibinošu vielu ietekmē, kā sniegt pirmo palīdzību atkarīgajiem, kā aizsargāt pašam sevi.
Savukārt pedagogiem tiks aktualizēta informācija par atkarību izraisošo vielu profilaksi. «Nu jau pagājis kāds laiks, kopš pēdējo reizi pedagogiem tika rīkoti šādi kursi, mainījušies kadri. Kursus apmeklēs gan izglītības iestāžu vadītāji, lai veidotu savu atkarību profilakses politiku skolā, gan klašu audzinātāji, lai izzinātu, kā par atkarības vielu profilaksi runāt ar katra vecuma posma bērniem,» skaidro S.Vīksna.
Mēs katrs plānojam gan laiku, gan līdzekļus savas atpūtas un veselības uzlabošanai, bet vai izdodas to izdarīt arī savas personības izaugsmei? Vai bieži nenodarām sev pāri, atliekot to uz vēlāku laiku? JRPIC aicina sākt kopā jauno mācību gadu 12. septembrī pulksten 16.