Pirms pāris nedēļām Jelgavā tika pārtraukta vairāk nekā četrus mēnešus garā pauze, kad kopš pagājušā gada oktobra sākuma pilsētā tika reģistrēts pirmais gripas gadījums. Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) pieļauj, ka drīzumā Jelgavu varētu pāršalkt gripas vilnis, kas varētu sasniegt epidēmijas apmērus.
Arturs Neikšāns
SVA Zemgales reģionālās filiāles Infekcijas slimību epidemioloģijas daļas vadītāja Elvīra Brūvere portālam www.jelgavasvestnesis.lv atklāj, ka pagājušonedēļ Jelgavā reģistrēti vidēji 34,4 gripas slimnieki uz 100,000 iedzīvotājiem. Tas nozīmē, ka epidēmijas slieksnis – 100 slimnieki uz 100,000 iedzīvotājiem – vēl nav sasniegts, taču E.Brūvere gan nevarēja prognozēt, kā saslimstības dinamika mainīsies šonedēļ. Viņa gan piebilda, ka gripas vilnis tuvojas no Rietumeiropas uz Austrumiem. Tā kā rietumvalstīs gripas kulminācija jau ir garām, var sagaidīt, ka drīzumā saslimstība strauji pieaugs arī Latvijā.
Šogad Latvijā novērojams A tipa gripas vīruss, kas parasti izraisa vissmagākās epidēmijas. Pērn Jelgavā epidēmijas slieksnis tika pārsniegts vairāk nekā trīs reizes, un E.Brūvere domā, ka kaut kas līdzīgs varētu atkārtoties arī šogad. Jāpiebilst, ka šonedēļ gripas epidēmija tika konstatēta Bauskā un Ventspilī. E.Brūvere piebilst, ka epidēmija parasti sākas strauji un tikpat ātri arī beidzas, taču kulminācijas brīdis katru gadu atšķiras. Pagājušogad gripas vilnis visaugstāko atzīmi sasniedza tieši februāra sākumā, savukārt 2006. gadā – tikai martā.
Pēdējo nedēļu laikā strauji pieaugusi arī saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām – pagājušonedēļ reģistrētas vidēji 1196 saslimšanas uz 100,000 iedzīvotājiem. Lai gan pieaugums pēdējās nedēļas laikā bijis diezgan niecīgs, E.Brūvere atzīmē, ka vēl pirms nedēļas šādi gadījumi bija tikai 774, bet saslimšanai ir tendence strauji pieaugt. Viņa arī pieļauj, ka kāds no šiem gadījumiem varētu būt saistīts ar gripu, taču to neesot iespējams precīzi noteikt.
Lai pārraudzītu kopējo situāciju pilsētā, ģimenes ārsti katru nedēļu sniedz SVA informāciju par reģistrētajiem slimniekiem. SVA iedzīvotāju veselības stāvokli novēro vairākās vecuma grupās, un vislielākais saslimstības pieaugums konstatēts bērniem līdz 4 gadu vecumam. Par to liecina arī Jelgavas pirmskolu iesniegtā informācija par skolēnu apmeklējumu – ja janvāra sākumā pirmskolas izglītības iestādes apmeklējuši 86% no reģistrētajiem bērniem, tad pirms divām nedēļām 72% un pagājušonedēļ vairs tikai 64%. Slimību iespaidā būtiski samazinājies arī skolu apmeklējums – no 96% uz 91%.
Tā kā gripas tipu ir iespējams prognozēt, jau laicīgi tiek izstrādāta vakcīna, kas stiprina cilvēku imūnsistēmu pret vīrusu. Arī šogad prognoze ir piepildījusies un ir konstatēta A tipa gripa, tādējādi vakcīna būs īpaši efektīva. E.Brūvere norāda, ka ikviens jelgavnieks to var saņemt pie sava ģimenes ārsta, kā arī pilsētas poliklīnikās.