No 21. līdz 24. maijam Guandžou pilsētā Ķīnā norisinājās 33. starptautiskā plastmasas un gumijas industrijas izstāde «Chinaplas» – viena no lielākajām nozares izstādēm pasaulē. «Kļūt par šīs izstādes dalībnieku bija izaicinājums, tomēr mums izdevās, un tas bija ļoti vērtīgi – iegūti pāris simtu jaunu potenciālo sadarbības partneru kontakti, jauns skatījums par situāciju pasaules tirgū un iedvesma paplašināt savu darbību,» pēc pasākuma atzīst pilsētas uzņēmuma «PET Baltija» valdes priekšsēdētājs Kaspars Fogelmanis.
Izstādē Ķīnā piedalījās vairāk nekā 3500 dalībnieku no visas pasaules, un tika iekārtoti 11 nozares lielvalstu un reģionu paviljoni – Austrijas, Francijas, Vācijas, Itālijas, Japānas, Korejas, Šveices, Apvienotās Karalistes, ASV, Ķīnas un Taivānas –, kas aizņēma vairāk nekā 250 000 kvadrātmetru. Šā gada izstādi četru dienu laikā apmeklēja vairāk nekā 180 000 interesentu no 150 valstīm. «Šī bija viena no lielākajām plastmasas un gumijas industrijas izstādēm pasaulē – par to uzzinājām no mūsu sadarbības partneriem –, tomēr pieteikt dalību tajā nemaz nebija vienkārši. Globālajā tirgū ar saviem ražošanas apjomiem esam samērā mazi spēlētāji, tādēļ organizatorus nācās uzrunāt vairākkārt. Esam gandarīti, ka mums tas tomēr izdevās, jo ieguvumi ir acīmredzami – tā bija vieta, kur redzēt globālā tirgus spēlētāju piedāvājumu, satikt potenciālos sadarbības partnerus un meklēt jaunus noieta tirgus,» norāda K.Fogelmanis.
Viņš stāsta, ka lielākā interese par polimēru materiālu pārstrādi, ko veic «PET Baltija», bijusi Āzijas pārstāvjiem. «Ķīna šobrīd ir lielākā poliestera šķiedras ražotājvalsts pasaulē – tā saražo ap 60 procentiem materiāla tirgū – un, ņemot vērā šos milzīgos ražošanas apjomus, viņiem trūkst izejmateriālu. Mūsu produkts – pārstrādāts poliesters – viņiem ir ekonomiski izdevīgs, jo kā otrreizējās pārstrādes materiāls tas ir lētāks, bet vienlaikus piemērotas kvalitātes,» skaidro K.Fogelmanis. Viņš norāda, ka sadarbības procesā teju nevienam nerodas jautājums – no kuras valsts tu esi. Galvenais jautājums – ko un cik tu vari saražot. «Lai redzētu sadarbības potenciālu, lielajiem starptautiskajiem plastmasas izstrādājumu ražošanas uzņēmumiem ir svarīga ne tikai kvalitāte, bet arī apjoms, ko varam piedāvāt. Viņiem nevajag vienu konteineru. Viņiem interesē piegādes, sākot no 100 tonnām. Šobrīd šādu apjomu varam saražot nedēļas laikā,» skaidro K.Fogelmanis, papildinot: lielajiem uzņēmumiem ir simtiem piegādes kanālu un viņi ir gatavi gaidīt, ja cena, kvalitāte un serviss ir atbilstoši.
Raksturojot Eiropas Savienības (ES) un Āzijas valstu vajadzības, K.Fogelmanis uzsver: tas ir atšķirīgs materiālu pieprasījums, kā arī komunikācijas modelis. Proti, ja ES tirgū šobrīd vairums klientu ir pārtikas iepakojuma ražotāji, kuri iepērk caurspīdīgās PET pārslas un PET granulas, tad Āzijā un Krievijā tie ir šķiedras ražotāji, kuri iepērk pārstrādātos polimērus, kas ir miksētās dažādu krāsu granulas. Atšķirības ir arī komunikācijā. «Rietumeiropā pieņemta saziņa pa tālruni, e-pastu un bieži vien bez personiskas pieejas – pārrunas var notikt arī attālināti. Savukārt Austrumeiropā, kā arī Āzijā klienti novērtē tikai personisko kontaktu. Lai uzsāku sadarbību, ir jākļūst teju par draugiem,» vērtē K.Fogelmanis. Viņš norāda, ka pēc izstādes iegūti pāris simti kontaktu, kuri tuvākajā laikā tiks «izfiltrēti», lai uzsāktu pārrunas par iespējamo sadarbību.
Jāpiebilst, ka uzņēmums arī līdz šim veidojis sadarbību ar Āzijas valstīm un Krieviju. Ņemot vērā pieprasījumu, «PET Baltija» drīzumā atvērs papildu ražošanas līniju – tajā tiks pārstrādāti polimēri un ražotas granulas poliestera šķiedras ražošanai. Šīs līnijas izveidē investēti 300 000 eiro, un paredzēts, ka tas atmaksāsies tuvāko divu trīs gadu laikā. Darbam jaunajā līnijā šobrīd piesaistīti četri jauni darbinieki. Pavisam ražotnē nodarbināti vairāk nekā 200 cilvēki. «Pēc izstādes saprotam, ka pieprasījums ir milzīgs. Ir tikai jāturpina strādāt un paplašināties, lai varam nodrošināt apjomus, pēc kuriem ir pieprasījums,» tā viņš.
Foto: no «PET Baltija» arhīva