2008. gadā pacienti aptuveni sešus miljonus latu izdevuši par kompensējamiem medikamentiem, kurus bija iespējams aizvietot ar lētākām zālēm, liecina Veselības ministrijas (VM) rīcībā esošā informācija.
Kā norāda VM, tikai 11% gadījumu ārsti, izrakstot recepti, bija norādījuši, ka izrakstītās zāles aizvietot nevar. Tas nozīmē, ka pārējos gadījumos pacients varēja iegādāties arī lētākas līdzvērtīgas zāles, uzsver VM. Savukārt tikai 1,4% gadījumu pacientam lētākas zāles aptiekā tika izsniegtas.
Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju un pērnā gada datus, VM aicina pacientus pie ārsta vai farmaceita aptiekā aktīvāk interesēties par iespējām iegādāties lētākas zāles.
VM atzīmē, ka zālēm ar vienādu aktīvo vielu, kuras tiek uzskatītas par savstarpēji aizvietojamām, ļoti bieži atšķiras cenas. Zāļu cenu nosaka konkrēto zāļu ražotājs, un tā atkarīga arī no zāļu stipruma un iepakojuma lieluma. Šai gadījumā arī ārstam būtu jānoskaidro, vai pacients varēs iegādāties izrakstītās zāles, un, ja finansiālu iemeslu dēļ tas nav iespējams, jāizraksta lētākas zāles vai jāizvēlas cita ārstēšana, uzskata VM.
VM arī vērš uzmanību, ka, lietojot vairākus medikamentus vienlaicīgi, pastāv paaugstināts zāļu savstarpējās mijiedarbības risks, iespējamas blakusparādības un pat zāļu pārdozēšana. Tādēļ pacientiem būtu nepieciešams aktīvi līdzdarboties ārstniecības procesā un, apmeklējot vairākus speciālistus, informēt par citu speciālistu izrakstītajām zālēm.
www.leta.lv