Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija 2014. gadā saņēmusi 9450 izsaukumus. «Apkopotie dati liecina, ka mēs iedzīvotājiem esam vajadzīgi – ir liela daļa cilvēku, kuri ikvienā sarežģītākā savas dzīves situācijā zvana Pašvaldības policijai, un mums ir jāvar cilvēkam palīdzēt,» par Pašvaldības policijas darbu saka tās vadītājs Viktors Vanags.
Ilze Knusle-Jankevica
Pašvaldības policija saņem visdažādākos izsaukumus – izcēlies konflikts, kaimiņi trokšņo, automašīna atstāta zālienā, kāds netiek dzīvoklī, kaut kas noticis mājas mīlulim, draugs saslēdzis rokudzelžos, ģimenes locekļi nevar vienoties, ko skatīties pa televizoru. Tomēr apmēram 70 procenti izsaukumu saistīti ar alkohola lietošanu – konflikti sabiedriskās vietās un ģimenē, atrašanās alkohola reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā. «Alkohola lietošanu kontrolēsim vairāk, tostarp arī nepilngadīgo vidū – pagājušajā gadā sastādīts 21 administratīvā pārkāpuma protokols par alkohola un cigarešu pārdošanu nepilngadīgajiem. 2321 izsaukums pērn bijis par to, ka cilvēks alkohola reibumā atrodas sabiedriskā vietā. Tam pievēršam lielu uzmanību, jo tas ir gan cilvēku drošības, gan pilsētas prestiža jautājums,» uzsver V.Vanags, piebilstot, ka pagājušajā gadā, strādājot kopā ar Valsts policiju, izdevies izskaust spaisa tirgotājus, kas vēlējās pelnīt uz citu cilvēku veselības rēķina, un tagad pastiprināta uzmanība jāpievērš alkohola lietošanai. Te palīdz arī tas, ka Pašvaldības policijai pēdējos gados ir paplašinājušās pilnvaras un saskaņā ar likumu tā pati izskata arī tādus pārkāpumus kā sīkais huligānisms un maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšana, ko nereti pastrādā tieši iereibušas personas. Tas Pašvaldības policijai ļauj rīkoties operatīvāk, negaidot, kad izsaukumu pārņems Valsts policija. «Jā, varbūt inspektoriem tas reizēm nozīmē vairāk darba, toties ātrāk varam atrisināt dažādas situācijas, turklāt cilvēkam, kuram nepieciešama palīdzība, nav svarīgi, vai palīgā nāk Valsts vai Pašvaldības policija,» norāda Pašvaldības policijas priekšnieks, piebilstot, ka pamazām veidojas arī sabiedrības izpratne par Pašvaldības un Valsts policijas funkcijām – pagājušajā gadā Pašvaldības policija saņēma gandrīz par 30 procentiem mazāk no Valsts policijas pāradresētus izsaukumus nekā 2013. gadā.
Arvien lielāka nozīme sabiedriskās kārtības uzraudzīšanā pilsētā ir videonovērošanas sistēmai – šobrīd pilsētā ir izvietotas 96 kameras, un plānots, ja budžets atļaus, šogad vēl septiņas kameras uzstādīt Pasta salā. «Ar videonovērošanas kameru palīdzību esam aizturējuši gan likumpārkāpējus, gan palīdzējuši Valsts policijas darbā, piemēram, sniedzot pierādījumus ceļu satiksmes negadījumos,» stāsta Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Dzintars Skuja, piebilstot, ka pagājušajā gadā Dežūrdaļa no Pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) saņēmusi 823 izsaukumus, kas ir gandrīz par 50 procentiem vairāk nekā 2013. gadā.
Tā kā šogad ir Jelgavas 750. jubilejas gads, Pašvaldības policija pastiprinātu uzmanību pievērsīs tam, lai netiek bojāta pilsētas infrastruktūra – apzīmēti plakāti, bojāti afišu stabi un dekori, lauzti soliņi, izbradāti apstādījumi un tamlīdzīgi. Arī te ļoti liela nozīme ir videonovērošanas kamerām, tomēr V.Vanags uzsver, ka galvenais ir pašu iedzīvotāju attieksme. «Ir skumji, ja, saņemot izsaukumu, ka ar pikām tiek apmētāta pilsētas egle vai spārdīta studenta skulptūra pie Mītavas tilta, ierodamies notikuma vietā un redzam, ka līdzās bērniem stāv pieaugušie, kuru uztverē bērns neko traku nav izdarījis. Jā, iespējams, ka bojājumi nav nodarīti, bet vai tā ir jāmāca mūsu bērni?» Pašvaldības policijas priekšnieks aicina pieaugušos pārdomāt savu atbildību.
Bet ir arī labie piemēri. Pēdējos gados Pašvaldības policija mainījusi darba metodes un arvien lielāku uzsvaru liek uz preventīvo darbu – pārrunām, paskaidrošanu, izglītošanu, informēšanu. Un tas dod rezultātu. «Esam secinājuši: jo mazāk protokolu, jo labāka kārtība ir pilsētā. Ja cilvēkam paskaidro un aicina novērst pārkāpumus, viņš ir daudz atsaucīgāks un labprātāk sadarbojas. Ja uzreiz tiek sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, cilvēks sadusmojas, varbūt iespītējas un turas pie principiem,» atzīst V.Vanags. Viņa vietnieks Andris Lakstīgala papildina, ka līdz ar darba metožu maiņu arī iedzīvotāju attieksme pret Pašvaldības policiju kļuvusi labvēlīgāka. Arī sociālās aptaujas liecina, ka apmēram 70 procenti Jelgavas iedzīvotāju uzticas Pašvaldības policijai.