«Nu nebija jau nemaz te tik slikti, tomēr gribas cerēt, ka tā būs mana pēdējā ieslodzījuma vieta,» tā par Pārlielupes cietumā pavadītajiem gadiem saka nu jau bijušais ieslodzītais Viktors, kuram ieslodzījuma termiņš beidzās šodien, 12. decembrī līdz ar Pārlielupes cietuma slēgšanu.
Sintija Čepanone
«Nu nebija jau nemaz te tik slikti, tomēr gribas cerēt, ka tā būs mana pēdējā ieslodzījuma vieta,» tā par Pārlielupes cietumā pavadītajiem gadiem saka nu jau bijušais ieslodzītais Viktors, kuram ieslodzījuma termiņš beidzās šodien, 12. decembrī, līdz ar Pārlielupes cietuma slēgšanu.
Šodien ar Tieslietu ministrijas rīkojumu Pārlielupes cietuma telpas tika atbrīvotas no pēdējiem ieslodzītajiem – rīta pusē uz citām ieslodzījumu vietām (Jēkabpils, Šķirotavas, Valmieras, Daugavgrīvas un Brasas cietumiem) tika pārvesti 11 cilvēki, bet četri – atlaisti brīvībā, jo viņi savu sodu jau izcietuši. Agrākā cietuma priekšniece Ludmila Zaporožeca norāda, ka cietums šajās ēkās bijis 51 gadu.
Pametot ieslodzījuma vietu, tikai viens no četriem bijušajiem ieslodzītajiem, kam šodien beidzās soda izciešanas termiņš, bija gatavs runāt ar presi. Pārējie trīs cietuma ēku atstāja, rupji lamājoties.
Viktors neslēpj, ka kopumā dažādos cietumos pavadījis 17 gadus. «Esmu bijis Jelgavas cietumā, Šķirotavas, Brasas cietumā. Grūti teikt, kurā apstākļi bija vislabākie, taču pavisam noteikti zinu, ka, ejot garām Pārlielupes cietumam, mani pārņems sentimentālas atmiņas,» tā Viktors, izsakot cerību, ka viņam izdosies atgriezties normālā dzīvē. «Esmu dzirdējis, ka tagad valstī valda krīze. Ceru, ka iestādes, kurās vērsīšos pēc palīdzības, ja tāda, protams, būs nepieciešama, tomēr būs atsaucīgas un palīdzēs,» tā agrākais ieslodzītais.
Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš ar Jelgavas domes priekšsēdētāju Andri Rāviņu šodien arī parakstīja Nodomu protokolu par īpašumu maiņu Jelgavā, Garozas ielā 31, kur atrodas Pārlielupes cietums, un Dambja ielā 12, kur atrodas Jelgavas tiesa. Pagaidām pašvaldība vēl nav izlēmusi, kas turpmāk atradīsies nu jau agrākā cietuma vietā, taču A.Rāviņš uzsver: «Šai vietai jākļūst nozīmīgai pilsētai.» Arī G.Bērziņš akcentēja, ka turpmāk videi Pārlielupē jākļūst drošākai iedzīvotājiem un nozīmīgai pilsētai attīstībai. Jāpiebilst, ka kopumā cietuma teritorija aizņem apmēram 5,3 hektāru plašu teritoriju.
Vairumam Pārlielupes cietumā strādājošo šodiena bija pēdējā darba diena. Daži darba attiecības pārtrauks 15. decembrī. «Es reģistrēšos bezdarbniekos, jo man piedāvāja sākt strādāt Šķirotavas cietumā Rīgā. Tas man nav izdevīgi,» atklāj kāds darbinieks, savukārt cits piebilst, ka nu varēs izbaudīt pensijas gadus.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja – uzskatot, ka cietumu skaita optimizēšana ir viens no administratīvo izdevumu samazināšanas veidiem tieslietu sektorā, 27. augustā tieslietu ministrs parakstīja rīkojumu par Matīsa cietuma un Centrālcietuma apvienošanu, Grīvas un Daugavpils cietumu apvienošanu, kā arī Pārlielupes cietuma slēgšanu.
Pārlielupes cietums bija katastrofālā stāvoklī, un tas neatbilda nepieciešamajām cilvēktiesību normām. «Būtu nelietderīgi ieguldīt nodokļu maksātāju naudu tādos īpašumos, kas nepārtraukti jāremontē, turklāt šāda veida ieslodzījuma vieta nopietni apdraud sabiedrības drošību. Izvācot gultas, redzama uzlauzta grīda un zeme zem tās, pa kuru ieslodzītie varēja izlauzties brīvībā. Tieši no Pārlielupes cietuma visbiežāk notikuši bēgšanas mēģinājumi, kā arī bijis liels nelegālo pienesumu skaits, pārmetot tos cietumniekiem vienkārši pāri sētai,» skaidroja Ieslodzījumu vietu pārvaldes vadītājs Visvaldis Puķīte.
Jāpiebilst, ka SIA «Sakta», kas nodrošināja darbu aptuveni 60 ieslodzītajiem, jau pārvietots uz Jelgavas cietumu. Tur pārcelta arī Amatniecības vidusskolas filiāle, ar kuras palīdzību ieslodzītajiem ir iespēja apgūt metinātāja un elektromontiera profesiju iemaņas.
Pārlielupes cietuma darbiniekiem tiks piedāvāts darbs citos IeVP pārvaldes cietumos, savukārt demontētās iekārtas – virtuves aprīkojums, apkures un siltummezgla iekārtas, apsardzes inženiertehniskās iekārtas un cita tehnika – tiks nodota tālākai izmantošanai Rīgas Centrālcietumam, Šķirotavas, Jelgavas un Olaines cietumam.
Kopš šodienas Pārlielupes cietumu apsargā Jelgavas cietuma darbinieki.
VIDEO: Māris Martinsons