Rīgas apgabaltiesa šodien par kukuļņemšanu apsūdzētās Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneses Beatrisi Tāleri un Irēnu Poļikarpovu sodīja ar reālu brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem.
Tāpat Tālerei un Poļikarpovai tiesa piemēroja daļēju mantas konfiskāciju.
Par abu tiesnešu kukuļošanu apsūdzētajiem bijušajiem tiesu izpildītājiem Raimondai Sporei un Raimondam Zunduram tiesa piesprieda nosacītus sodus. Spore tika sodīta ar nosacītu brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem ar pārbaudes laiku uz trim gadiem, bet Zunduram tiesa piemēroja nosacītu brīvības atņemšanu uz trīs gadiem ar pārbaudes laiku uz trīs gadiem.
Prokurors Māris Leja tiesu debatēs Poļikarpovai un Tālerei prasīja piemērot attiecīgi 8 un 8,5 gadu cietumsodus ar daļēju mantas konfiskāciju, bet Zunduru un Spori prokurors aicināja sodīt ar nosacītu brīvības atņemšanu attiecīgi uz trim un pieciem gadiem, nosakot pārbaudes laiku uz diviem gadiem.
Spore un Zundurs tiesai atzina savu vainu viņiem inkriminētajos noziegumos, taču Tālere un Poļikarpova noliedza, ka būtu ņēmušas kukuļus.
Zundura un Spores rīcībā atšķirībā no Tāleres un Poļikarpovas, pēc prokurora domām, bija saskatāmi vainu mīkstinoši apstākļi – savu pretlikumīgo darbību atzīšana.
Tālerei apsūdzība tika uzrādīta par atkārtotu kukuļa pieņemšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās par noteiktu darbību izdarīšanu kukuļdevēja un kukuļa piedāvātāja interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, kā arī par apzināti nelikumīgu lēmumu gatavošanu, ko izdarījis tiesnesis.
Poļikarpovu prokurors apsūdzēja par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās par noteiktu darbību izdarīšanu kukuļdevēja un kukuļa piedāvātāja, kā arī citu personu interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli.
Prokurors tiesu debatēs norādīja, ka viņa prasītais soda mērs Tālerei un Poļikarpovai ir mazākais, ko var piemērot par nodarījumiem, kas kvalificēti pēc attiecīgajiem Krimināllikuma (KL) pantiem.
Par kukuļa pieņemšanu KL noteiktajā kārtībā paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu no astoņiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu, savukārt par apzināti nelikumīgu lēmumu gatavošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem.
Prokurors uzskata, ka tiesas izmeklēšanas gaitā tika savākti pierādījumi tam, ka Tālere kopā kukuļos saņēmusi 800 latus, bet Poļikarpova – 500 latus.
Leja iepriekš norādīja, ka likuma izpratnē “nav svarīgi, par kādu summu amatpersona ir uzpirkta, bet svarīgākais, ka tā vispār ir uzpērkama”.
Kā ziņots, lietā apsūdzība par kukuļošanu uzrādīta arī Inesei Rozītei, taču pēc prokurora lūguma tika pieņemts lēmums viņas epizodes no izdalīt atsevišķā tiesvedībā, jo viņa vairākkārt nav ieradusies uz tiesu un ir izsludināta meklēšanā. Prokurora rīcībā ir nonākusi informācija, ka Rozīte varētu atrasties ārzemēs.
Abas tiesneses Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki aizdomās par kukuļņemšanu aizturēja 2006.gada 10.oktobrī.
www.LETA.lv