Šodien Jelgavas domes sēdē deputātu apstiprinātie grozījumi Jelgavas pilsētas saistošajos noteikumos «Trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšana Jelgavas pilsētas pašvaldībā» paredz, ka no 2019. gada 1. janvāra tiks palielināts ienākumu slieksnis, no kura personas un ģimenes varēs pretendēt uz maznodrošinātā statusu un saņemt sociālo palīdzību un pašvaldības pabalstus.
Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece pamatdarbības jautājumos Jeļena Laškova skaidro, ka valsts šogad veica vecuma pensiju indeksāciju un pensionāriem vidēji par 20 eiro pieauga pensija. «Lai gan šis pieaugums nav ievērojams, saņemtā summa par dažiem eiro šobrīd pārsniedz līdz šim noteikto ienākumu slieksni, lai pretendētu uz maznodrošinātas personas statusu mūsu pilsētā. Līdz ar to mūsu līdzšinējie klienti, galvenokārt atsevišķi dzīvojošie pensionāri, vairs neatbilst nosacījumiem, lai saņemtu šo statusu, un nevar pretendēt uz pašvaldības sociālajiem pabalstiem, piemēram, dzīvokļa pabalstu vai ārstniecības pakalpojumu apmaksu, kā arī saņemt Eiropas Atbalsts fonda pārtikas pakas un higiēnas preces,» skaidro J.Laškova.
Jelgavas pašvaldība, izvērtējot situāciju, ir radusi iespēju paaugstināt ienākumu sliekšņa summu. Grozīgumi paredz, ka no nākamā gada 1. janvāra uz maznodrošinātā statusu varēs pretendēt, ja ģimenē nav darbspējīgu personu un tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 267 eiro (šobrīd 247 eiro), ja persona ir atsevišķi dzīvojošs pensionārs, persona ar invaliditāti, politiski represēts pensionārs un tās vidējie ienākumi mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 296 eiro (šobrīd 276 eiro). «Atbalstot ģimenes, visievērojamāk – par 52 eiro – no nākamā gada tiks palielināts ienākumu slieksnis ģimenēm ar bērniem, kas pretendēs uz maznodrošinātā statusu,» papildina J.Laškova, norādot, ka maznodrošinātā statusu turpmāk varēs saņemt ģimenes, kurās ir darbspējīgas personas un kuras audzina nepilngadīgus bērnus vai bērnus līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, kuri iegūst izglītību klātienē pamatizglītības, vidējās izglītības, augstākās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē, un vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 267 eiro (šobrīd 215 eiro).
«Svarīgi, ka, vērtējot klienta atbilstību maznodrošinātā statusam, vērā tiek ņemti ne tikai personas vai ģimenes ienākumi, bet arī materiālais stāvoklis – vai personai pieder kustamais un nekustamais īpašums, un šie nosacījumi nemainās,» skaidro J.Laškova.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva