Pagājušajā nedēļā domes sēdē nolemts veikt grozījumus vairākos Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos, kas regulē sociālās palīdzības sniegšanu pilsētas iedzīvotājiem. Galvenais mērķis ir palielināt ienākumu slieksni, no kura piešķir maznodrošinātā statusu, lai maznodrošinātām ģimenēm ar bērniem būtu lielākas iespējas saņemt pašvaldības palīdzību.
Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece pamatdarbības jautājumos Jeļena Laškova skaidro, ka ienākumu slieksnis maznodrošinātā statusa piešķiršanai mainīts, jo no 1. janvāra valstī palielināta minimālā darba alga, kā arī pagājušajā gadā veikta pensiju indeksācija. Līdz ar to, lai iegūtu maznodrošinātā statusu, ģimenē ar darbspējīgām personām un bērniem ienākumi uz vienu ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nedrīkst pārsniegt 190 eiro, ģimenē bez darbspējīgām personām – 237 eiro, savukārt atsevišķi dzīvojošiem pensionāriem, personām ar invaliditāti, politiski represētajiem pensionāriem – 266 eiro. Sociālo lietu pārvalde prognozē, ka līdz ar ienākumu sliekšņa palielināšanu maznodrošināto ģimeņu ar bērniem un maznodrošināto pensionāru skaits varētu pieaugt.
Izmaiņas veiktas arī pašvaldības saistošajos noteikumos par pabalstu īres (apsaimniekošanas) maksas un pakalpojumu, kas saistīti ar dzīvojamās telpas lietošanu, apmaksai un individuālās apkures nodrošināšanai. Turpmāk šos pabalstus varēs saņemt maznodrošinātas ģimenes ar bērniem, kuras dzīvo dzīvoklī bez centralizētās apkures. «Tāpat līdz šim pabalstu īres maksas segšanai varēja saņemt deviņus mēnešus gadā, bet nu veikti grozījumi, kas paredz, ka pabalstu varēs saņemt visu laiku, kamēr personai vai ģimenei ir trūcīgā vai maznodrošinātā statuss,» norāda J.Laškova, piebilstot, ka šāds lēmums pieņemts, lai trūcīgajām un maznodrošinātajām personām neveidojas parādi par dzīvokli. Būtiska izmaiņa ir arī tas, ka turpmāk tā saucamais īres pabalsts tiks piešķirts tādā apmērā, lai nepārsniegtu faktiskās izmaksas par dzīvokli.
Saistošajos noteikumos precizēts arī daudzbērnu ģimenes statuss, lai tas atbilstu Bērnu tiesību aizsardzības likumā esošajai definīcijai, proti, daudzbērnu ģimene ir ģimene, kuras aprūpē ir vismaz trīs bērni vecumā līdz 24 gadiem, ja viņi iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību. Līdz šim Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos bija norādīts, ka ģimene atbilst šim statusam tikai tad, ja bērni līdz 24 gadu vecumam studē klātienē.
Mainītas arī iespējas saņemt vienreizēju pabalstu personai pēc atbrīvošanas no brīvības atņemšanas iestādes. «Līdz šim personai, lai saņemtu pabalstu, bija jāuzrāda Latvijas Ieslodzījuma vietu pārvaldes izziņa, bet arvien vairāk ir tādu personu, kas sodu izcietušas ārzemēs un pēc tam tiek deportētas. Lai šādā krīzes situācijā nonākušais tomēr varētu saņemt pašvaldības atbalstu, tiks ņemta vērā arī ārvalstu atbilstošo iestāžu izziņa,» stāsta Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece pamatdarbības jautājumos, piebilstot, ka Jelgavā atgriezušās personas pēc soda izciešanas tādās valstīs kā Spānija, Anglija, Krievija, Zviedrija.
Domes sēdē grozījumi tika veikti Jelgavas pilsētas pašvaldības 2015. gada 12. novembra saistošajos noteikumos Nr.15-19 «Sociālās palīdzības pabalstu un sociālo garantiju piešķiršanas noteikumi», 2015. gada 12. novembra saistošajos noteikumos Nr.15-20 «Jelgavas pilsētas pašvaldības pabalstu piešķiršanas noteikumi» un 2014. gada 18. decembra saistošajos noteikumos Nr.14-25 «Trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšana Jelgavas pilsētas pašvaldībā».
Foto: no JV arhīva