Jelgavas pilsētas dome nolēmusi, ka bīstamā ēka Zirgu ielā 36 ir jānojauc, un uzlika to par pienākumu dzīvokļu īpašniekiem. Ja viņi noteiktajā termiņā ēku nenojauks, šos darbus organizēs pašvaldība, izdevumus piedzenot no dzīvokļu īpašniekiem.
Divstāvu dzīvojamā ēka Zirgu un Tērvetes ielas krustojumā jau vairākus gadus ir sliktā tehniskā stāvoklī, un Jelgavas pilsētas Būvvaldes speciālisti kopš ēkas apsekošanas 2016. gada februārī centās panākt, lai dzīvokļu īpašnieki veic drošības pasākumus un uzlabo nama stāvokli. Šie aicinājumi tā arī neguva atsaucību, bet laika zobs turpināja grauzt koka ēku – šobrīd tā nav piemērota dzīvošanai. Ņemot vērā, ka ēka ne vien apdraud cilvēkus, bet arī degradē vidi, Jelgavas domes sēdē tika pieņemts lēmums par nama nojaukšanu, uzdodot to īstenot dzīvokļu īpašniekiem līdz 2020. gada 20. janvārim.
Jau 2016. gadā tika konstatēts, ka fasādes apdares dēļi ir izlauzti, fasādē daudzviet ir izveidojušies robi, kā rezultātā atmosfēras ietekmē ēka turpina bojāties. Bēniņu telpai bija izlauzti apšuvuma dēļi fasādes sienās. Pamati bija izdrupuši. Zirgu ielas fasādes pusē pirmā stāva līmenī bija izlauzti apdares dēļi un bojāti sienu nesošā karkasa stati un guļbaļķu pildījums. Jau tobrīd ēka tika atzīta par bīstamu, jo apdraudēja cilvēku drošību, turklāt būve degradēja vidi. Tā kā turpmākajos gados dzīvokļu īpašnieki neveica nekādus pasākumus, lai uzlabotu ēkas stāvokli, Būvvalde 2018. gada 14. novembrī pēc atkārtotas ēkas apsekošanas pieņēma lēmumu par dzīvojamā nama Zirgu ielā 36 ekspluatācijas aizliegšanu līdz konstatēto bīstamību novēršanai. Tāpat drošības nolūkos ēkai tika pārtraukta elektroenerģijas un aukstā ūdens piegāde.
Ēkā Zirgu ielā 36 ir seši dzīvokļi, no kuriem trīs ir pašvaldības īpašums. «Bīstami ir ne vien atrasties šajā ēkā, bet arī pati būve nav droša apkārtējiem, un to pieļaut nedrīkst, tāpēc vairākkārt organizējām dzīvokļu īpašnieku sapulces, lai tiktu pieņemts lēmums par ēkas nojaukšanu,» norāda nama pārvaldnieka SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» valdes loceklis Juris Vidžis, piebilstot, ka šāda vienošanās tomēr netika panākta. «Arī par lēmumu, ka ēku aizliegts ekspluatēt, informējām dzīvokļu īpašniekus un iemītniekus, brīdinājām arī par to, ka tiks atslēgta elektrība un ūdens,» situāciju raksturo J.Vidžis. Jelgavas Pašvaldības īpašumu pārvaldē informē, ka pašvaldībai piederošo dzīvokļu īrnieki ir izvietoti citur un šajā ēkā vairs nedzīvo. Jāpiebilst, ka šī ēka atradās arī Pašvaldības policijas redzeslokā, jo tur nereti notika pulcēšanās, lietojot alkoholu, un izcēlās dažādi konflikti.
Ņemot vērā to, ka dzīvokļu īpašnieki vairāku gadu laikā tā arī neveica nekādus pasākumus, lai novērstu ēkas bīstamību, un tā bojā ainavu, saskaņā ar Būvniecības likuma normām ēka ir jānojauc. Ja saskaņā ar Jelgavas domes lēmumu dzīvokļu īpašnieki to neizdarīs līdz nākamā gada 20. janvārim, šos darbus organizēs pašvaldība, izdevumus piedzenot no dzīvokļu īpašniekiem.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»