Pagājušajā piektdienā sākās piecstāvu ēkas nojaukšanas darbi bijušās linu fabrikas teritorijā. «Šī ēka bija tik kritiskā stāvoklī, ka to steigšus vajadzēja nojaukt. Lai samazinātu risku blakus esošajam īpašumam «Villa Medem», noalgojām speciālo profesionālo tehniku, kas ļauj daudz ērtāk un drošāk piekļūt augšējiem ēkas stāviem,» norāda bijušā linu kombināta kompleksa jauno īpašnieku «IKD birojs» pārstāvis Sandris Miļūns.
«IKD birojs» īpašumu, kurš saistībā ar maksātnespējas procesu tika piedāvāts izsolē, iegādājās par apmēram 200 000 eiro pērnā gada oktobrī, bet dokumentu lietas ieilga līdz šī gada februārim. «Iegādājāmies šo īpašumu, domājot par nākotni – ir iecere šajā vietā izveidot industriālo parku, kurā tiek piedāvāta industriālo telpu noma. Lomu nospēlēja arī tas, ka nākotnē plānots būvēt Ziemeļu tiltu pār Lielupi,» stāsta S.Miļūns. Tiesa, vispirms nācās nojaukt dažas ēkas, kas bija vissliktākajā stāvoklī. Viena no tām apdraudēja Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolu Lapskalna ielā.
Tagad tiek nojaukta ēka, kas atrodas līdzās kultūrvēstures piemineklim «Villa Medem». «Šis ir bīstamākais objekts visā kompleksā,» norāda Jelgavas Būvinspekcijas vadītāja Natālija Ļubina, piebilstot: tā kā objekts atrodas līdzās valsts nozīmes kultūras piemineklim, tā nojaukšanas projekts bija jāsaskaņo arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Viņa stāsta, ka ēka tik bīstama ir, jo maksātnespējas procesa laikā tai tika izzāģētas un izzagtas metāla nesošās konstrukcijas, padarot neiespējamu prognozēt, cik ilgi ēka stāvēs un kā kritīs, to nojaucot. «Linu fabrika nepārtraukti pievilina arī asu izjūtu cienītājus un bērnus, tur vairākkārt ir iebrucis jumts vai siena, tāpēc esam ļoti priecīgi, ka jaunais īpašnieks to nojauc,» piebilst N.Ļubina. Viņa gan uzsver, ka Būvinspekcija objektu apsekos arī pēc ēkas nojaukšanas, lai pārliecinātos, ka darbu rezultātā nav bojāta pilsētas infrastruktūra, piemēram, Uzvaras iela, uz kuras nobira būvgruži, jo īpašniekam bojājumi būs jānovērš.
«IKD biroja» pārstāvis neslēpj, ka ēkas nojaukšanas izmaksas ir lielas – speciālā tehnika vien izmaksā 1000 eiro dienā plus PVN. Tāpat vēl jāutilizē būvgruži. Tos uzņēmums iecerējis izmalt caur drupinātāju un pēc ēku nojaukšanas izveidot teritorijā šķembām klātu pagaidu stāvlaukumu, ko varēs izmantot arī Uzvaras parka apmeklētāji. Pēc tam tiks sakārtota teritorijas infrastruktūra, jo atlikušās kompleksa ēkas ir lietošanas kārtībā. «Ja visu darīsim pašu spēkiem, industriālā parka izveidei nepieciešamās investīcijas varētu sasniegt ap 500 000 eiro, bet, ja būs nepieciešams izmantot pakalpojumus no malas, izmaksas būs lielākas,» lēš S.Miļūns.
Apzinoties ēku nojaukšanas procesa sarežģītību, S.Miļūns objekta īpašnieku vārdā saka paldies Būvvaldei, pašvaldībai un personīgi Jelgavas domes priekšsēdētājam Andrim Rāviņam par pretimnākšanu, savukārt tuvējās apkārtnes iedzīvotājiem, Uzvaras parka apmeklētājiem un citiem pilsētniekiem atvainojas par sagādātajām neērtībām.
Foto: Austris Auziņš