Šodien Saeimas sēdē, izskatot nodokļu reformu pavadošos likumprojektus, tika lemts par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām: lai gan sākotnēji bija bažas, ka iespējas piesaistīt ziedojumus samazināsies, jaunais regulējums tomēr paredz, ka ziedotāji turpinās saņemt nodokļu atlaides, tāpat likumā ir paredzēti vēl divi alternatīvi nodokļu atvieglojumi, kas iespējas uzņēmumiem ziedot pat paplašina.
Pirmais atbalsta variants paredz neiekļaut taksācijas perioda ar uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% apmērā no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc aprēķinātajiem nodokļiem. Otrs variants paredz neiekļaut taksācijas perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas jeb algu fonda, no kuras samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi. Trešais un sporta klubiem būtiskākais variants paredz samazināt taksācijas periodā aprēķināto UIN, kas aprēķināts par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm, par 75% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20% no aprēķinātās UIN summas par aprēķinātajām dividendēm.
Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktors Jānis Leitis, kurš ir arī volejbola kluba «Jelgava/LU» treneris norāda, ka sporta klubus visbiežāk atbalsta uzņēmēji, kuriem ir personiski kontakti ar sporta kluba vadību vai sportistiem. «Nodokļu atvieglojumi svarīgi varētu būt tiem, kas sponsorē Latvijas top sportistus ar lielām naudas summām, taču tādu nav daudz. Lielākā daļa atbalsta ir ar personīgo kontaktu starpniecību, tādēļ šīs nodokļu atlaides nav primāras. Kā piemēru varu minēt Ozolnieku volejbola kluba likteni, kas ir atkarīgs no privātiem kontaktiem un sadarbības kā tādas. Līdz ko nav personīga kontakta, tā zūd vēlme atbalstīt sportu.»
BK «Jelgava/BJSS» prezidents Dins Ušvils gan uzsver, ka privātajiem atbalstītājiem ir svarīgi, lai tiktu nodrošinātas nodokļu atlaides. «Ja nesaglabātos iespēja sponsoriem tikt pie šīm nodokļu atlaidēm, tad zustu vēlme atbalstīt sportu. Domāju, ka Latvijas sportā vismaz 50 procentus finansējuma sastāda ziedojumi un sponsorēšanas finansējums. Arī mūsu klubā tas ir svarīgs faktors.»
Savukārt Jelgavas Ledus sporta skolas direktors Aivars Zeltiņš jau pirms izšķirošās Saeimas sēdes sociālajos tīklos pauda savu viedokli par šo tēmu, norādot, ka ziedojumi hokeja kluba «Zemgale» kopējā budžetā sastāda aptuveni no 30 līdz 40 procentus no kopējā budžeta. «Tas ir ļoti daudz. Ja katrs no sporta klubiem vai organizācijām pazaudēsim šo summu vai arī kardināli samazināsim, es nespēju iedomāties, kā sports Latvijā turpmāk eksistēs,» tā A.Zeltiņš.
Tādējādi pēc pieņemtajiem likuma grozījumiem Jelgavas sporta klubi un viņu atbalstītāji būtiskus zaudējumus necietīs.
Foto: no JV arhīva