Jelgavas pašvaldība no marta paaugstinājusi līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem un bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem. «Saprotot to, ka arī privāto bērnudārzu kapacitāte ir gandrīz izsmelta, cenšamies aktivizēt sadarbību ar bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem, tieši tāpēc būtiski audzis pašvaldības atbalsts auklēm,» stāsta Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Sarmīte Joma.
Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēji par katru bērnu no pusotra gada līdz skolas vecumam šobrīd var saņemt līdzfinansējumu 120 eiro – iepriekš tas bija 70 eiro. S.Joma norāda: lai gan atbilstoši Izglītības kvalitātes valsts dienesta Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistra jeb tā sauktā aukļu reģistra datiem Jelgavā bērnu pieskatīšanas pakalpojumu piedāvā vairāk nekā 120 personu, ar Izglītības pārvaldi sadarbojas un pašvaldības atbalstu saņem vien 23 aukles, pie kurām reģistrēti 65 mazie jelgavnieki. Trīs no pakalpojuma sniedzējiem ir juridiskas personas, pārējās – fiziskas.
Cer palielināt aktīvo aukļu skaitu
S.Joma skaidro, ka 2013. gadā, kad valsts ieviesa atbalsta sistēmu bērnu pieskatīšanai pie alternatīvajiem pakalpojuma sniedzējiem – pie auklēm, aukļu dienestos, bērnu pieskatīšanas centros –, par katru pieskatāmo maksājot 100 latu, vēlāk 143 eiro līdzfinansējumu, aukles to aktīvi izmantoja. 2016. gadā valsts atbalstu pārtrauca, un katras pašvaldības izvēle bija finansēt šo pakalpojumu no sava budžeta vai ne. Jelgava, domājot par ģimenēm, nolēma līdzfinansējumu saglabāt. «Atbalsta apmērs gan saruka, un daļa aukļu uzskatīja, ka 60 eiro nav tik ievērojams atspaids, lai sevi apgrūtinātu ar dokumentāciju,» situāciju raksturo S.Joma, cerot, ka līdz ar pašvaldības līdzfinansējuma palielināšanu aktīvo aukļu tomēr kļūs vairāk.
Uz līdzfinansējumu var pretendēt arī pedagoģijas studenti
Viens no kritērijiem, lai reģistrētos par aukli Bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrā, – personai jāapgūst profesionālās pilnveides izglītības programma bērnu aprūpes jomā (ne mazāk kā 40 stundas klātienē). Tas gan neattiecas uz personām, kas vēlas reģistrēties aukļu reģistrā un kurām ir vidējā profesionālā vai augstākā pedagoģiskā izglītība vai iegūta aukles profesionālā kvalifikācija.
Februārī veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas atvieglo aukļu reģistrāciju. «Reģistrēties aukļu reģistrā un pakalpojumu sniegt tagad var arī pedagoģijas studenti, paralēli studijām pieskatot bērnus un saņemot pašvaldības līdzfinansējumu. Tāpat saskaņā ar jaunajiem noteikumiem aukļu reģistrā var reģistrēties arī tās personas, kurām ir vismaz piecu gadu pieredze pedagoģiskajā vai aukles darbā,» skaidro S.Joma.
Šogad sadarbību ar Izglītības pārvaldi sākušas divas jaunas aukles, tomēr aukļu reģistrā ir daudz personu, ar kurām nav noslēgts neviens līgums.
Ir iecere auklēm rīkot pilnveides kursus
Pēc noteikumiem, bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējam ir jānodrošina bērna pieskatīšana, droša, saturīga un lietderīga dienas organizēšana, sekmējot bērna vispusīgu attīstību. Tam, cik pakalpojums ir kvalitatīvs, galvenais indikators ir vecāki. «Jāatzīst, ir arī tādas aukles, ar kurām līgums lauzts, jo vecākus neapmierināja pakalpojuma kvalitāte vai arī neizveidojās uzticība,» stāsta S.Joma, piebilstot, ka visbiežāk vecāki nav gatavi maksāt tikai par bērna pieskatīšanu, jo aukles uzdevums ir arī saturīgi piepildīt viņa dienu.
«Arī mums ir aktuāls pakalpojuma kvalitātes jautājums, tāpēc šobrīd domājam par to, kā reģistrētajām auklēm piedāvāt iespēju papildināt savas zināšanas un pilnveidot prasmes. Tēmas varētu būt dažādas, piemēram, par saturīgu laika pavadīšanu un jēgpilnu rotaļāšanos, par aktualitātēm un izmaiņām normatīvajā regulējumā,» tā S.Joma.