Jelgavas pilsētas un rajona policijas pārvaldē (PRPP) aizvien biežāk tiek saņemti iesniegumi no iedzīvotājiem, kuriem savas neapdomīgas rīcības dēļ nākas saskarties ar krāpšanu – cilvēki piekrīt ieķīlāt savu dzīvokli, lai trešā persona bankā saņemtu kredītu, uztic savus dokumentus, kas arī tiek izmantoti kredītu formēšanai un rezultātā spiesti atmaksāt aizdevumu, ko paši nemaz nav saņēmuši.
Zane Auziņa
Jelgavas PRPP priekšnieka palīdze Ieva Sietniece atzīst, ka policija jau vairākas reizes ir informējusi iedzīvotājus par drošības pasākumiem, kurus būtu jāievēro dažādu līgumu slēgšanas gadījumos, bet neskatoties uz to, iedzīvotāju saņemtie rakstiskie iesniegumi liecina, ka iedzīvotāji joprojām mēdz būt vieglprātīgi un neapdomīgi. «Cilvēki mēdz rīkoties spontāni, piekrītot parakstīt dažādus līgumus, nepadomājot par iespējamām sekām. Un tikai pēc kāda laika, saprotot, ka ir apkrāpti, viņi vēršas policijā ar iesniegumu,» atzīst I.Sietniece, piebilstot, ka arī šomēnes policija ir saņēmusi iesniegumus no cilvēkiem, kas atzīst, ka piekrituši ieķīlāt savu dzīvokli citas personas interesēs, lai tā varētu noformēt kredītu bankā, bet, kad cilvēkam jāsāk pildīt saistības pret banku un aizdevums jāatmaksā, šīs personas pazūd, savukārt visa saistību nasta gulstas uz neapdomīgā dzīvokļa ieķīlātāja pleciem.
«Iedzīvotājiem būtu īpaši jāapdomājas pirms dažādu līgumu slēgšanas un jākonsultējas ar zinošu, kompetentu speciālistu šajos jautājumos. Gribam aicināt ekonomiski aktīvos iedzīvotājus uz modrību aicināt savus gados vecākos tuviniekus, jo tieši gados vecākiem cilvēkiem nākas saskarties ar šāda veida krāpšanas gadījumiem,» uzsver I.Sietniece.
Analizējot policijā saņemtos iesniegumus, I.Sietniece atzīst, ka krāpšanas gadījumi bijuši dažādi. «Ir gadījumi, kad pie cietušā vērsies kāds paziņa un žēlojies, ka nonācis ārkārtas stāvoklī, tādēļ nepieciešams saņemt kredītu. Tā žēlojoties cilvēks pierunā savu paziņu, kuras īpašumā ir dzīvoklis, to ieķīlāt. Protams, lūdzot palīdzību paziņa apsola saistības laikā nokārtot, turklāt tiek uzsvērts, ka šādi palīdzot cilvēka mantiskais stāvoklis necietīs – ķīla esot tikai formāla garantija. Taču vēlāk atklājas, ka persona, nav veikusi nevienu aizdevuma maksājumu un nu kredītsaistības gulstas uz dzīvokļa īpašnieka pleciem, kam tās jāveic, lai nezaudētu dzīvokli,» stāsta I.Sietniece.
Viņa norāda, ka saņemti arī vairāki iesniegumi, kuros iedzīvotāji norāda, ka aizdevuši zināmas naudas summas konkrētai personai, kura pēc norunas nav to atdevusi. Tā septembrī vien piecos gadījumos iesniegti iesniegumi ar šāda veida informāciju, par ko uzsākti kriminālprocesi pēc krimināllikuma 177. panta 1. daļas «Par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana)», kas paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.
«Kā piemēru varu minēt arī to, ka daudziem iedzīvotājiem nākas saskarties ar dažādu līgumu slēgšanu nekustāmā īpašuma sfērā, kuru noslēgšanas rezultātā notiek īpašuma vai tiesību uz šāda īpašuma izmantošanu pāreja no vienas personas otrai,» tā Jelgavas PRPP priekšnieka palīdze.
Policijas darbinieki uzsver, ka, lai izvairītos no dažāda veida negodīgām darbībām, pirms līguma slēgšanas ir nepieciešams ievākt informāciju par darījuma partneri, noskaidrot juridisko adresi, reģistrācijas apliecību, licenci. Prasības, kuras būtu jāievēro slēdzot darījumus, tos noslēgt tikai un vienīgi rakstveidā un ievērot nosacījumus, ka darījuma noslēgšanu apliecinošus dokumentus saņem abas līgumslēdzējpuses. Pie darījumu slēgšanas nekādā gadījumā nav pieļaujama «priekšapmaksu» iekasēšana bez attiecīgas rakstiskas noformēšanas. Turklāt jebkura darījuma noslēgšanas vai izpildes stadijā tai līgumslēdzēja pusei, kurai radušies jautājumi par minēto darījumu noslēgšanas kārtību, ir iespēja saņemt juridiskās konsultācijas.
«Tāpat gribam uzsvērt, ka iedzīvotājam pirms darījuma slēgšanas, kas tiek noformēts juridiski pareizi rakstveidā, to rūpīgi jāpārlasa, jo tas tiek apliecināts ar iedzīvotāja parakstu. Pirms parakstiet, apsveriet! Neļaujiet savu īpašumu ieķīlāt citai personai, neuzticieties viņas solījumiem un garantijām. Neuzticēt citai personai savus apliecinošos dokumentus,» vēlreiz aicina policijas pārstāve.