«Vai Jelgavas patversmē dzīvniekus tur tik ilgi, kamēr atrodas saimnieks, vai arī pēc noteikta laika iemidzina?» vēlas zināt Egija.
www.jelgavasvestnesis.lv
LLU Veterinārmedicīnas fakultātes mazo dzīvnieku patversmes vadītāja Unda Ģēģere skaidro, ka saskaņā ar likumdošanu visus dzīvniekus, kas uzņemti patversmē, obligāti jāizmitina 14 diennaktis un uzturēšanās izdevumus apmaksā pašvaldība, no kuras tie nākuši un ar kuru patversmei ir noslēgts līgums. Tos, kas uzņemti kā bezsaimnieka klaiņojoši dzīvnieki, šo 14 dienu laikā nevar nodot adopcijai, jo jāgaida īpašnieks. «Tātad, ja dzīvnieku tā agrākais īpašnieks kādu iemeslu dēļ ir pametis uz ielas vai piesietu pie patversmes sētas, pirmās 14 dienas attiecībā uz to patversme nevar pieņemt nekādus lēmumus – ne nodot adopcijai, ne sterilizēt, arī ne eitanazēt, pat ja tā būtu dzīvniekam, lai arī šķietami nežēlīga, tomēr labākā izeja. Jo var gadīties, ka vecais, aklais, novārgušais un audzējiem klātais šunelis kādai tantītei ir visas dzīves jēga un vienkārši ir pasprucis savā vaļā,» stāsta U.Ģēgere. Bet, sākot ar 15 dienu, dzīvnieks pāriet patversmes īpašumā, un likums paredz, ka attiecībā uz to patversme var pieņemt lēmumu par nodošanu vai atstāšanu adopcijai vai arī eitanāziju. «Ja dzīvnieks patversmē nonāk ar pavaddokumentiem, ka saimnieks no tā attiecies, tas uzreiz pāriet patversmes īpašumā un ir nododams adopcijai. Parasti gan sākumā cenšamies pavērot dzīvnieka uzvedību, raksturu, noskaidrot veselības stāvokli un tikai tad viņu piedāvāt adopcijai,» piebilst viņa.
Dzīvnieki patversmē galvenokārt nonāk saskaņā ar pašvaldības rīkojumu pēc tam, kad no iedzīvotājiem saņemts ziņojums par klaiņojošu, pamestu, pieklīdušu, agresīvu vai ievainotu dzīvnieku (POIC tālrunis – 8787). Arī kaķu kolonijas tiek izķertas pēc iedzīvotāju pieprasījuma saskaņā ar plānu. «Aiz katra noķertā un patversmē nogādātā dzīvnieka stāv kāds ziņotājs – tā nav ne pašvaldības, ne dzīvnieku ķērāju, ne arī mūsu «pašdarbība». Tāpēc īpaši privātmāju rajonu iedzīvotājus, kuros parasti kaimiņi pārzina viens otra dzīvniekus, gribu lūgt: ja redzat, ka tiek noķerts vai no kāda pagalma izmucis dzīvnieks, paziņojiet, lūdzu, par to saimniekiem, lai «bēglis» ātrāk atgrieztos mājās, iespējams, līdz patversmei nemaz nenonācis. Ja esat novērojuši, ka kaimiņš savus dzīvniekus atstāj novārtā, ļauj tiem regulāri klaiņot un traucēt apkārtējos, jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā un Pašvaldības policijā ar iesniegumu,» tā viņa.
Pēdējā pusgadā patversmē kopā uzņemti 123 suņi, 166 kaķi, mājas sesks, divi truši un kāmis. Pie īstajiem saimniekiem atgriezušies 52 suņi un septiņi kaķi, adoptēti 45 suņi, 45 kaķi, abi truši, mājas sesks un arī kāmis. «19 minču tālāku aprūpi uzņēmies «MinkuSOS». Runājot par dzīvniekiem, kas atgriezušies pie īpašnieka, jāteic, ka vēl pirms dažiem gadiem šis skaitlis «salasījās» kopā labi ja divos gados, kaut arī uzņemto dzīvnieku skaits bija lielāks, taču ar katru gadu situācija uzlabojas,» piebilst U.Ģēģere.
Šobrīd patversmē vecos un jaunos īpašniekus gaida 30 suņi un 38 kaķi. Patversmē vienlaicīgi var izmitināt apmēram 40 – 50 suņus un tikpat kaķu.
Mazo dzīvnieku izolatora vadītāja informē – lai dzīvnieku adoptētu, iepriekš var sazvanīties, lai vienotos par apmeklējuma laiku un uzzinātu par piedāvājumā esošajiem dzīvniekiem (tālrunis – 63021924, 25466077 vai 63024665). «Ja pēc apmeklējuma esat pie mums atradis savu jauno ģimenes locekli un draugu, jānokārto formalitātes – jāaizpilda adopcijas protokols, ar parakstu apliecinot, ka apzināties jauno atbildību un pienākumus, un jāatstāj ziedojums (iespējas piedāvās personāls). Ja dzīvnieks būs atbilstošā vecumā, klīnikā to savakcinēs pret trakumsērgu un sniegs konsultāciju par veterinārās aprūpes un ēdināšanas jautājumiem,» piebilst viņa, iedzīvotājus arī aicinot ziedot mazo dzīvnieku patversmes iemītniekiem. To var izdarīt «Universitātes Vetfonda» veterinārās aptiekas kasē (pozīcija «Barības») vai LLU Veterinārās klīnikas reģistratūrā (pozīcija kasē «Patversme»). Līdzekļi tiks izlietoti dzīvnieku profilakses pasākumiem, ārstniecībai, sterilizācijai, papildbarības iegādei.