Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien pirms trešā lasījuma atbalstīja grozījumus likumā par maternitātes un slimības apdrošināšanu, kas paredz samazināt darba devēja apmaksāto slimības dienu skaitu.
No nākamā gada darba devējam slimības nauda būs jāizmaksā par pirmajām desmit darba nespējas dienām. Valsts apmaksātu slimības pabalstu, ko piešķir un izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), slimnieks saņems, sākot ar 11. slimības dienu, informē Saeimas Preses dienestā.
Izmaiņas likumā ir viens no pasākumiem, lai mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem.
Likumprojekta autori norāda, ka slimības pabalstos izmaksājamās summas ar katru gadu būtiski pieaug. Darba devēju izmaksātās slimības naudas bruto apjoms laikā no 2001. līdz 2007. gadam pieaudzis par 317%. Savukārt valsts izmaksāto pabalstu kopsumma šajā laika posmā pieaugusi par 382%, 2007. gadā sasniedzot 45,12 miljonus latu.
Patlaban darba devējs slimības naudu maksā par pirmajām 14 slimības dienām, bet no 15. dienas darba ņēmējs saņem slimības pabalstu no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta.
Slimības nauda par otro un trešo darbnespējas dienu nedrīkst būt mazāka par 75% no darba ņēmēja vidējās izpeļņas, bet par pārējām darba devēja apmaksātajām dienām – mazāka nekā 80% apmērā no vidējās izpeļņas. Savukārt par valsts apmaksātajām slimības dienām pabalstu piešķir 80% apmērā no personas vidējās algas, no kuras veiktas sociālās iemaksas.
www.leta.lv