Tikai dažas dienas – līdz 19. oktobrim – Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma Orenburgas (Krievija) mākslinieces Irinas Maļikovas smalki izšūtu apkaklīšu izstāde.
Ritma Gaidamoviča
Smalki izšūtās apkaklītes mūsu pilsētā nogādājusi mākslinieces meita Olga Grekova, kurai mantojumā no mammas ir palikuši vairāk nekā simts šādi smalki izšūti darbi. Daļa no darbiem glabājas arī Orenburgas muzejā. Mākslinieces, kura nu jau ir aizsaulē, meita stāsta, ka mamma pēc izglītības bijusi krievu valodas un literatūras skolotāja, taču izšūšanu iemācījusies pašmācības ceļā un ar to nodarbojusies visu mūžu. Tā esot bijusi viņas sirdslieta, un viena darba tapšanai varējusi veltīt pat mēnesi. Viņa arī ilgus gadus pasniegusi izšūšanas kursus, šo arodu nododot citiem.
«Atceros, kad biju maziņa, mamma man darināja visādas kleitiņas, sarafānus, apkaklītes. Viņai patika mani kā lelli ģērbt. Kad gāju pa ielu, visi atskatījās,» stāsta Olga. Tiesa, padsmitgadnieces vecumā, kad modē nākuši džinsi, situācija mainījusies un mammas darināto apģērbu vilkusi ļoti reti. Arī šobrīd kāda no skaistajām apkaklītēm tiekot uzlikta ļoti reti. «Pērn uz meitas kāzām ar vienu papildināju vienkāršu kleitu un biju uzmanības centrā. Īstenībā tieši šī iemesla dēļ es bieži šīs apkaklītes nelieku, jo man nepatīk lieka uzmanība,» stāsta Olga. Jautāta, vai arī pati Olga šuj, mākslinieces meita atzīst, ka neprot to darīt. «Mamma visu dzīvi šuva, un es neuzskatīju, ka man ar tas būtu jādara. Jāatzīst gan, šobrīd ir mazliet žēl, ka nemāku izšūt,» tā Olga.
Filigrānos izšuvumus māksliniece nelabprāt pārdevusi, jo, viņasprāt, kā gan varot novērtēt darbu un ieguldītās stundas, kas strādājot pavadītas. Labprātāk savus izšuvumus dāvinājusi radiem un draugiem. Šādas smalkas apkaklītes glabājas arī mākslinieces māsas jelgavnieces pensionētās skolotājas Veras Perevezņikovas pūrā un viņas meitas Alīnas skapī, kura palīdzējusi noorganizēt izstādi Latvijā. Alīna stāsta, ka viņai ir kādas piecpadsmit dažādas apkaklītes, kuras saņēmusi dāvanā dažādos svētkos. «Pēdējo reizi gan to uzliku pirms kādiem desmit gadiem, dodoties uz teātri,» nosaka Alīna.
Pirms trim gadiem iznākusi arī māksliniecei veltīta grāmata, kurā apkopoti viņas darbi.
Jāpiebilst, ka šī nav I.Maļikovas pirmā izstāde ne Latvijā, ne Jelgavā. Jelgavā mākslinieces smalkie izšuvumi pirms vairāk nekā desmit gadiem bija skatāma Jelgavas kultūras namā, kur varēja novērtēt gan apkaklītes, gan dažādas blūzītes, bet pagājušajā nedēļā šī apkaklīšu izstāde bija skatāma LLU Tehniskajā fakultātē, kur skolo mājturības skolotājus. Bet nu līdz 19. oktobrim ikvienam šīs apkaklītes aplūkojamas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.
Foto: Krišjānis Grantiņš