Februāri Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ieskandinās spāņu renesanses mūzika senās mūzikas ansambļa «Lirum» izpildījumā. Koncerts «Cancionero de Palacio» Jelgavas muzejā notiks 3. februārī pulksten 14.
«Senā mūzika ir diezgan plašs jēdziens, bet manā gadījumā tā ir viduslaiku un renesanses mūzika, kas radīta Eiropā. Mana pirmā satikšanās ar seno mūziku bija 1998. gadā senās mūzikas kursos Ēdolē – dziedāju korī un spēlēju blokflautu. Iepriekš, apgūstot klavierspēli mūzikas skolā, saskāros tikai ar klasisko mūziku, tādēļ renesanses mūzika man šķita ļoti atšķirīga – viegla, ar iepriekš nedzirdētām vai drīzāk neierastām harmonijām. Bija sajūta, ka visu laiku gribas to dziedāt un spēlēt,» par interesi pret seno mūziku stāsta ansambļa «Lirum» vadītāja Oksana Gotlube. 2003. gadā kopā ar citiem mūziķiem domubiedriem O.Gotlube izveidoja ansambli «Lirum».
Koncertā Jelgavas muzejā ansamblis izpildīs skaņdarbus no spāņu renesanses dziesmu krājuma «Cancionero de Palacio». «Krājums apkopo mūziku, kas radīta laika posmā no 1470. gada līdz 16. gadsimta sākumam. Līdz mūsdienām ir saglabājušās 458 dziesmas kastīliešu, latīņu, franču, katalāņu un galisiešu valodā, un mēs izpildīsim populārākās dziesmas no krājuma,» skaidro senās mūzikas ansambļa vadītāja. O.Gotlube atklāj, ka valodas, kurās sarakstīti skaņdarbi, ir līdzīgas mūsdienu spāņu valodai un strādāt pie izrunas dziedātājiem palīdz gan ansambļa dalībnieks jelgavnieks Edgars, kurš pārzina šo valodu, gan arī ierakstu klausīšanās.
Šobrīd kolektīvā dzied septiņi dalībnieki, apvienojot māksliniekus, skolotājus, ģeogrāfus, informācijas tehnoloģiju un citu nozaru speciālistus. «Kopš 2003. gada sieviešu balsu grupā lielu izmaiņu mums nav, bet vīru vidū gan ir notikusi lielāka mainība. Man ir liels prieks, ka šogad mums ir pievienojušies divi jauni dziedātāji,» tā O.Gotlube.
Šis būs ansambļa «Lirum» pirmais koncerts Jelgavā, un tajā vokālistu skanējumu papildinās arī instrumentālais pavadījums. Koncertu bez maksas var apmeklēt ikviens interesents.
Foto: no «Lirum» arhīva