«Atrodoties «Academia Petrina» ēkā, man vienmēr ir bijusi vēlme būt šeit ar saviem darbiem, un tagad tā ir piepildījusies. Mairu un mani kaut kas zemapziņā «vilka» uz šejieni, tādēļ tas, ka izstādāmies šeit, nav nejaušība,» šodien izstādes «Maira Veisbārde. Gleznas. Andris Bērziņš. Medaļas» atklāšanā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā sacīja mākslinieks Andris Bērziņš.
Izstāde, kas izvietota divās muzeja telpās, apvieno M.Veisbārdes gleznas un A.Bērziņa medaļas, terakotas figūras un zīmējumus. «Šogad visas izstādes veltām Latvijas valsts simtgadei, tādēļ vēlamies rādīt to, kas ir stabils un paliekošs. Jūsos abos ir ļoti liela stabilitāte,» uzrunājot māksliniekus, sacīja Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere.
Gleznotāja M.Veisbārde galvenokārt strādā eļļas un pasteļa tehnikā, un izstādē apskatāmajos darbos dominē tautiskie motīvi. «Tautas tērpi un latvju zīmju valoda man bijusi tuva jau no studiju laikiem,» atklāja māksliniece. Savukārt mazo formu tēlniecības darbu, medaļu un memoriālo skulptūru autora A.Bērziņa medaļās attēlotas Latvijas kultūras personības, bet figūrās – sievietes ķermeņa plastika. Mūžībā aizgājusī mākslas zinātniece Sarmīte Sīle par mākslinieku teikusi: «Andris Bērziņš – viens no stabilākajiem medaļu māksliniekiem. Plašajā medaļu klāstā var izdalīt trīs galvenās tēmas – novelītes par Itāliju, ziemeļnieku pasaule un Latvijas kultūras darbiniekiem veltītās medaļas. Mākslinieka mīļākais materiāls ir bronza, bet vismīļākais – terakota, jo ļaujas roku pieskārieniem. Kad to apdedzina, tas nav pazaudējis šo pieskārienu. Terakotā darinātajās apaļskulptūriņās jūtīgi, ar lielu pietāti un mīlestību atklāta sievietes ķermeņa neatkārtojamā plastika.»
Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis norādīja, ka M.Veisbārde piedalījusies plenēros kopā ar Jelgavas māksliniekiem, un viņam ir bijusi iespēja klātienē sekot līdzi mākslas darbu tapšanas procesam. «Man patīk Mairas spēja koncentrēties – viņa prot skatīties uz ainavu caur krāsu izjūtu. Savukārt Andra skulptūrās ir saskatāms ne vien sievietes, bet cilvēka plašākā nozīmē skaistums, ko mākslinieks tajās ir ielicis,» tā M.Brancis.
Jūrmalnieku M.Veisbārdes un A.Bērziņa izstāde Jelgavas muzejā būs apskatāma līdz 1. jūlijam.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis»