Sākot ar šodienu, mežos tiek atcelts 25. aprīlī izsludinātais ugunsnedrošais periods, aģentūru LETA informēja Valsts meža dienesta pārstāve Selva Šulce.
Lēmums pieņemts saistībā ar lietaināka un vēsāka laika iestāšanos, kad ugunsgrēka izcelšanās un izplatīšanās iespēja mežā būtiski samazinās. Septembrī salīdzinājumā ar augustu vērojams reģistrēto meža ugunsgrēku skaita straujš kritums un ir dienas, kad netiek reģistrēts neviens ugunsgrēks.
Vienlaikus VMD Meža un vides aizsardzības daļas speciālisti atgādina, ka, neskatoties ugunsnedrošā laikposma beigšanos, mežā ir aizliegts dedzināt atkritumus un ciršanas atlikumus vai kurināt ugunskuru tuvāk par diviem metriem no augošiem kokiem, dedzināt vai kurināt ugunskuru, ja kūdras slānis ir biezāks par 0,5 metriem.
Saskaņā ar operatīvo informāciju šogad valstī dzēsti 617 meža ugunsgrēki, kuru kopējā uguns skartā platība ir 527 hektāri.
Kopējais meža ugunsgrēku skaits un platība ir līdzīga kā 2014. gadā, vienlaikus arī lielāka nekā laika periodā no 2010. līdz 2013. gadam.
Vislielākais meža ugunsgrēku skaits, līdzīgi kā iepriekšējos gados, reģistrēts Rīgas reģionālajā virsmežniecībā – 264, kas veido 43% no kopējā meža ugunsgrēku skaita valstī. Meža ugunsgrēki Pierīgā lielās platībās ietekmējuši virsājus – 218,3 hektāru platībā, uguns skārusi arī citas meža zemes, pavisam 141 hektāra platībā.
Otrajā vietā meža ugunsgrēku skaita ziņā ir Dienvidlatgales virsmežniecība, kur līdz šim dzēsti 123 meža ugunsgrēki ar kopējo platību 28 hektāri.
Pagājušajā gadā meža ugunsnedrošajā laikposmā VMD darbinieki atklāja un likvidēja 674 meža ugunsgrēkus, un kopējā uguns skartā meža platība ir bija 579 hektāri.
Saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm Latvijā vienā meža ugunsgrēkā ik gadu uguns skar vidēji ap 1,3 hektārus meža platības. Savukārt ugunsgrēku dēļ mežam tiek nodarīti zaudējumi vidēji ap 425 000 eiro gadā.
Valsts meža dienests aicina arī turpmāk būt uzmanīgiem ar uguni mežā, jo īslaicīgi gaidāms sauss laiks un iespējama jaunu ugunsgrēku izcelšanās.
LETA