No šodienas, 18. maija līdz 23.maijam LLU Meža fakultātes (MF) aktu zālē, Akadēmijas ielā 11 atvērta medību trofeju izstāde. Izstāde šodien apskatāma līdz pulksten 19, otrdien, trešdien, ceturtdien, piektdien no pulksten 12 līdz 17, bet sestdien, 23. maijā, no pulksten 9 līdz 17, ziņo LLU Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Sandra Šteinerte.
Ritma Gaidamoviča
Izstādē izvietoti 146 eksponāti, kurus sarūpējuši LLU studenti, mācībspēki, absolventi un citi interesenti.
Izstādē jelgavnieki aicināti apskatīt staltbriežu, aļņu un stirnu ragus, bebru, lapsu un āpšu galvaskausus, meža cūku ilkņus, vilku, lapsu un jenotu ādas, kā arī dažādu putnu – meža pīļu, liānas, rubeņa, medņa, niedru lijas un slokas izbāzeņi.
Izstādi krāšņu šajā gadā padara vērtīgas trofejas – divas lāču ādas, kuras medībās Krievijā ieguvis MF absolvents Jānis Dombrovskis, kā arī rets medību guvums – lūša galvaskauss no K.Didžes kolekcijas.
Trofeju īpašnieki izstādes noslēgumā tiks arī apbalvoti, tomēr medaļu ieguvēji jau zināmi. Par stirnu ragiem zelta medaļas ieguvuši – Artis Feldmanis, Edgars Valpēters, un Mārtiņš Kudiņš. Par staltbrieža ragiem sudraba medaļas piešķirtas Ivaram Upeniekam, Edgaram Valpēteram, J.Dombrovskim, Jānim Polim un Kalvim Gruntmanim.
Izstādes trofejas nomedītas periodā no 2007. līdz 2009.gadam, bet daži Jāņa Logina gūtie staltbrieža ragi saglabāti jau no 1985.gada.
Izstādes dalībniekiem medības un trofeju glabāšana ir hobijs. Kā stāsta K.Didže sagatavot kvalitatīvu trofeju ir dārgi un sarežģīti. Piemēram, dzīvnieku ragi vispirms jānovāra un jāizbalina, savukārt putnu izbāzeņus gatavo tikai dažādas Latvijas vietās – Dabas muzejā un daži privāti meistari. Trofejas var glabāt ne tikai pie sienas vai izstādīt īpašā vietā, tās var arī izmantot. Piemēram, K.Didže sava auto salona krēslus pārvilcis ar meža zvēru ādām, tāpat no tām var pašūt apģērbu.
Izstādē apskatāmi arī dažādi neparasti atradumi un dabas anomālijas, piemēram, neperspektīvi briežu un stirnu ragi, kuri nākotnē nebūtu izauguši par vareniem daudzžuburu ragiem, stāsta K.Didže.
Izstādes veidotāji ir MF 3.kursa studenti Kristaps Didže un Toms Vaitkevičs, sadarbībā ar Meža zinātnes un tālākizglītības centra vadītāju Linardu Siseni.
Foto: Valdis Āboliņš