«Esmu cilvēks, kas visu savu mūžu pavadījis virtuvēs – neko citu es neprotu, un man patīk tas, ko es daru. Globalizācijas rezultātā arī garšas pasaulē saplūst, bet es eju pret straumi un meklēju katrā vietā unikālo, atšķirīgo. Man ēdienā svarīgākais ir autentitāte. Ja būšu vietā, kur ikdienā ēd skudras, es arī tās pagaršošu. Tu ieliec to mutē. O, tas garšo pēc riekstiem! Tieši garšas es pētu un to kultūrvēsturisko izcelsmi, lai varētu tās pēc tam izmantot savās receptēs,» tā par savu profesiju Jelgavas jauniešiem stāsta šefpavārs Mārtiņš Sirmais.
M.Sirmais bija sarunu cikla «Cepums ar slavenību» viesis, un ar Jelgavas jauniešiem tikās ceturtdienas vakarā kafejnīcā «Silva». Vispirms Mārtiņš nolasīja iepriekš sagatavotu tekstu, ko pats nosauca par «Ego stāstu». Tajā atklājās Mārtiņa personība un viņa uzskati, piemēram, viņaprāt, panākumu atslēga ir ilglaicīgi darīt darbu, turklāt tik labi, cik vien to spēj. «Ja tu centies, tevi sāk cienīt, ievērot un vaicāt padomu. Vēl ir svarīgi neskriet pakaļ modei un neietekmēt cilvēku domas, bet ļaut viņiem pašiem domāt.»
Kā stāsta Mārtiņš, kulinārijas skolā viņš nonāca, pateicoties vecākiem. Vecāki viņam ieteikuši šo ceļu, un viņš to pieņēma. «Man bērnībā nebija sapņu, par ko es vēlētos kļūt. Vienīgais, ko sapratu – ir jāmācās.» Viņam patīk tas, ko viņš dara, bet ģimenei ir pretenzijas pret to, ka tik daudz jāstrādā. «Pavāram jāstrādā tad, kad citi priecājas, jo tieši tad cilvēki dodas uz restorānu.» Viņaprāt, lai būtu labs šefpavārs, jābūt ļoti fiziski stipram, jo no pulksten 8 līdz 24 (ar maksimāli divu trīs stundu pauzi pa dienu) jāstrādā ar pilnu atdevi, ar augstu atbildības sajūtu un perfekcionistam. «Tu nevari izlaist no virtuves nevienu brāķi – tu to vienkārši nevari atļauties. Tādus metam ārā ar visu šķīvi,» stāsta šefpavārs. Viņš spriež, ka šāds īpašību kopums ir reti kuram cilvēkam.
M.Sirmā aizraušanās ir pasaules apceļošana un garšu atklāšana. Viņš lēš, ka bijis apmēram trešdaļā pasaules valstu, tostarp karstajos punktos Irānā, Afganistānā, Izraēlā, Āfrikas valstīs, kur vietējās ciltis nemitīgi karo, arī Čīlē, Argentīnā. Jaunībā viņš ceļojis ar autostopiem. «Bail man nebija. Tas bija laiks, kad man nebija naudas, tāpēc varēju pieiet ikvienam cilvēkam, jo biju bezizejas situācijās. Tās atraisa, un tu pārkāp pāri savai niecībai,» stāsta M.Sirmais, norādot, ka tagad vairs nevarētu ceļot ar autostopiem, jo, pirmkārt, viņam ir bērni, un, otrkārt, viņam ir nauda, un viņš jau ir pieradis pie zināma komforta līmeņa. Runājot par aizbraukšanas tēmu, Mārtiņš spriež, ka vissvarīgākā ir personības brīvība un, ja cilvēks šeit jūtas sasaistīts, pazemots un cieš trūkumu, ir pieņemami, ka viņš dodas prom labākas dzīves meklējumos. «Bet, ja var augt un attīstīties šeit, tad jāpaliek.» Pats Mārtiņš divreiz pārcēlies uz dzīvi ārzemēs – vienreiz uz Franciju, otrreiz uz Lielbritāniju. Abas reizes viņš jau pēc gada atgriezies Latvijā – patriotisku jūtu vadīts.
Jaunieši jautāja, kādai gaisotnei virtuvē Mārtiņš dod priekšroku – draudzīgai vai profesionālai. Viņš pastāstīja, ka laikā no pulksten 12 līdz 22, kad restorānu apmeklē klienti, gaisotnei jābūt tikai un vienīgi profesionālai, lai ikviens maksimāli koncentrētos. Bet pirms un pēc tam gaisotne var būt jautra, draudzīga, ar jokiem un mūziku uz pilnu klapi. «Nereti klausāmies thrash metal, hardcore un tamlīdzīgu mūziku, kas dod enerģiju.»
Mārtiņš stāsta, ka labprāt gatavo arī mājās, jo īpaši saviem bērniem, tāpēc viņi kļuvuši izvēlīgi. «Vienreiz saņēmu brokastu pasūtījumu – atvērtu vārītu olu ar kaviāra mērci. Bet mani bērni ēd arī desmaizes. Un, kad ejam pārgājienos, mums vienmēr līdzi ar roltons. Patiesībā man vienmēr mājās ir roltons, jo man tas garšo,» atklāj šefpavārs, norādot: viņaprāt, tieši variēšanā ir kulinārijas jēga.
Jāpiebilst, ka jaunieši aicināti izteikt savus priekšlikumus, ko vēlētos satikt nākamajā pasākumā. Idejas var iesūtīt pa e-pastu cepumsarslavenibu@inbox.lv.
Sarunu ciklu «Cepums ar slavenību» organizē biedrība «Kultūras un mākslas centrs «NāTRE»» un Jelgavas bērnu un jauniešu centra «Junda» Jauniešu klubs sadarbībā ar kafejnīcu «Silva». Pasākumu atbalsta Jelgavas pilsētas dome un reklāmas drukas uzņēmums «212».
Foto: Austris Auziņš