Aprīlis kalendārā ierakstīts ar mākslas zīmi, jo tieši šajā mēnesī tiek svinētas gan Dejas dienas, gan Mākslas dienas. Par godu Mākslas dienām Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma mūsu pilsētas mākslinieku darbu izstāde «Pavasaris 2008».
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas Mākslinieku organizācijas valdes priekšsēdētājs Māris Brancis stāsta, ka jau 38. pavasari Jelgavas mākslinieki pilsētniekus un viesus priecē ar savu darbu skati. Šogad no 49 organizācijas biedriem izstādē «Pavasaris 2008» dažādus darbus eksponējuši 30 mākslinieki. Visaktīvākie, kā ierasts, ir gleznotāji, kas pārstāv eļļas, pasteļa un akvareļa tehniku. Līdzās dažādām ainavām un klusajām dabām vieta atradusies arī dažam pazīstamam portretam, kurus šā gada trijos mēnešos uzgleznojis Jelgavas Goda zīmes saņēmējs gleznotājs Gunārs Ezernieks. Viņš atzīst, ka gleznošana ir viņa ikdienas neatņemama sastāvdaļa. «Ar pils ainavu un Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektora portretu viņš devis nelielu ieskaņu par godu mūsu jubilārei – pilij – 270. dzimšanas dienā,» tā M.Brancis.
«Katrā ziņā šeit redzami visu mūsu aktīvāko dalībnieku darbi – mākslinieku, kas labprāt glezno reālo dabu – Edvīns Kalnenieks, Uldis Zuters, Uldis Roga, Mārcis Stumbris un citi, Valerijana Dadžāna, kas veido visai sarežģītas kompozīcijas, kurās vispārinošā tēlu valodā runā par cilvēka dzīvi un pasauli filosofiskā griezumā. Savukārt savu skatījumu uz norisēm mūsdienu sabiedrībā savos darbos rāda jaunās gleznotāju paaudzes mākslinieks Kalvis Zuters,» tā vadītājs.
«Man ir ļoti liels prieks, ka šogad mazu darbiņu uz izstādi atnesis arī viens no balvas «Labākais kultūras darbinieks 2007» saņēmējiem Mākslas skolas pasniedzējs Indulis Landaus. Viņš ir ārkārtīgi paškritisks un ļoti rūpīgi strādā pie saviem darbiem, bet tad, kad pabeidz, tas ir kaut kas. Varētu teikt, ka katrs viņa darbs varētu iezīmēties mākslas vēsturē un palikt kā vērtība,» atzīst M.Brancis.
Ar dažādiem darbiem šogad plaši pārstāvēta arī keramika. Daudzveidīgus darbus izgatavojušas mākslinieces Undīne Stepka un Valda Semane, bet ar saistošām figurālām kompozīcijām mālā šogad iezīmējas keramiķis Aleksandrs Djačenko. Arī pazīstamā grafikas un stikla māksliniece Ivanda Spulle līdzās saviem stikla apgleznojumiem šoreiz izstādes apmeklētājus priecēs ar māla virpoto keramiku. Savu veikumu stikla mākslā demonstrē Asnate Zutere, bet Ilze Emse-Grīnberga, kuras personālizstāde patlaban apskatāma Rīgas Porcelāna muzejā, piedalās ar krāšņu darbu porcelānā.
Lai arī tekstilmākslas izstāde jelgavniekiem bija vērojama pagājušajā mēnesī, arī šajā izstādē ir daži tekstilmākslas darbi. Austus gobelēnus darinājusi Mārīte Leimane, kas šo izstādi arī iekārtojusi, savukārt mākslinieces Vita Makruzova, Anna Kaltigina, Jeļena Jēkabsone pievērsušās zīda un citu materiālu apgleznošanai. Bet viena no izcilākajām grāmatu apdares māksliniecēm Ilizane Grīnberga, kas patlaban savas prasmes un zināšanas papildina ASV, demonstrē krāšņas un košas pavārgrāmatu apdares.
Tēlniece jelgavniece Nellija Skujeniece, kura nesen ar savām medaļām piedalījās medaļu triennālē muzejā, šoreiz sagatavojusi dažus tēlniecības darbus.
Jāpiebilst, ka šajā gadā izstādē ar diviem darbiem piedalās arī jauna dalībniece jelgavniece Laura Vizbule, kas mācās Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļas 3. kursā.
Izstādē ar divām gleznām tiek pieminēts arī nesen mūžībā aizgājušais gleznotājs Pāvils Lūciņš (1927 – 2008).
Priekšsēdētājs min, ka, neskatoties uz šo izstādi, jau patlaban mākslinieki turpina gatavoties starptautiskam mākslas simpozijam, izstādei par godu Jelgavas pils 270. dzimšanas dienai, kuru māksliniekiem sarīkot lūgusi LLU, un tā notiks jūnijā. Šobrīd aktīvi tiek strādāts arī pie mākslas darbiem, kas tiks vesti uz izstādi Jelgavas sadraudzības pilsētā Baranovičos.