Aizvadīta sestā Zemgales mājražotāju un amatnieku kontaktbirža, kura šogad īpaša ar to, ka dalībnieku paveikto vērtēja žūrija, pasniedzot radošuma balvu «Ideju spogulis 2016». Tā piešķirta četriem dalībniekiem, no kuriem trīs ir jelgavnieki.
Balvu par idejas pieteikumu saņēma Ēriks Timofejevs un Kristina Černova, kuri piedāvā metāla tauriņus un auskarus. «Līdz šim izgatavojām metāla tauriņus un auskarus ar latviešu rakstu zīmēm, bet, tā kā ārzemju viesi nereti tās neizprot, tagad piedāvājam arī lietas ar internacionāliem simboliem, piemēram, tauriņus ar notīm un fotoaparātu, kas piemēroti radošo profesiju pārstāvjiem, tauriņus taureņu formā. Visjaunākais produkts ir nerūsējošā metāla auskari sniegpārsliņu formā. Tie pārī katrs ir citādāks, jo arī dzīvē nav divu vienādu sniegpārsliņu,» stāsta K.Černova, piebilstot, ka sākumā gan baidījušies, kā šo konceptu uzņems klienti, bet atsaucība ir pārsteidzoši liela.
Balvu par veiksmīgu idejas un dizaina risinājumu saņēma Ivars Minkevičs, kurš pārstāv SIA «I’M Unity». Tas ražo uztura bagātinātājus – upeņu un melleņu tinktūras ar medu un C vitamīnu. «Es pats tos salīdzinu ar «Bitnera balzamu», ko ieteicams lietot nelielās devās, bet regulāri veselības uzturēšanai,» stāsta I.Minkevičs, piebilstot, ka tinktūru notur ozolkoka mucās, un šis process aizņem apmēram sešus mēnešus. Produkcija ir jauna, jo šis Ivaram ir hobijs, tāpēc tagad pienākusi kārta jautājumiem par realizāciju. I.Minkevičs norāda, ka tos var iegādāties bioloģisko preču veikalos, kā arī «Karameļu darbnīcā». Ivars piedomājis pie iesaiņojuma, veidojot asociācijas ar Jelgavas karogu un izmantojot pilsētas logo.
Balvu par idejas izstrādi saņēma Ilva Kavicka, kura piedāvā augu un dārzeņu pulverus ar zīmolu «Kalnup». Mājražošanu viņa uzsāka tikai maijā, un uz to sievieti pamudināja tas, ka agrāk, dzīvojot laukos, ģimene lietoja veselīgu uzturu. Tā kā pilsētā augi vairs nebija tik brīvi pieejami, viņa izdomāja alternatīvu. Starta kapitālu I.Kavicka saņēma, piedaloties Nodarbinātības valsts aģentūras programmā biznesa uzsācējiem. Šobrīd viņa piedāvā nātru, smiltsērkšķu lapu, kabaču, upeņu pulverus un divu veidu maisījumus – zaļo un gardo. «Pulverus var izmantot dažādi – kā piedevu ēdienam, veselīgajos kokteiļos, restorāni un kafejnīcas tos izmanto kā dabīgo krāsvielu,» stāsta I.Kavicka, piebilstot, ka viņas pulverus izmanto, piemēram, zināmais pavārs Mārtiņš Sirmais.
Ceturto balvu – par radošu pieeju – saņēma cūku pupu kraukšķu ražotāja Kristīne Ozoliņa no Jelgavas novada.
Vēl žūrija pasniedza vairākus Atzinības rakstus: jelgavniecei Aijai Mālkalnai un SIA «Austras raksti» par tautas mantojuma saglabāšanu, Mārim Loginam no Ķekavas, kurš piedāvāja konfelādes un citus našķus), jelgavniecei Ilzei Apsītei par bērnu attīstošo aksesuāru pilnveidošanu (somas un maciņi), Zigrīdai Annuškānai un Inetai Plintai no Skrīveriem par kreatīvu pieeju Latvijas augļu un dārzeņu pārstrādē, rokdarbniecei Valentīnai Smoļakovai no Tērvetes par dizaina risinājumiem, Lolitai Dugei no Jelgavas novada par mērķtiecīgu produkta attīstību (piparmētru produkcija) un Ilzei Andriksonei no Ogres par ģimenes tradīciju saglabāšanu (piparkūkas). Žūrijas sastāvā bija Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna, akadēmiķe Baiba Rivža, LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centra vadītāja Sandra Brasava-Muižniece un uzņēmējs Vitālijs Upenieks. «Es visos produktos redzēju prātu, sirdsdegsmi un to, kā katrs piegājis radoši tam, ko dara ar mīlestību,» vērtē V.Upenieks, uzsverot, ka žūrijas darbs nebija no vieglajiem. Žūrija cer, ka balvas un Atzinības kalpos kā motivācija, lai izveidotu jaunus produktus un papildinātu jau esošās produktu līnijas.
Jāpiebilst, ka 6. Zemgales mājražotāju un amatnieku kontaktbirža šodien notika Jelgavā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā. Tajā piedalījās 100 mājražotāju un amatnieku. Iedvesmu gūt un sniegt pozitīvas emocijas palīdzēja īpašā viešņa TV personība un pasākumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare.
Foto un video: Austris Auziņš