29. maijā Jelgavā notiks «Mājokļu diena», kurā daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, apsaimniekotājus un pašvaldības darbiniekus iepazīstinās ar energoauditu rezultātiem.
Anna Afanasjeva
Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūras Plānošanas un komunikāciju nodaļas pārstāve Inese Bērziņa pauž, ka notiks desmit «Mājokļu dienu» semināri, tostarp viens Jelgavā. Aģentūras darbinieki, energoauditori un sadarbības partneri daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājus, apsaimniekotājus un pašvaldību amatpersonas informēs par katras ēku energoefektivitātes rādītājiem, par mājokļa renovācijas iespējām un to nepieciešamību, par celtniecības materiālu pielietošanu, kā arī par kredīta ņemšanas iespējām mājokļu renovācijai.
Šā gada sākumā aģentūra konkursa kārtībā no visiem novadiem izvēlējās 60 daudzdzīvokļu mājas energoaudita veikšanai. Konkursā tika aicināti piedalīties tipveida, sērijveida un individuālo projektu daudzdzīvokļu dzīvojamās māju (kuras celtas laika posmā no 1945. gada līdz 2003. gadam) īpašnieki vai to pilnvarotās personas. Kopumā konkursam bija pieteiktas 213 mājas. Tā nolūks ir mudināt dzīvokļu īpašniekus uzsākt daudzdzīvokļu māju renovāciju, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu un taupot finanšu līdzekļus. Energoauditu projektu šogad atbalstīja vairākas bankas un būvmateriālu ražotāji.
Šonedēļ notikušajā konferencē Rīgā tika runāts par energoauditu rezultātiem. Tie liecina, ka dažādi ēku renovācijas pasākumi daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem ļautu mēnesī vidēji par 64 procentiem samazināt izdevumus par siltumu. Aģentūras Plānošanas projektu un informācijas tehnoloģiju departamenta pārstāve Natālija Pavlovska norādīja, ka auditētās daudzdzīvokļu ēkās auditoru konstatētās problēmas ir līdzīgas – konstrukciju siltumtehniskā pretestība neatbilst būvnormatīvu prasībām, kā arī nav siltinātas ēkas gala sienas, fasādes, bēniņi un pagraba pārsegumi. Tāpat nav veikta logu nomaiņa dzīvokļos un kāpņu telpās, lodžiju aizstiklošana, kā arī apkures un karstā ūdens cauruļvadu siltināšana.
Pēc energoauditoru aprēķiniem siltumenerģijas patēriņš auditētajās ēkās ir pat 271 kilovatstunda uz kvadrātmetru. Vidējais siltumenerģijas patēriņš ir 164 kilovatstundas uz kvadrātmetru. Lai samazinātu vai pilnībā novērstu nelietderīgu siltumenerģijas zudumu, energoauditoru ieteiktie pasākumi ir ēku gala sienu un fasāžu siltināšana, pagrabu un bēniņu pārsegumu siltināšana, logu nomaiņa, lodžiju aizstiklošana, apkures un karstā ūdens cauruļvadu siltināšana u.c. Veicot ieteiktos renovācijas pasākumus, būtu iespējams izdevumus par siltumu samazināt vidēji par 64 procentiem mēnesī, proti, siltumenerģijas patēriņu var samazināt līdz 61 kilovatstundai uz kvadrātmetru.
Arī auditētajos bērnudārzos konstatētas tādas problēmas kā salīdzinoši liels siltumenerģijas patēriņš, sliktas ventilācijas sistēmas, konstrukciju siltumtehniskā neatbilstība būvnormatīvu prasībām. Konstatēts, ka bērnudārzos minimāli tiek īstenoti energoefektivitātes pasākumi, un ieteikts veikt līdzīgus pasākumus kā daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem. Veicot ieteiktos pasākumus, arī bērnudārzu izdevumus par siltumu varētu samazināt par 64 procentiem. Ieguldījumi ēku siltināšanā atmaksātos 11 līdz 22 gadu periodā.
Pasākumā piedalījās arī Jelgavas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Vilis Ļevčenoks. Viņš norādīja, ka cilvēki vairāk jāizglīto par energoefektivitāti veicinošiem pasākumiem un ieguvumiem no ēku renovācijas. Tāpat viņš uzsvēra, ka nepieciešams piesaistīt Eiropas Savienības fondu un valsts līdzekļus renovāciju veikšanai.