Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mācību un pētījumu saimniecībā «Vecauce» rīt, 6.novembrī, pulksten 14 svinēs tradicionālos Ražas svētkus. Reizē ar Ražas svētkiem augstskolas kolektīvs svinēs arī 145.gadskārtu lauksaimniecības augstākajai izglītībai Latvijā.
Ritma Gaidamoviča
LLU Preses daļas vadītājs Juris Kālis informē, ka Ražas svētkus ik rudeni rīko universitātes vecākā fakultātes – Lauksaimniecības fakultāte sadarbībā ar saimniecības speciālistiem un lauksaimnieciska rakstura zinātniski pētnieciskajām iestādēm visā Latvijā.
Viņš arī min, ka atšķirībā no iepriekšējām reizēm, šoreiz svētkus ievadīs zinātniski praktisks seminārs «Lauksaimniecības augstākajai izglītībai Latvijā – 145», kas būs savdabīgs atskats uz kādreizējās Agronomijas fakultātes un tās darba turpinātājas – Lauksaimniecības fakultātes izaugsmi pēdējos septiņos gadu desmitos.
Seminārā dalībniekus plānots iepazīstināt ar jaunāko zinātnisko pētījumu rezultātiem, kā arī ar «Vecaucē» paveikto biogāzes un alternatīvās elektroenerģijas ražošanas jomā.
Svinīgā pasākumā iecerēts godināt arī divu piemiņas balvu jaunos ieguvējus. «Vecauces» saimniecības dibinātāja profesora Jāņa Berga piemiņas balvu augkopības nozarē pasniegs emeritētajam zinātniekam profesoram Arturam Priedītem, kurš akadēmiskajā vidē pazīstams kā izcils augu aizsardzības un entomoloģijas speciālists un putnu pazinējs.
Savukārt profesora Jāņa Bērziņa piemiņas balva lopkopības nozarē piešķirta Agrobiotehnoloģijas institūta docentam Ziedonim Grīslim, kurš sekmīgi darbojas ģenētikas jomā, tostarp apvienībā «Zilā govs». Pateicoties docenta plašajām zināšanām un pieredzei zinātniskajā darbā, zilo govju skaits Latvijā pēdējo gadu laikā no nepilna desmita izaudzis līdz aptuveni 600.
Abi balvu laureāti atbilstoši konkursa nolikumam saņems diplomu un naudas prēmiju profesora mēnešalgas apmērā.
Ražas svētku turpinājumā dalībnieki un viesi Vecauces pilī varēs aplūkot augļu, dārzeņu un citu kultūru izstādi, piedalīties jaunāko pārtikas produktu degustēšanā, kā arī baudīt pašu sarūpētu kultūras un atpūtas programmu.
Mūsdienās Lauksaimniecības fakultāte ir vienīgā vieta Latvijā, kur, studējot akreditētās programmās, var iegūt augstāko izglītību lauksaimniecībā, kas absolventiem ļauj sekmīgi vadīt lauksaimnieciskās ražošanas uzņēmumus, novērtēt, attīstīt un ieviest vismodernākās tehnoloģijas augkopības un lopkopības nozarē, darboties ģenētikas jomā un ganāmpulku pārraudzībā.
Fakultātes rīcībā ir mūsdienīga materiāli tehniskā bāze, kas izveidota mācību un pētījumu saimniecībā «Vecauce» un «Pēterlauki», kā arī divos institūtos un zirgkopības mācību centrā «Mušķi». Turklāt fakultātē strādā lauksaimniecības nozarē valstī redzamākie mācībspēki un vadošie pētnieki.