Par izrādes «Ciniķi», ko režisors Vladislavs Nastavševs iestudējis pēc Anatolija Marienhofa romāna motīviem, scenogrāfijas centrālo elementu kļuvis LLU studentu izgatavotais zirga skelets – to Jaunajam Rīgas teātrim scenogrāfijas izveidei dāvinājis LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Osteoloģijas muzejs, informē LLU.
Iestudējuma darbība notiek pirms simts gadiem, oktobra revolūcijas laikā, Maskavā. Tomēr tas nav stāsts tikai par vēsturiskiem un politiskiem notikumiem – režisors V.Nastavševs atzīst, ka arī šodien mēs esam spiesti dzīvot apstākļos, kurus rada politika un vēsture, kas ienāk mūsu privātajā dzīvē. Zirga skelets kā viens no galvenajiem scenogrāfijas elementiem, kas lielu daļu izrādes laika atrodas uz skatuves, ir ietilpīgs un ļoti spēcīgs simbols, kas ietver dažādus slāņus. «Zirga skeleta nozīme jāmeklē ne tikai tekstā, bet arī metaforiskajā nozīmē, kas mums, izrādes veidotājiem, liek domāt, ka skatītājs ar šī simbola klātbūtni uz skatuves spēj skaudrāk ieraudzīt abu romāna galveno varoņu un viņu mīlas stāsta acīmredzamo bojāeju,» stāsta iestudējuma scenogrāfe Monika Pormale.
Izrādes savdabīgo scenogrāfiju izdevies realizēt, pateicoties LLU dāvinājumam – zirga skeletam, ko, apgūstot mājdzīvnieku anatomiju pie LLU zinātņu prorektora profesora Arņa Mugurēviča, izgatavojuši LLU studenti. «Daudzi studentu veidotie dzīvnieku skeletu modeļi raduši pielietojamību pēc to izveides ne tikai fakultātes Osteoloģijas muzejā, bet arī, piemēram, aizceļojuši uz Rīgas Zooloģisko dārzu un Dabas muzeju, taču šāda pieredze – piedalīties mākslas projektā – mums ir pirmo reizi. Osteoloģijas muzejs ir unikāls, jo tā kolekcija ir plašākā Latvijā – tā sniedz ieskatu veterinārās zinātnes jautājumos un dod iespēju izprast dzīvnieku uzbūvi,» vērtē A.Mugurēvičs.
Iestudējuma «Ciniķi» pirmizrādē, 24. mijā, LLU pārstāvji, Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns Ilmārs Dūrītis un A.Mugurēvičs, tika godināti kā izrādes labdari.
Osteoloģijas muzejs atrodas LLU Veterinārmedicīnas fakultātes ēkā, K.Helmaņa ielā 8. Muzejs apmeklētājiem ir atvērts katru dienu no pulksten 8.15 līdz 15, taču interesenti savu apmeklējumu aicināti pieteikt iepriekš, zvanot pa tālruni 22029188.
Foto: Jānis Deinats