Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) doktorante Ilze Beitāne šonedēļ aizstāvējusi promocijas darbu «Laktulozes un inulīna izvērtējums jauna funkcionāla piena produkta izstrādē», kas paver iespēju izstrādāt un ieviest ražošanā jaunu produkta veidu. Augstskola informē, ka šis promocijas darbs LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes lektorei Ilzei Beitānei ļāvis iegūt inženierzinātņu doktora zinātnisko grādu pārtikas zinātnes nozarē, pārtikas mikrobioloģijas apakšnozarē.
Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) doktorante Ilze Beitāne šonedēļ aizstāvējusi promocijas darbu «Laktulozes un inulīna izvērtējums jauna funkcionāla piena produkta izstrādē», kas paver iespēju izstrādāt un ieviest ražošanā jaunu produkta veidu.
Augstskola informē, ka šis promocijas darbs LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes lektorei Ilzei Beitānei ļāvis iegūt inženierzinātņu doktora zinātnisko grādu pārtikas zinātnes nozarē, pārtikas mikrobioloģijas apakšnozarē.
Beitānes veiktajam pētījumam par simbiotiska raudzēta piena produkta izveidi ir liela nozīme tautsaimniecības attīstībā, jo tas paver iespēju izstrādāt un ieviest ražošanā jaunu produkta veidu un, balstoties uz pētījuma rezultātiem un atziņām, akcentēt tā pozitīvās īpašības.
Lai gan Latvijas pārtikas tirgus nemitīgi papildinās ar jauniem uztura produktiem, funkcionālo pārtikas produktu klāsts, īpaši simbiotisko, kas tapuši zinātnisko pētījumu rezultātā, ir nepietiekams.
Lai papildinātu šo produktu klāstu, Beitāne veikusi kompleksu pētījumu par dažādu probiotiku un prebiotiku simbiozi, analizējot bioloģiski aktīvo sastāvdaļu saturu produktu ražošanas un uzglabāšanas laikā, vērtējot probiotisko mikroorganismu dzīvotspēju produkta gatavošanas etapos un visā tā realizācijas laikā. Tāpat zinātniece centusies izzināt tehnoloģiskos rādītājus un to ietekmi uz produkta sensorajām īpašībām.
Beitāne ir viena no Eiropas Sociālā fonda granta saņēmējām LLU doktorantūrā, par sava pētījuma rezultātiem viņai bijusi iespēja ziņot deviņās starptautiskās zinātniskās konferencēs un kongresos Latvijā, Francijā, Maltā, Grieķijā, Ungārijā un Spānijā.
Beitānes promocijas darba aizstāvēšana notika dienās, kad LLU beidza īstenot nacionālās programmas projektu «Atbalsts doktorantūras studijām un pēcdoktorantūras pētījumiem inženierzinātnēs, lauksaimniecības inženierzinātnēs un mežzinātnē».
Tieši pārtikas zinātnēs doktorantu, kuriem šī projekta gaitā piešķirts grants, ir visvairāk, bet paralēli materiālajam atbalstam grantu veidā topošajiem pārtikas zinātniekiem par Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļiem izveidotas jaunas laboratorijas, kur studējošie var veikt kvalitatīvus pētījumus.
Jaunajiem zinātniekiem vairs nav jātērē laiks un naudas resursi, lai dotos uz citu valstu universitātēm. Tagad Pārtikas tehnoloģijas fakultātē ir moderna, labi apgādāta Iepakojuma materiālu īpašību izpētes, Dabas vielu ķīmijas un Mikrobioloģijas zinātniskā laboratorija.
ES struktūrfondu atbalsts doktorantūras studijām jūtams arī citās LLU fakultātēs. Tā, piemēram, Meža fakultātē, pēc aptuveni desmit gadu ilga pārtraukuma aptuveni pusotra gada laikā aizstāvēti četri promocijas darbi un uzņemti divi jauni pilna laika doktoranti.
Jau ziņots, ka projekta «Atbalsts doktorantūras studijām un pēcdoktorantūras pētījumiem inženierzinātnēs, lauksaimniecības inženierzinātnēs un mežzinātnē» kopējās izmaksas LLU ir 1 163 659 lati, no kurām pieprasītais ES struktūrfondu finansējums ir 75% jeb 872 744 lati.
www.leta.lv