Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) 70. jubilejas gadā klajā laista grāmata «Likteņa agronomi», kas ir vairāku pētījumu apkopojums par universitātes vecāko – Lauksaimniecības fakultāti un domāta kā mācību palīglīdzeklis sociālo zinātņu priekšmetu apguvē, ziņo LLU preses sekretārs Juris Kālis.
www.jelgavasvestnesis.lv
J.Kālis informē, ka Lauksaimniecības fakultāti, kurai laika gaitā vairākas reizes mainīts nosaukums, turpat 150 gados beiguši aptuveni 11 000 absolventu, bet lielākā daļa no tiem, pavisam 7921, saņēmuši agronoma diplomu. Ar agronoma profesiju un lauksaimniecības augstskolas vārdu ir saistītas tādas izcilas personības kā bijušais Latvijas Valsts prezidents un Ministru prezidents Kārlis Ulmanis, Latvijas Zinātņu akadēmijas pirmais prezidents Paulis Lejiņš, Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas pirmais rektors Pāvils Kreišmanis – Kvelde un daudzi citi.
Turklāt no visiem 15 līdzšinējiem šīs augstskolas rektoriem – astoņi ir agronomi, tostarp jaunās grāmatas sastādītājs, profesors Voldemārs Strīķis, kurš savulaik bijis no Agronomijas fakultātes izaugušās – Ekonomikas fakultātes dekāns, desmit gadus aizvadījis visas augstskolas rektora amatā, bijis ievēlēts par Saeimas deputātu, balsojis par valsts neatkarības atjaunošanu un aizvien vēl ieņem profesora amatu Ekonomikas fakultātē.
Lai raksturotu fakultātes izaugsmi pusgadsimta garumā un tās absolventu devumu Latvijas tautsaimniecībai, grāmatas tapšanas procesā par pētījumu objektu izraudzīts 1961. gada klātienes studiju 108 absolventu dzīves un darba gājums, kuru vidū ir arī pats grāmatas sastādītājs.
«Interesanti, ka tieši šī kursa studenti tālajā 1956. gadā mācības uzsāka Rīgā, Ausekļa ielā, jo akadēmijas mājvieta – Jelgavas pils Otrajā pasaules karā bija izpostīta. Drūmās bērnu dienas kara laikā un studiju gadu plānā maize, kā arī vēlākie, smaga darba un spriedzes pārpilnie gadi ir darījuši savu un 35 no viņiem, līdz grāmatas tapšanas brīdim, aizsaukuši mūžībā. Viņu paveiktā atspoguļojums un vēl aptuveni 40 laikabiedru sniegtie atmiņu uzplaiksnījumi grāmatā atsedz visnotaļ nozīmīgas un spilgtas epizodes Latvijas valsts, tās dibinātās lauksaimniecības augstskolas, Lauksaimniecības fakultātes un agronoma profesijas vēsturē,» tā J.Kālis.
Šodien Lauksaimniecības fakultātē bakalaura, maģistra un doktora studijās zinības apgūst aptuveni 500 studentu. Fakultātē strādā septiņi profesori, 12 asociētie profesori, astoņi docenti, aptuveni tikpat daudz lektoru un asistentu. Fakultātes struktūrā darbojas divi institūti, Zirgkopības mācību centrs, kā arī mācību un pētījumu saimniecība «Pēterlauki». Fakultātei ir lietišķa sadarbība ar zinātniekiem Dobelē, Priekuļos, Pūrē, Siguldā, Skrīveros, Stendē un Viļānos.