Pašlaik Lindai ir 18 gadi, viņa mācās Jelgavas Valsts ģimnāzijas 12. klasē, nākotnē plāno kļūt par advokāti, bet sākumā jāizmācās par juristi, ko plāno darīt jau nākamajā gadā. Taču līdz tam viņai vēl nedaudz laika, ko Linda velta Jelgavas jauniešiem un šajā gada vada Jelgavas Skolēnu domi. Ko nozīmē vadīt Skolēnu domi ko viņa saka par mūsu pilsētas nākamo cerību jaunatni?
Kristīne Cēsniece, Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolniece
Linda Jelgavas Skolēnu domē darbojas gandrīz divus pilnus gadus, bet priekšsēdētājas amatā ievēlēta no pagājušā gada jūnija. Viņa uz skolēnu domi devās ar domu: «Ja jau es eju, tad es arī gribu tur kaut ko darīt. Pēc tam biju ļoti priecīga, ka turp aizgāju!» Linda gan piebilst, ka savu skolu uz skolēnu domi devās pārstāvēt, jo bija vienīgā, kam ceturtdienās – dienās, kad notiek domes sēdes – savas skolas skolēnu padomes bija laiks.
«Jelgavas jaunieši ir dažādi, bet lielākā daļa ir tādu, kas kaut kur iesaistās un vēlas ko darīt,» savās domās dalās Jelgavas skolēnu domes priekšsēdētāja Linda Birziņa. «Pēc mūsu pasākumu apmeklētības var novērot, ka ļoti daudzi nāk, interesējas un jautā. Viņus tiešām interesē, kas notiek.»
Lindas hobijs ir dejošana, viņa dejo tautas deju ansamblī «Lielupe», viņai patīk lasīt grāmatas, taču pati par sevi saka, ka ir aktīva dzīvesveida piekritēja – vasarā brīvo laiku pavada, braucot ar riteni vai tiekoties ar draugiem: «Es neesmu mājās sēdētāja.»
Ko tu esi ieguvusi, darbojoties skolēnu domē?
Esmu iemācījusies darboties komandā. Man likās, ka es to māku, bet vadīt komandu nav tik vienkārši, kā sākumā šķiet. Mana lielākā kļūda, kad pirmo pusgadu darbojos skolēnu domē, bija tas, ka neuzticējos cilvēkiem – man vienmēr likās, ka nezinu vai cilvēks uzdoto izdarīs, labāk es pati. Rezultātā es uzņēmos par daudz un netiku ar visu galā. Arī pa naktīm darbojos. Atceros, ka pirms Ziemassvētku balles es līdz trijiem naktī sēdēju un griezu kaut kādus materiālus – man šķita, ka neviens cits to nemācēs izdarīt, lai gan tas ir pilnīgi muļķīgi! Bet šogad es esmu iemācījusies uzticēties savai komandai, ne vienmēr tas atmaksājas, bet, ar laiku iepazīstot cilvēkus, saproti, kuri var kaut ko izdarīt, bet kuri – nevar.
Kāds viedoklis tev ir izveidojies par jauniešiem Jelgavā?
Jelgavas jaunieši ir aktīvi, jo parasti ir grūti atrast jaunus pārstāvjus no skolēnu padomēm tieši tādēļ, ka daudzi jau ir aizņemti savos pulciņos, nevis tāpēc, ka viņi negribētu nākt. Tieši pēc tā arī spriežu, ka, visticamāk, jaunietis ir aktīvs. Manā pieredzē ir arī maz tādu cilvēku, kuri kritizētu, sakot, ka otrs dara ko sliktu, kamēr pats nemaz neatrodas iekšā tajā procesā, jo man liekas, ka tas ir pats briesmīgākais – kritizēt, bet neko nedarīt, lai kaut ko mainītu.
Kas ietilpst tavos darba pienākumos kā Skolēnu domes priekšsēdētājai?
Es vadu Skolēnu domes sēdes, rūpējos par to, lai katrs skolēnu domes deputāts būtu informēts par saviem pienākumiem un tuvākajiem pasākumiem. Sazinos ar Initu Mazūdri, Izglītības pārvaldes galveno speciālisti, kas arī piedalās mūsu sēdēs. Ik pa laikam uz sēdēm uzaicinu arī Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieku izglītības un sporta jautājumos Aigaru Rubli. Viņi ir tie cilvēki, kas uzņēmušies aizbildniecību par mums. Skolēnu domes priekšsēdētājam jāprot organizēt darbs, jāredz kopskats uz visu, kā arī jākontrolē sava komanda, un man tas patīk.
Ko jūs darāt Jelgavas Skolēnu domē, kas ir jūsu uzdevumi?
Mēs rīkojam pasākumus, kuros paredzēts piedalīties visām skolām, bet Skolēnu domes īpatnība ir tāda, ka mums nav jāorganizē tik daudz pasākumu, kā skolu skolēnu padomēm. Pavisam drīz mums ir jāizveido apmācības skolēnu padomēm, domājam, ka tēma varētu būt reklāma. Mums pašiem arī sevi ir jāizglīto un jāattīsta, tādēļ brauksim nelielā ekskursijā, bet pašreiz tas ir plānošanas procesā. Mēs apmeklējam arī atceres pasākumus, kas ir Jelgavā. Bet šogad bijām mazā pieredzes apmaiņā uz Dobeli pie Dobeles Skolēnu domes. Pasākums bija ļoti jauks, kontakts ar viņiem arī izveidojās labs, tādēļ plānojam uzaicināt viņus uz kādu no mūsu pasākumiem.
Kādus pasākumus organizē Skolēnu dome?
Gada sākumā mēs organizējam erudīcijas konkursu starp skolām «Dipadu dapadu», kurā piedalās komanda 6-7 cilvēku sastāvā kopā ar skolotāju no katras skolas. Pēc tam organizējam orientēšanās sacensības. Lai gan šogad sacensību rītā laikapstākļi bija lietaini, es no rīta ļoti ticēju, ka tad, kad būs starts, nebūs lietus. Un tad spīdēja saulīte! Vēl mēs piedalāmies mācību gada atklāšanas pasākumā «ZinīBums», kur šogad mums bija savs stūrītis, tajā bija atrakcija ar spēli «Krustiņi un nullītes». Arī šogad organizēsim Ziemassvētku balli, kas, pēc mūsu plāniem, arī notiks «Jelgavas kreklos».
Vai, tavuprāt, Jelgavas Skolēnu domē ir vajadzīgas kādas pārmaiņas?
Manuprāt, kā organizācija tā ir izveidojusies veiksmīgi, visi tās amati darbojas, un nepieciešamību pēc būtiskiem uzlabojumiem es nesaskatu.
Foto: Krišjānis Grantiņš