Ar devīzi «Pastāvēs, kas pārvērtīsies» šodien tiek aizvadīta Lielā talka. Atšķirībā no citiem gadiem mūsu pilsētā šogad jo īpaši jūtams, ka atkritumu, ko vākt, ir krietni mazāk, tādēļ lielāku uzmanību var pievērst tieši labiekārtošanas darbiem. Talcinieki atzīst, ka viņu iesaistīšanās sakopšanas darbos šogad ir dāvana savi pilsētai 750 gadu jubilejā.
Sintija Čepanone
SIA «Zemgales Eko» valdes loceklis un Lielās talkas koordinators Jelgavā Aleksejs Jankovskis vērtē, ka iedzīvotāju atsaucība šogad ir patiesi liela: «Pirms Lielās talkas Jelgavā bija pieteikti vairāk nekā 80 objekti un reģistrējušies gandrīz 1800 talcinieku, taču šorīt jau pulksten 8 sāka zvanīt telefons – pieteicās arvien jauni un jauni talcinieki. Viņiem tika ierādītas sakopjamās teritorijas, operatīvi nogādāti maisi atkritumiem, un pavisam noteikti var teikt, ka Lielā talka Jelgavā ir izdevusies.» Pēc pulksten 12 uz jau sakoptajiem objektiem izbrauca arī smagās mašīnas, lai savāktu iedzīvotāju satalkotos atkritumus, un A.Jankovskis spriež, ka divās trīs dienās visi objekti būs apbraukāti un atkritumi no tiem izvesti uz «Brakšķiem». «Diemžēl arī šogad esam konstatējuši vietas, kurās iedzīvotāji atkritumus vākuši, to iepriekš nesaskaņojot, līdz ar to šie objekti nav iekļauti talkas atkritumu izvešanas maršrutā. Tāpēc lūgums iedzīvotājiem «Zemgales Eko» paziņot par šādām pamanītām vietām, lai tiktu izvesti visi Lielajā talkā savāktie atkritumi,» piebilst A.Jankovskis.
Jelgavnieks Kaspars Zihmanis jau piekto gadu talku organizēja netālu no mājas esošajā teritorijā starp Ganību ielu un Dobeles šoseju, un arī šogad viņa ģimene un viņa idejas atbalstītāji pulcējās tur. «Šogad jāatzīst, ka atkritumu ir krietni mazāk un, kas būtiski, ievērojami mazāk ir PET pudeļu. Domāju, tas tāpēc, ka Jelgavā, Ganību ielas laukumā, šīs pudeles var nododot par vienu centu, un tā ir ļoti gudra pilsētas politika, kā mazināt atkritumus,» spriež Kaspars, kurš tradicionāli talkoja kopā ar sievu Daci, deviņus gadus veco meitu Dārtu Henrieti un pusotru gadu veco dēlu Helmutu. Jāpiebilst, ka pērn Lielajā talkā Helmuts vēl gulēja ratiņos, taču šogad jau aktīvi iesaistījās darbos. «Biju palaidusi garām, ka Kaspars pieteicis talku, taču domāju – nevar būt, ka šogad viņš nestrādās, tāpēc nācu tik šurp,» saka Inga Ivanāne, kura kopā ar bērniem Ralfu un Lindu Kaspara ideju par šīs teritorijas sakopšanu atbalsta jau trešo gadu. Turklāt šodien viņai bija jāpagūst piedalīties divās talkās, jo pirmo reizi kopīgam darbam Lielajā talkā tika pulcināti arī bērnudārza «Lācītis» darbinieki, bērni un viņu vecāki. «Meitai Lindai šis ir pēdējais gads dārziņā – gribas atstāt ko paliekošu,» saka Inga.
Sandra Nāckalne «Lācīša» vadītāja ir kopš februāra, un tieši viņa bija iniciatore sarīkot Lielo talku bērnudārza teritorijā. «Liels paldies visiem vecākiem un bērniem, kas atbalstīja šo ideju, un ir prieks par visiem, kas atnākuši. Ņemot vērā to, cik kuplā skaitā esam un cik daudz jau paveikts, šī noteikti varētu kļūt par vienu no mūsu tradīcijām,» saka viņa. «Lācīša» Vecāku padomes komitejas vadītāja Ieva Ķikute bilst, ka ierobežota finansējuma apstākļos ikvienam jāmācās darīt pašam. «Un ir taču forši, ka savus bērnus varēsim vest uz bērnudārzu, kura apkārtni paši esam sakopuši. Turklāt šāda talka, kad visu izdarām pašu spēkiem, ne tikai ļauj ietaupīt līdzekļus, bet arī saliedē vecākus un izglīto bērnus – viņi ļoti labprāt strādā,» vērtē «Lācīša» audzēkņa trīsgadīgā Kristapa mamma I.Ķikute, piebilstot, ka šajā reizē tiek izdarīts tās lietas, kas «krīt acīs», piemēram, izlīdzināta zeme dārziņa teritorijā. Vēlāk jau tiks iestādītas puķes, bet tālākā perspektīvā jau varētu tikt izstrādāts labiekārtošanas projekts – bērnudārza vadītāja jau uzrunājusi topošos ainavu arhitektus, kas šajā ziņā varētu palīdzēt.
Lielā talka par tradīciju kļuvusi arī Jelgavas tehnoloģijas vidusskolas nu jau 2. klases skolēniem – pērn, vēl būdami pirmklasnieki, viņi kopā ar audzinātāju Santu Zarembu uzņēmās šefību par Gulbju dīķa apkārtni, un šogad neviens nebija jāskubina piedalīties. «Kad bērniem jautāju, vai šogad piedalīsimies talkā, visi kā viens teica «jā!». Pieredzi jau esam guvuši – vieni gāja no vienas puses, otri – no otras, un salīdzinoši īsā laikā savācām atkritumus ap visu Gulbju dīķi,» par čaklajiem bērniem un viņu vecākiem stāsta S.Zaremba. «Riepa, krāsas bundža, pudeles…» savus «atradumus» ap Gulbju dīķi uzskaita otrklasnieki Artūrs un Markuss, piebilstot: «Tas nu gan nav normāli, ka to visu izmet dabā.» Pēc talkas visi talcinieki vienojās piknikā nu jau sakoptajā teritorijā.
Jāpiebilst, ka virkni talcinieku, kuri vienojās Lielajā talkā Jelgavas 750. jubilejas gadā, šodien apmeklēja arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, ikvienam sakot paldies par iesaistīšanos pilsētās uzpošanā. Tiesa, rīta cēlienā viņš pats bija aktīvs talcinieks, kopā ar kolēģiem no domes administrācijas gādājot par «Lediņu» teritorijas sakopšanu un papildināšanu ar jauniem kokiem un košumaugiem. Proti, turpmāk bērniem bērnu un jauniešu centra «Junda» nometnē «Lediņos» būs vēl plašākas iespējas iepazīt dabu. «Sadarbībā ar «Latvijas valsts mežiem» «Lediņu» teritorijā iestādīti ap 20 dažādi koki un augi. Nu bērniem uzskatāmi varēsim parādīt, kāda izskatās asā egle, kāda – Sibīrijas egle; kāds izskatās āra bērzs un ar ko tas atšķiras no purva bērza; kāds ir parastais kadiķis un kāds – Ficera kadiķis,» stāsta «Jundas» pārstāvji. Zemgales mežsaimniecības izpilddirektors Juris Jumītis piebilst, ka «Latvijas valsts meži» ar stādiem, padomu un darbu piekrituši iesaistīties, jo Jelgava ir visu Latvijas mežkopju izglītības iegūšanas centrs. «Un mēs ļoti ceram, ka bērni, kuri apmeklēs «Lediņus» un iepazīs dabas daudzveidību, izaugs par nākamajiem mežkopjiem,» tā viņš.
Vērienīgas pārmaiņas Lielajā talkā piedzīvo arī daudzdzīvokļu māju pagalms staro Lielo un Barona ielu – tas tika atbalstīts Lielās talkas Pagalmu konkursā. Jau šodien tur būs ierīkots jauns spēļu laukums bērniem ar smilšukasti, šūpolēm, un slīdkalniņu, kurš gan tiks atvests maija vidū, būs arī sava vietiņa ar soliņiem vecākiem cilvēkiem. «Mums te bija tāda kā smilšukaste, bet īsta rotaļu laukuma nekad nav bijis,» saka deviņgadīgā Karīna Čerjapkina, kura kopā ar mazo māsu Veroniku un mammu Agiju pielika arī savu roku, lai iegūtu skaistu pagalmu.
Pamatīgs «loms» šodien trāpījās arī zemūdens makšķerniekiem Igoram, Mihailam, Aleksandram un diviem Dmitrijiem, kuri šoreiz Airēšanas bāzē Pils salā zem ūdens makšķerēja nevis zivis, bet atkritumus. Jau pirmajā pusstundā no Lielupes tika izvilktas vairākas mašīnas riepas un citi atkritumi. «Sociālajos tīklos pamanīju, ka, piemēram, Rīgā jau sen cilvēki, kurus vieno kopīgas intereses, rīko šādas akcijas. Domāju – kāpēc mēs ko tādu nevarētu sarīkot arī savā dzimtajā pilsētā Jelgavā?! Iepriekš neko tādu nebijām darījuši, lai gan, zem ūdens makšķerējot, visādus atkritumus esam redzējuši. Tad nu apvienojāmies, lai kopā iztīrītu kaut gabaliņu Lielupes gultnes,» stāsta Mihails. Igors piebilst, ka zemūdens makšķerēšanas sezona sāksies 1. maijā, un šogad šis process, ņemot vērā, ka vismaz daļa atkritumu no ūdens būs izvākti, noteikti būs patīkamāks.
Foto un video: Raitis Supe