Mežā pie vasaras nometnes «Lediņi» šodien iet spraigi. Skanot šāvienu troksnim, tur notiek patriotiskā piedzīvojumu spēle «Jaunie Rīgas sargi: Latvijas hronikas», kurā tiek simulētas 1919. gada Brīvības cīņas. Divdesmit komandas, tostarp 11 no mūsu pilsētas, pildot misijas uzdevumus, cīnās par Latvijas brīvību. Skolēni transportē cietušo, maskējas, komplektē ekipējumu un dodas cīņā, lai nosargātu Jelgavu, cerot iegūt galveno balvu – ceļojumu uz Stokholmu.
Ritma Gaidamoviča
Dalībnieki «Lediņos» darbojas jau no agra rīta. Jauniešiem notika komandu ierindas mācība, apgūstot soļošanas māku, un viņi piedalījās jauniesaucamo apmācībās, kur katrs dalībnieks apmeklēja vienu darbnīcu, lai gūtu zināšanas, kas noderēs, pildot misijas uzdevumus. Organizatoru pārstāve Sandra Galgāne informē, ka sacensībām Jelgavā pavisam bija pieteikušās 24 komandas, taču «zaļo gaismu» saņēmušas 20 motivētākās, tostarp 11 Jelgavas skolu komandas. Pārstāvēta ir Amatu vidusskola, 4., 5. un 6. vidusskola, Spīdolas un Valsts ģimnāzija, Tehnoloģiju vidusskola un Vakara (maiņu) vidusskola. No Valsts ģimnāzijas un 4. vidusskolas ir pa divām komandām.
Jauniegūtās zināšanas liktas lietā misijas skrējienā «Nosargā Jelgavu!», kurā bija jāizpilda dažādi uzdevumi sešos kontrolpunktos, kas izkārtoti «Lediņu» teritorijai piegulošajā mežā. Skolēni kaujas apstākļos mežā, izmantojot divus šineļus un divus kokus, izgatavoja nestuves un transportēja cietušo ar lauztu roku un kāju, kuram sniedza arī pirmo palīdzību. Tāpat jauniešiem bija jādemonstrē savas zināšanas vēsturē, atbildot uz jautājumiem, piemēram, par 11. novembra jeb Lāčplēša dienas nozīmi, par Bermontiādi, kā arī viņi varēja iemēģināt roku, šaujot ar pneimatisko šauteni mērķī. Vēl jauniešiem bija jāmāk strādāt ar karti un kompasu, nonākot konkrētā punktā pēc instruktora dotajām koordinātēm, kā arī visai komandai jādemonstrē ierindas mācība. Instruktori atzina, ka pēcpusdienā, salīdzinot ar rīta cēlienu, kad jaunieši piedalījās ierindas mācībā, veicās jau labāk – viņi misijas kaujā vismaz atšķīra, kura ir kreisā, kura labā puse, taču jauniešiem ļoti «pieklibojot» disciplīna. Interesants pašiem jauniešiem šķita uzdevums, kurā jāmaskējas. Viņiem organizatori izstāstīja leģendu, kurā minēts apvidus, kādā kauja notiek. Vadoties pēc tās, jauniešiem pašiem bija jāizdomā, kā viņi maskēsies šajā apvidū. Tāpat skolēniem bija jākomplektē ekipējums, izvēloties, kas ceļā būs pats nepieciešamākais. Jāteic, ka būtiskus punktus klāt deva arī tas, cik pareizi tika sakārtota soma.
Uzrunātie jaunieši atzīst, ka spēle interesanta, un visvairāk viņi novērtē to, ka ir iespēja praktiski darboties un daudz fizisko kustību, kas ikdienā esot diezgan maz. Viņiem šķiet, ka šāda piedzīvojumu spēle ir arī labs veids, kā mācīties vēsturi. Jaunieši pārliecināti, ka tagad par Brīvības cīņām viņi būs zinošāki.
«Mēs vienmēr esam tādi atraktīvi, un šķita, ka arī šīs sacensības radītas mums. Turklāt droši varam apgalvot, ka esam gan Jelgavas, gan Latvijas patrioti,» uzskata komanda «Mītavas sargi» no Jelgavas 4. vidusskolas. Paula no rīta piedalījās pirmās palīdzības sniegšanas nodarbībā. Viņa atzīst, ka jau iepriekš piedalījusies bioloģijas konkursā, kas saistīts ar to, un zināšanas uzkrātas, tāpēc cer, ka misijā veiksies labi. 4. vidusskolas skolēni Paula, Kitija, Endijs un Miks uzskata, ka pats interesantākais ir tas, ka var darboties praktiski.
Līdzīgās domās ir arī Spīdolas ģimnāzijas komandas «Spīdola» dalībnieki. «Ļoti laba bija ierindas mācība – uzreiz pamodāmies!» tā jaunieši, piebilstot, ka šodien fizisku nodarbju tiešām ir daudz. «Par katru kļūdu – atspiešanās. Es dabūju daudz,» tā Ruta Zīverte. Savukārt Artūrs Kurbatovs piebilst, ka no rīta ierindas mācībā patiešām gājis jautri, jo daļa spēles dalībnieku nav spējuši pat kreiso no labās puses atšķirt, taču pēc atkārtotas «piepumpēšanās», tas visiem kļuvis skaidrs. «Tā ir laba iespēja kaut nedaudz iejusties karavīru ādā. Laba vēstures stunda,» uzskata Kārlis Krūmiņš.
Jāatgādina, ka «Jaunie Rīgas sargi: Latvijas hronikas» mērķis ir atraktīvā un iesaistošā veidā izglītot jauniešus no dažādām sociālām un etniskām grupām par Latvijas vēsturi, simboliem un politiku, kā arī iepazīstināt ar dažādiem lietderīgiem brīvā laika pavadīšanas veidiem.
Foto un video: Ivars Veiliņš