Noslēdzies TV erudīcijas konkurss «Gudrs, vēl gudrāks» 12. klašu skolēniem. Finālā uzvarēja Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas audzēknis Mārtiņš Robežnieks, iegūstot arī 2000 eiro lielu stipendiju.
Mārtiņš šajā konkursā piedalījās pirmo reizi, un viņu izmēģināt veiksmi pamudināja draugi, skolotāji un vecvecāki. «Šādā konkursā nepietiek tikai ar zināšanām, vajadzīga arī veiksme, laba reakcija un spēja koncentrēties un saglabāt mieru,» spriež Mārtiņš.
Visveiksmīgākā Mārtiņam bija spēles trešā kārta – tajā dalībniekam, kurš zina pareizo atbildi, jānospiež poga. Iespēja nopelnīt trīs punktus ir tam, kurš to izdara pirmais. Vienā no jautājumiem, kurā pēc balss bija jāatpazīst dzejnieks, kurš pats lasa savu dzejoli, Mārtiņš noriskēja un nosauca atbildi vēl pirms ieraksta atskaņošanas. «Es biju pilnībā pārliecināts, ka tas būs Imants Ziedonis,» saka Mārtiņš, un viņa atbilde bija pareiza. Savukārt situācijā, kurā riskēja cita spēles dalībniece, nospiežot pogu pirms jautājuma izskanēšanas, un kļūdījās, Mārtiņš noklausījās jautājumu un atbildēja pareizi. Pēc trešās kārtas Mārtiņš bija iekrājis pārsvaru un fināla kārtā pareizi atbildēja uz visiem četriem jautājumiem, nopelnot 16 punktus. «Fināla jautājumi bija ļoti viegli. Bija lietas, par ko bijām mācījušies skolā, piemēram, par to, ka pirmais elektrotramvajs Latvijā parādījās Liepājā, biju lasījis krievu valodas stundā. Uzdevums bija lasīt tekstu, bet šis fakts man bija aizķēries,» tā jaunietis. Viņš uzskata, ka dalība spēlē bijis ļoti labs pārbaudījums. «Gatavojoties finālam, pārskatīju faktus. Es labāk zinu eksaktos priekšmetus, ģeogrāfiju, bioloģiju, bet mazāk zinu kultūras faktus, sliktāk atpazīstu cilvēkus,» norāda Mārtiņš.
M.Robežnieks par uzvaru konkursā saņēma arī 2000 eiro stipendiju, ko piešķīra E-klase sadarbībā ar «Vītolu fondu». Viņš gan vēl pilnībā nav izlēmis, kā to izlietos. «Iespējams, tērēšu naudu dzīvošanai studiju laikā, bet varbūt atradīšu kādus interesantus un noderīgus kursus. Man ir arī vairākas idejas, ko gribētos realizēt, piemēram, viena no tām ir saistīta ar ceļošanu,» spriež Mārtiņš. Tāpat viņš vēl nav izlēmis, kur studēs, bet zina droši, ka bakalaura grādu iegūst kādā no Latvijas augstskolām. «Svārstos starp ģeogrāfiem un fizmatiem Latvijas Universitātē un inženierzinātnēm Rīgas Tehniskajā universitātē,» norāda jaunietis.
Mārtiņš mācās Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas dabaszinātņu novirziena klasē, un viņa klases audzinātāja ir matemātikas skolotāja Anita Indāre. «Mārtiņam ir zinātnieka prāts, neordinārs prāts, tajā pašā laikā viņš ir labestīgs kā cilvēks, kas ne vienmēr savienojams ar ambīcijām. Viņš ir cilvēks bez zviltus. Mārtiņš ir vispusīgs jaunietis – ne vien labi mācās un piedalās dažādās olimpiādēs, bet arī spēlē teātri, raksta dzeju. Pēdējos divos gados Mārtiņš ir visur,» skolas audzēkni uzteic Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas direktore Ilze Vilkārse. Viņa norāda, ka šajā mācību gadā M.Robežnieks izcīnīja 1. vietu valsts ģeogrāfijas un matemātikas olimpiādēs, iegūstot budžeta studiju vietu, un 3. vietu valsts latviešu valodas olimpiādē. Savukārt pērn viņš pasaules ģeogrāfijas olimpiādē izcīnīja 2. vietu.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis» un no M.Robežnieka arhīva